Top
a
Rate this post

Stovežatá Praha môže byť perfektným miestom na výlet s deťmi. Deťom spolu vytvoríme program, aby sa nenudili a zároveň si odniesli z metropoly Česka čo najviac krásnych zážitkov. Poďme na to!

 • Čas: Navrhované trasy trvajú okolo dvoch hodín, vhodné si je vyčleniť minimálne doobedie.
 • Trasa: Viaceré navrhované trasy s mapkami.
 • Terén: Prechádzka je prevažne v rovine, vhodná aj pre kočíky. Treba sa pripraviť na ,,mačacie hlavy“ (poriadne trasenie), niekedy schody, keď treba kočík niesť na rukách.
 • Vek detí: Od malého bábätka až do dospelosti. Sú tu ihriská, krásne výhľady, ako aj možnosť kúpiť jedlo (aj sladkosti – zmrzlina, či trdelník).
 • Cena: Poplatok, s ktorým musíte počítať, je za parkovanie auta, či cestovný lístok. Cena zmrzliny je 35 – 45 Kč za kopček – väčšinou točená zmrzlina. Cena trdelníku sa pohybuje od 60 Kč po 130 Kč (zmrzlina, šľahačka, ovocie).
 • Špeciálne: Možno uprednostniť návštevu Prahy mimo hlavnej sezóny v lete, či cez víkendy – Karlov most býva preplnený. WC je dosť zložité nájsť, pomôže tento odkaz.

Trasy k dispozícii sú viaceré. Čo tak trochu dobrodrúžstva a objavovania?

Túlať sa uličkami veľkomesta a nasávať atmosféru pražského života. Väčšinou sa deti pýtali:

Prečo tu ten ujo leží? (Otázky ohľadne bezdomovcov.)

Čo sú to mačacie hlavy?

Kedy už konečne budú zvoniť hodiny na orloji?

Môžeme si kúpiť trdelník?

Odfotíme sa pred výkladom so sladkosťami?

Akým jazykom rozprávajú tie deti?

Cestovanie po centre

V Prahe jazdia električky, metro, možno si požičať bicykle. Do Prahy možno pricestovať letecky, či vlakom.

 

Metro – zelená, červená a žltá

 

Plán metra je prehľadný, dokonca na stránke nájdete podrobné informácie o záchytných parkoviskách, nestrážené sú k dispozícii dokonca zadarmo.

Čo sa týka ceny cestovného, je veľmi priaznivá. Napr. dospelý zaplatí 110 Kč na celý deň, dieťa do 6 rokov zadarmo. Keď máte dieťa od 6  do 10 rokov, môže cestovať zadarmo, ale potrebujete doklad o jeho veku (v našom prípade cestovný pas), inak platíte 55 Kč (do 15 rokov dieťaťa). Ako bonus môžete cestovať električkou, autobusom s tou istou permanentkou.

 

Autom až do centra

 

Pre rodiny s deťmi je často využívané auto. Cesty sú vo výbornom stave, Pražský okruh, či tunely výrazne zrýchľujú prepravu, ale parkovanie – uf.

Existujú možnosti ako zaparkovať zadarmo – tu prichádza na rad sieť verejnej dopravy.

Virtuálne parkovacie hodiny môžu pomôcť, aby ste ušetrili čas a nehľadali parkovací automat. V prípade garáží, napr. cena za hodinu v Garáži Parížska je od 75 Kč/hod. Lacnejšie parkovanie, 60 Kč na hodinu je v Rudolfinum Parking Garage.

Ak ste zaparkovali, máte vyhrané, húrá k spoznávaniu!

 

Bicyklom za čistejšiu Prahu

 

Ak máte väčšie deti, môžete skúsiť aj inú alternatívu, možno o niečo dobrodružnejšiu bez ,,uhlíkovej stopy“. Projekty ako Bike nad Ride (B+R) a Park and Ride (R+P) ponúkajú iný rozmer spoznávania. Pre viac informácií odporúčam túto stránku.

 

Perlička

 

Jeden čas bol v Prahe obľúbený Segway. Hocikde sme sa pohli, už za nami behali turisti na tomto dopravnom prostriedku. Magistrát zakázal vo viacerých častiach v centre Prahy ich pohyb, aby ochránil chodcov, pričom prevádzkovateľ podal žalobu na súd. Okresný súd zamietol žalobu a pohyb chodcov v Prahe je o niečo bezpečnejší a pokojnejší.

Learn more in related article: Staying with a local family on Bali

a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

Špeciálne Info pre deti

Deti, Praha je mesto aj pre Vás, viete, že je tu aj Detský ostrov? Ak  chcete spoznať tento ostrov a máte časovú rezervu, je prístupný z Janáčkova nábřežia klenutým mostíkom. Rodičia môžu obdivovať sochu rieky Vltavy.

Špeciálne info pre rodičov

Veľa ľudí môže vaše deti rozladiť, preto sa snažte ísť v dobu, keď je menej turistov. Na druhej strane na detských ihriskách deti budú počuť veľa jazykov a možno si nájdu zahraničného kamoša na preliezkach.

Rieka Vltava je nádherná, deti veľmi láka. S tým je spojený stály dozor, či už priamo pri vode, alebo na mostoch. Na Kampe bolo množstvo vtáčikov, deti ich môžu kŕmiť vhodným krmivom.

Treba počítať s rušnými cestami a množstvom turistov, upozorňujeme deti, aby sa držali pri nás, aj keď po česky sa dohovoria v prípade zablúdenia, lepšiu dovolenku budú mať však s nami.

Praha, prečo sa tak voláš?

Existujú rôzne vysvetlenia:

 • Situačné vysvetlenie – Muž vytesával prah svojho domu na mieste, kde je dnes postavený Pražský hrad.
 • Riečny prah (brod) na Vltave (Josef Dobrovodský)
 • Vyprahnuté  miesto, vyphrahlina (Profous)

 

Kedy ísť do Prahy s deťmi?

Určite mimo víkendov, sviatkov a prázdnin….Tak kedy teda? Nepoznáme väčšie znechutenie, ako stáť v dave s deťmi v spaľujúcom slnku a pokojne presviedčať deti na ešte jednu, sľubujeme, poslednú fotku.

Tip: Skúste si vyhradiť predĺžený víkend od februára do mája, či septembra do decembra na výlet do Prahy. Centrum však navštívte mimo víkend.

Päť vecí, ktoré Vás prekvapia

 1. Väčšina predavačiek/predavačov hovorí s ruským prízvukom.
 2. Na každom rohu predajcovia Staročeských trdelníkov, aj keď by mal ísť o našu národnú sladkosť, viac tu.
 3. Zmrzlinu v centre nájdete aj kopčekovú. (Inak v Česku väčšinou len točená).
 4. Množstvo bezdomovcov.
 5. Upozorníme Vás aj na suveníry, v Prahe je ich ponuka veľká. Skúste odolať. Prípadne zvážiť, či potrebujete vy a vaši priatelia poháre, či perá s obrázkom Prahy. Magnetke a pohľadniciam neodoláme ani my…

Máme pre Vás sľúbené tipy na okruhy v centre Prahy, šup na ďalšiu stránku.

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár