So psom

S nami

Top

Česko

Čo vedieť o Česku?

 • Česko (Česká republika) je parlamentná republika v strede Európy (10,5 mil. obyvateľov).
 • Hlavné mesto: Praha (1,24 mil.).
 • Mena: Česká koruna ( 1 euro – cca 25 korún)
 • Krajina piva – v prepočte na počet obyvateľov sú Česi najväčší konzumenti piva na svete.
 • Zem šľachty – vyše dve tisíc hradov, zámkov, pevností a ich zrúcanín.

Česko = Čechy + Morava + Sliezsko

Naši Česi (nie Češi) sú najmenej nábožensky zameraný národ (ateisti 34%) a zároveň najobľúbenejší národ Poliakov.

S Českom nás spája najmä:

 1. spoločná história,
 2. podobný jazyk,
 3. orientácia na automobilový priemysel,
 4. hraničná rieka Morava,
 5. obľúbené rozprávky.

Na veľa miestach sa dá platiť kartou, prípadne eurami, ale ak sa nechcete otáčať v obchodoch, či v reštauráciách naprázdno, je lepšie si zameniť peniaze v zmenárni.

 

Mnoho Slovákov cestuje do Česka za prácou a študuje na vysokých školách. Stačí Vám občiansky preukaz a deťom platný cestovný pas.

Je táto krajina vhodná na dovolenku? Určite áno.

Čo vidieť v Česku?

Praha
Karlštejn
Český Krumlov
Priepasť Macocha a Punkevní jaskyňa
Uherské Hradište
Obec Modrá a Velehrad
Brno
Adršpašské skály
Ratibořice

Typické ceny

Ubytovanie

Ceny sú podobné ako u nás, iba v Prahe výrazne drahšie, ale aj tam sme našli mimo sezóny pre dvoch dospelých a tri deti hotel za 48 eur (bez raňajok), na ďalšiu noc však za 168 eur (už s perfektnými raňajkami).

Ak cestujete autom, určite myslite, kde ho necháte. Niektoré mestá, ako spomínaná Praha, či Český Krumlov, môžu narobiť poriadne vrásky na čele pri hľadaní a platení parkovacieho miesta.

Príjemne nás potešila možnosť kempovania v Česku, majú veľa krásnych miest na stanovanie za veľmi priaznivé ceny v blízkosti rôznych atrakcií. Napríklad kemp Rozkoš nás vyšiel na noc 22 eur aj s elektrikou (dvaja dospelí plus tri deti). Paráda.

Jedlo

Krajina gurmánov a veľkých porcií. Každý z nás pozná klasické knedlo, vepřo, zelo, či svíčková na smotane. Väčšinou sme sa stretli s veľkými porciami, tak neobjednávajte každému porciu, ak nie ste veľkí jedáci.

Ceny sú rôzne, veľakrát nižšie ako u nás. Polievku sme si objednávali od 1,5 eura do 2,5 eura. Určite odporúčame bramboračku, cesnačku, kulajdu, či všade prítomný vývar (aj s pečeňovými knedličkami).

Vegetariánske jedlá, či palacinky nie sú samozrejmosťou. Jedlo pre rodinu nás väčšinou stálo okolo 40 eur.

Nákup v potravinách bol vždy lacnejší. Ceny sú nižšie ako na Slovensku.

Doprava

Môžete využiť:

 • Lietadlo – je možné priletieť, linka Bratislava – Praha,
 • Železnicu – ceny cestovných lístkov železníc sú blízke cenám na Slovensku. Využili sme spoj do Olomouca a Brna, boli sme spokojní.  Deti do 6 rokov cestujú zadarmo.
 • Autobus – menej pohodlné, ale častejšie spoje.
 • Bicykel – aj veľké mesto ako Praha je pripravená na spoznávanie bicyklom, kde je možnosť požičania priamo na ulici. Česko má bohatú sieť cyklochodníkov.
 • Auto – treba sa pripraviť na užšie cesty a chýbajúce biele čiary na viacerých bočných cestách. Cena pohonných hmôt je približne rovnaká ako u nás, napr. diesel od 1,22 eura (február 2020). Platba kartou bola samozrejmosťou.
  Diaľnice sú spoplatnené – napr. ročná známka stojí 1500 Kč, desaťdňová 310 Kč. Kúpite ju napr. na pumpách. Od roku 2021 bude snáď už možná kúpa elektronicky.
  Oplatí sa doržiavať dopravné predpisy, ktoré sú podobné ako u nás – rýchlosť 130 km/h na diaľnici, 90 km/h mimo obce a v obci 50 km/h.
  Ako sme už spomínali, parkovanie vo veľkých mestách, najmä v Prahe, je komplikované –  málo parkovacích miest a vysoká cena. Viac informácií napíšem už pri konkrétnych destináciách.
Riešenie problému s parkovaním ponúka slovenské príslovie:

Nohy na chodenie, ruky na robenie.

Odporúčaný denný rozpočet – pre rodinu s deťmi počítajte najmenej s 90 eurami na deň. Vstupy na prehliadky sú lacné, často aj zadarmo, vyššie výdavky sú za ubytovanie a stravu. Keď si budete sami variť, či bývať v stane, výdavky budú výrazne nižšie.

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Apartmán s kuchyňou Varenie vlastnej stravy je dobrá voľba.
2
Stanovanie Česi ponúkajú kempy s výbornými službami.
3
Zámena peňazí Je vhodné zameniť si peniaze vo- pred na Slovensku, prípadne aj v Česku (banky, zme- nárne). Kurz v obchodoch je nevýhodný.
4
Tankovanie Najdrahšie tankovanie na diaľnici. O - platí sa nainštalovať do telefónu aplikáciu (napr.fuelio - palivo a náklady) na vyhľadávanie pumpy.

Hodnotenie detí

Top:

Praha – Zoologická záhrada

Ratibořice – kaštieľ

Telč – námestie

Brno – BRuNO family park

Plzeň – Techmania Science center

Dvúr Králové – Kemp a ZOO

Koľko potrebujete času?

Praha

V Prahe viete stráviť jeden deň na získanie ako takého prehľadu o fungovaní českej metropoly. Ideálne je však stráviť spoznávaním predĺžený víkend, aj opakovane. Iba v Zoo, či na Petříne sme mohli byť celý deň  a deti sa nenudili. Celkovo sme strávili v Prahe štyri mesiace, takže ju poznáme dobre. Radi poradíme, kam ísť, čo vidieť s deťmi.

 

Český Krumlov

Ďalšie vyhľadávané mesto plné turistov, ktoré však skôr láka svojou architektúrou dospelých. Veľa chodenia hore – dolu po malebných uliciach vydláždených mačacími hlavami. Deťom bude určite stačiť jedendva dni.

A mnoho ďalších krásnych miest

…. o ktorých píšeme články sme prešli vrámci nášho cestovania autom. Väčšinou sme si vyhradili päť dní s rôznymi zástavkami a robili okruhy.

Články a tipy na okruhy

Už stačí len zbaliť kufre a deti.

U našich západných susedov môžete stráviť krásne chvíle so svojou rodinkou.

Bezpečná krajina s podobnou kultúrou a výbornou dostupnosťou deti aj Vás dospelákov očarí množstvami aktivít, či naopak miestami na relax.

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár