So psom

S nami

Top

Nórsko

Čo by mali vedieť deti o Nórsku?

 • Nórsko je krajinou s najkrajšou prírodou v Európe.
 • Hlavné mesto: Oslo (asi 950 tisíc obyvateľov).
 • Rozloha: 385 207 km², my máme 49 035 km². Obyvateľov má ako Slovensko (5 miliónov).
 • Štátne zriadenie: Parlamentná monarchia. Kráľ len reprezentuje.
 • : Nórsko nie je v EÚ, iba členom Európskeho hospodárskeho priestoru.
 • Mobil: Operátori pristupujú k Nórsku akoby bolo v EÚ.
 • Hranice: Pre dospelých je potrebný iba platný občiansky preukaz, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti potrebujú cestovný pas.
 • Mena: Nórska koruna (NOK). Za jedno euro dostanete približne desať korún (9,78).
 • Kedy cestovať: Do Nórska chodí dvakrát, v lete (turistika) a v zime (polárna žiara). My sme cestovali na jeseň a užili sme si oboje.
 • Národné legendy: Sú o skalných obroch – troloch. Aj dospelí veria rozprávkam ako trolovia žijú v hlbokom lese a chránia sa pred slnkom, ktoré by ich premenilo na skaly.
 • Zaujímavosť: Môžete stanovať kdekoľvek (min. 150 metrov od domu). Starostlivo sledujte predpovede počasia, obdobia polárnej noci a dňa (aby ste si užili aj trochu svetla).
 • Prezývka: Malý brat Dánska.

Nórsko má osem pamiatok zapísaných na Zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO, napríklad prírodné pamiatky Geirangerfjord a Nærøyfjord:

najväčšie nedotknuté nórske fjordy, ktoré sú zaradené medzi najkrajšie prírodné scenérie na svete.

Škandinávsky polostrov = Nórsko + Švédsko + časť Fínska

Čo vidieť v Nórsku s deťmi?

Oslo
Bergen
Tromsø
Trondheim
Stavanger
Geirangerfjord a Nærøyfjord
Trollstigen
Lofoty
Jotunheimen
polarna_ziara_vodopad

,, Krajina vodopádov a polárnej žiary.”

Typické ceny

Ubytovanie

Ocitli sme sa v najdrahšej krajine na svete. Na jednej strane môžete stanovať úplne zadarmo v lete, na druhej v chladnejších mesiacoch si priplatíte. Naše ubytovanie pre štyri osoby (dve deti a dvaja dospelí) stálo od 88 do 191 eur na jednu noc. Podrobne o ubytovaniach píšeme v článkoch.

Jedlo

Aj neperlivá voda je luxusom, 3 dl v reštaurácii stoja asi 2 eurá. Balenú vodu v potravinách (1,5l, perlivá) kúpite našťastie pod dve eurá. Za večeru v reštaurácií zaplatíte aj 100 eur pri všetkej skromnosti. Losos je lacnejší ako slanina a asi jedine mlieko stojí ako u nás. Celkovo nás nákup večere v Reme 1000 stál okolo 60 eur. Jeden chlieb nás stál okolo 2,5 eura, konečne sme našli chutný chlebík aj mimo Slovenska.

Cestovanie

 • Letecky – letieť môžete z Viedne, Budapešti, Katowíc a Prahy na letiská v Osle, Sandjeforde, Bergene či Stavangere. Cena spiatočnej letenky z Viedne do TORP Sandefjord Airport na konci októbra 2021 bola 54,69 eur na osobu aj s príplatkom za Priority & 2 batožiny do lietadla (Ryanair). Letecky môžete cestovať aj po krajine. Viac o letenkách v samostatnom článku.
 • Autom – aj do Nórska môžete pricestovať na vlastnom aute, odporúča sa ho skôr požičať. Naša cena za požičanie na 10 dní bola 4680,23 nórskych korún (asi 480 eur) bez poplatkov za cesty, ktorá je dodatočne účtovaná. Viac v článku: 7 rád ako cestovať autom po Nórsku.
 • Loďou – z Nemecka do Osla cez spoločnosť Color Line. Z Dánska sú tieto možnosti:Stena Line a Fjord Line. Ak chcete spoznať krásu Nórska, určite využite trajekty. Napríklad z Bodo do Moskenes (Lofoty) stál 1029 NOK (105,46 eur) pre auto a 4 osoby cez spoločnosť Torghatten Nord.

Cena pohonných hmôt – benzín bol drahší smerom na sever. Pri letisku bola cena od 17,34 korún za liter, na severe sme platili aj 19,52 korún za liter benzínu.

Tromso

,,Mesto Tromsø z blízkeho kopca Storsteinen.”

Odporúčaný rozpočet – pre rodinu s dvomi deťmi nás stála dovolenka 1085 eur na osem nocí. Plus letenky (219 eur), trajekt (106 eur) a požičanie auta (480 eur). Počítajte s výletom na lodi, parkoviskami a jedlom. Minimálny rozpočet sa pohybuje okolo 3 000 eur.

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Leto a stan Zadarmo kdekoľvek.
2
Potraviny Nákup jedla iba v potravinách, maximálne v bufetoch.
3
Benzín - sledujte ceny Lacnejšie stanice - Uno, YX, ST1. Ale niekedy bola aj Shell lacnejšia.
4
Časový predstih Rezervovať letenky, ubytovanie a transport v Nórsku čo najskôr.
5
Veľké balenie Všetko si doneste zo sebou, nespoliehajte sa na nórsky tovar.
6
Dodržiavajte pravidlá Nórsko je známe vysokými pokutami pri nedodržaní predpisov.

Hodnotenie detí

1. Vøringsfossen – obrovský vodopád, pri ktorom sa nám zakrútila hlava.

2. Mo I Rana a Socha muža v mori – zaujal nás príbeh ako vznikla.

3. Oslo a jeho Vigeland park – bavilo nás behať pomedzi smiešne sochy.

Obľúbené slovo: ,,ledebil“ – vedúce vozidlo. Všimli si ho, keď nás sprevádzalo auto pri menej bezpečných úsekoch, na ktorých sa pracovalo.

Koľko potrebujete času?

Sú viaceré možnosti:

 1. Jeden týždeň – okruh juhom (leto, začiatok jesene) alebo severom Nórska (zima a polárna žiara). Aj tak si treba zvoliť základné body, ktoré chcete vidieť, pretože Nórsko ponúka veľa turistických trás a prírodných pamiatok.
 2. Minimálne 10 dní – okruh Nórskom a čiastočne Švédskom autom, ktorý podrobne popíšeme v našich článkoch. Veľa času sme strávili v aute, ale krajina popri ceste je jedinečná. Vieme si predstaviť aj dva týždne, keďže nám nezostal čas na úplný sever Nórska. Celý plán cesty: Okruh po Nórsku.

Autom sme objavovali aj susednú krajinu: Švédsko.

,,Náš okruh s niektorými cieľmi.”

Články

Strávili sme takmer mesiac plánovaním a prípravou rodiny, že desať dní strávime v aute. Deťom sme pustili ako prípravu dokument, v ktorom spomenuli, že už sú päť hodín v aute a dcéra vyjadrila ľútosť. Následne sme jej povedali, že my precestujeme niekedy aj deväť hodín … Prvé zdesenie vystriedala radosť – vízia polárnej žiary, veľrýb a vodopádov ju dostali.

Ponúkama vám rady:

Pozorne sledujte:

 • predpoveď počasia,
 • východ a západ slnka,
 • covidové opatrenia.
A deti? Tie budú hľadať zatúlaných trolov v krásnych nórskych lesoch.

Prajeme krásnu aktívnu dovolenku s vašimi najbližšími.

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár