Srbsko je krásna hornatá krajina podobná Slovensku, kde môžete spoznať osmánsku históriu, objavovať typické srbské zvyky a zároveň sa cítiť ako doma.
Srbi sú veľmi pohostinní a ich kuchyňa je chutná.
Belehrad je prezývaný ,,Párty mesto“, keďže v lete hosťuje množstvo festivalov.
,, Všadeprítomné zástavy vám pripomenú, v akom štáte sa nachádzate.”
Cenovo dostupné, aj ponuka dostatočne veľká. Naozaj pekné, čisté ubytovanie s raňajkami pre rodinu nájdete v sume okolo 50 eur. My sme boli ubytovaní v meste Niš –Guest House Vivaldi – trojlôžková izba s raňajkami a výhľadom na mesto (dvaja dospelí, tri deti) stála 27 eur (rezervácia v deň nástupu). K dispozícii bolo parkovanie zadarmo (na chodníku). Bez navigácie by sme ubytovanie určte nenašli, na jednu noc bolo ubytovanie perfektné. Deťom sa páčilo akvárium a milá recepčná, ktorá rozdávala cukríky.
Skutočný raj pre gurmánov – nevegetariánov. Za málo peňazí, veľa jedla. A k tomu chutného. Pljeskavica sa ponúka na každom rohu – grilované mleté mäso, podobné hamburgeru (okolo 190 din.), čevapi – ( u nás čevapčiči) národné jedlo pozostávajúce z mäsových roliek (napr. 5 ks od 180 din.). Deti si radi dajú palacinky (palačinka od 70 din.). Odporúčam objednať si typické raňajky, nám v hoteli veľmi chutili a dodali pocit, že o niečo lepšie poznáme Srbsko. Ponúkli nám okrem iného gibanicu – listové cesto s vajíčkom a syrom. Mňam.
Pitie – odporúčam kúpiť si balenú pitnú vodu. V Diablovom meste bolo možné si doplniť pitnú vodu z prameňa.
Cestovný pas, vodičský preukaz, zelená karta + plná nádrž.
Cesty sú vo veľmi dobrom stave, dostatočné množstvo púmp.
Cena pohonných hmôt – benzín: 150,70 din. -1,28 eura, diesel: 163,90 – 1,39 eura (rok 2019). Sledovali sme cenu a všade je rovnako vysoká.
Platba mýta v Srbsku – Väčšinou si na začiatku spoplatneného úseku diaľnice vyzdvihnete lístok s miestom, dátumom vjazdu a kategóriou vozidla. Pri výjazde alebo na konci plateného úseku vám na základe tohto lístku bude vypočítané mýto – možno dopredu zistiť cenu, ak máte plán cesty. Platba možná kartou, či v hotovosti (aj eurami). Napríklad my sme išli Od Subotice do Belehradu 190 km, cena 5,50 Eura.
Autosedačka: Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách. Detské sedačky nie sú povinné.
Maximálna povolená rýchlosť 130 km / h (diaľnice), rýchlostné cesty 100 km / hod, v obci 50 km / hod a mimo obce 80 km / hod.
Neodporúčam spať na pumpách v karavanoch (krádeže, poškodzovanie).
Boli sme upozornení, že srbské autá sú staršie, často neosvetlené a vodiči nepoužívajú smerovky, ale my sme takú skúsenosť nemali.
Podrobnejšie info o pravidlách môžete prečítať tu.
Odporúčaný denný rozpočet – pre rodinu s dvomi až tromi deťmi 80- 90 eur (Ide o sumu, ktorá by Vám mala stačiť. Ubytovanie, aj strava sú lacnejšie ako kdekoľvek inde.)
,, Pred prechádzkou v Diablovom Meste sme mali sýte raňajky.”
V Belehrade sme strávili jeden večer, ale určite by sme si vedeli predstaviť návštevu na viac dní. Návšteva pevnosti nám trvala okolo 20 minút, v centre približne 40 minút.
Návšteva Veže lebiek je krátka, približne pol hodinu, je dobre dostupná z blízkeho parkoviska.
Odporúčam rezervovať si vo vašom kalendári približne dve hodiny. Pri rýchlej chôdzi zvládnete aj za 20 minút celú prechádzku, ale pohyb v prírode po dlhej jazde autom je na nezaplatenie. Možná je aj prehliadka v noci.
Srbsko je krajina, ktorá milo prekvapí. Môžete si obľúbiť:
Viac v článku: Balkán s deťmi.
26. februára 2021