So psom

S nami

Top

Tunisko

Čo by mali vedieť deti o Tunisku?

 • Tunisko je republikou v Severnej Afrike.
 • Hlavné mesto: Tunis (to si zapamätáme ľahko).
 • Počet obyvateľov: 10 miliónov. Dvojnásobok ako Slovensko.
 • Hranice: Cestovný pas pre všetkých členov rodiny (platný min. 3 mesiace od vstupu). Cez hranice nedovolili preniesť palmy kúpené na pláži a colníci ich nekompromisne hádzali do koša.
 • Čas dovoleniek. Jún až september. To isté časové pásmo ako my.
 • Mena: Tuniský dinár ( 1 euro – cca 3,28 dinárov) – zákaz vývozu meny.
 • Zdravie: Časté sú bolesti brucha (preháňanie) – kúpte si voľnopredajné lieky v ich lekárniach, naše nemusia zaberať. Pitie vody iba z fľašiek.
 • Písmo: Archaická arabčina. Krajina je však pripravená na milióny turistov a dôležité názvy sú písané aj v latinke.
 • Špeciálne: Kedy cestovať? Pre deti by sme odporúčali apríl, máj, či september. Sú nižšie teploty, ale stále dostatočne teplé more.

Náboženstvo islam výrazne formuje charakter krajiny. Mimo rezortov môžete spoznávať kultúrne rozdiely a lepšie pochopiť, prečo niektoré veci vidia z iného uhľu pohľadu.

Tunisko je krajinou ďatlí, mora a piesku.

Čo vidieť v Tunisku s deťmi?

Tunis (Kartágo)
Bizerte
Nabeul
Tabarka
Hammamet
Džerba (ostrov)
Národný park Ichkel
Sousse
Monastir
Sousse_atrakcie

,, S deťmi sme objavovali mesto Sousse.”

Typické ceny

Ubytovanie

V lete počítajte pre 5 – člennú rodinu s deťmi s cenou okolo 1 000 eur (+ lietadlo a polpenzia ďalších 1000 eur). Keďže ide o destináciu obľúbenú medzi zákazníkmi cestovných kancelárii, výhodné sú ponuky ,,last minute“. Ak budete mať trpezlivosť a šťastie, v rovnakej cene získate stravu all inclusive.

Jedlo

V Afrike sú v jedle iné baktérie ako v Európe, aj na vlastnej koži sme sa presvedčili. V každej lekárni sú navyknutí na turistov s tráviacimi problémami (kŕče v bruchu, hnačka).

Experimenty bokom

Balená 1,5 litrová voda stojí 30 centov. S nápojov odporúčame kúpiť si čaje (uvariť doma, alebo z balenej vody). V reštaurácii miniete na osobu od 3 do 7 eur. Ponúkajú európske jedlá, ale bez bravčového (islam). Potraviny sú lacnejšie takmer o polovicu ako u nás.

Deti a sladkosti: magroudh a chalva sú typické maškrty. Deťom stačí zopár kúskov, sú až priveľmi sladké. Jeden kopček zmrzliny stojí 2,5 dinára (cca 0,76 eura). Nejde o typickú sladkosť a chutila priemerne.

Cestovanie

 • letecky: Počítajte s cenou okolo 200 eur na osobu. Potrebné je myslieť aj na transport k ubytovaniu. Ideálne taxíkom. Autobusovú verejnú dopravu sa neodporúča.  Vhodnejšie je použiť taxi alebo si prenajať vozidlo aj s miestnym vodičom.
 • taxi: Ceny sú rôzne, zachytili sme – 1 km za 1 dinár (30 centov), ale aj 2 dináre za 5 kilometrovú cestu. Taxíky sú väčšinou staršie, ale spoľahlivé. Jediný problém sme mali s odvozom všetkých piatich členov rodiny. Do taxíka pustili maximálne štyri osoby. Cena sa dá niekedy vyjednať nižšia, hlavne keď máte naplánovanú dlhšiu cestu ( napr. 8 dinárov za 20 km).
 • auto: Nikto nám zatiaľ neodporúčal si prenajať auto. Cesty sú v dobrom stave, ale ide skôr o bezpečnosť.
Tunis_lietadlo_taxi

Odporúčaný denný rozpočet – pre rodinu s dvomi až tromi deťmi 130 eur (približne 100 eur ubytovanie na jednu noc plus strava, nepočítame letenku).

Celá dovolenka na 8 dní nás stála 2 500 eur (cesta, ubytovanie, strava a suveníry).

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Poistenie Vopred sa poistite, ide o komplikácie, ktoré si ušetríte
1
Nákup potravín na trhovisku Niečo nové, zároveň lacné.
2
Taxi Je cenovo dostupnejšie.
2
Zmenáreň v meste Na letisku iba min. sumu.

Hodnotenie detí

Teplé more s výborným prístupom
Pieskové hrady
Jasmínové kytice
voz_s_koňmi_kolacik_klimatizacia_na_historickej_budove

,,V Tunisku spoznáte pravú Afriku.”

Koľko potrebujete času?

Týždeň

Ideálne v lete, keď je prioritou stavba pieskových hradov na pláži. Dajú sa podniknúť len malé výlety, vysoké teploty sú unavujúce.

 

Dva týždne

Aj mimo hlavnej sezóny, keď pláže nie sú preplnené a vy môžete spojiť dôležité stavbárske práce detí na pláži s cestovaním po Tunisku.

Články

V Tunisku môžete s deťmi veľa zažiť, napr:

 • karavana – jazda na ťaviach,
 • Friguia Park – zoo
 • Kartágo – návrat do 2. storočia n.l. – rímske kúpele, mozaiky,
 • El Jem – v obci sa nachádza jedno z najväčších koloseii na svete, kapacita 35 000 divákov.

My sme navštívili mesto Sousse (Súsa). Po Tunisku je cestovanie po vlastných cestách náročnejšie (prenájom auta de facto nemožný), tak sme preskúmavali len okolie.

Radi vás budeme sprevádzať

V Tunisku je lacno, teplo a komfortne.

Krajina je pripravená hlavne na relaxujúcich turistov.

Kto rád objavuje, má veľa možností na spoznávanie krajiny.

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár