Top
a
Rate this post

S deťmi sa oplatí objavovať svet, aj Kutnú Horu. Z Prahy iba na skok (1 hodina – 84 km) sa ocitnete v ,,Striebornom meste“, ktoré ukrýva aj jedno strašidelné miesto – kostol plný lebiek. Tak deti, poďte na výlet!

 • Čas: Okolo 4 hodín.
 • Trasa: Kamenná kašna – Čokoládové múzeum – Jezuitská kolej – Chrám sv. Barbory – Múzeum striebra – Kostnice Sedlec
 • Terén: Mesto je bezbariérové, vhodné pre kočíky. Treba počítať, že kočík bude nadhadzovať – mačacie hlavy sú všade – a niekedy tlačiť do miernych kopcov.
 • Vek detí: Od bábätka. Múzeum striebra  – až od 6 rokov vstup do bane.
 • Jedlo: Viaceré reštaurácie, kaviarne. My sme navštívili Reštauráciu Dačický – menu aj pre deti (na samostatných listoch, ktoré si mohli vyfarbiť) plus malé detské ihrisko.
 • Cena: Parkovné sa platilo v automatoch/SMS. (10 Kč/1hod, 30 Kč/2 hod., 50 Kč/3hod.). Celodenné parkovanie 100 Kč. Platí sa iba v časoch: Po-Pá 7:00-17:00, So 8:00-12:00, Zadarmo by ste mali zaparkovať na ulici Havířská, vraj aj na Kremnickej.
  Múzeum striebra – 2 okruhy -100 Kč/dosp., 70 Kč/dieťa nad 6 rokov. Spoplatnené je fotenie v múzeu – 50 Kč.
  Kostnice – rodič + dieťa = 75+50, prípadne zvýhodnené kombinácie uvedené na stránke. Možné kúpiť online vstupenky do Múzea striebra aj do Kostnice.
 • Bonus: V Múzeu striebra si deti môžete všetci, čo si kúpia vstupenku vyraziť vlastnú mincu zadarmo. Pri vstupe je aj automat na pamätné mince (50 Kč). V meste je viacero obchodíkov s minerálmi, kde si môžete kúpiť pekný suvenír. Chýbala nám možnosť kúpiť kúsok striebra, ktoré je tu typické. Na chodníkoch sú mapky zelenej farby, ktoré Vám ukazujú červenou bodkou, kde práve ste plus pamiatky.

Cesta k Striebornému mestu

V meste je komplikované parkovať, ale dá sa nájsť miesto. Cena nie je vysoká, ale môžete skúsiť zaparkovať v centre: Na Valech, Komenského náměstí, Václavského náměstí, Havlíčkovo náměstí a Kremnická ulica.K dispozícii je aj kryté parkovisko. Viac sme uviedli pri cene parkovania v úvode článku.

Kostnica Sedlec nie je lokalizovaná v centre, budete musieť opäť autom a zaparkovať na ulici Zámecká – Sedlec.

Už sme hladní

Dlhšie sme hľadali miesto, kde by sa deti mohli čo najlepšie najesť. Nakoniec sme našli Reštauráciu Dačický. Primerané ceny, veľký jedálny lístok s palacinkami, či typickými českými jedlami. Majú v blízkosti aj kaviareň so zmrzlinou. Deti si mohli kresliť počas čakania, či hrať na ihrisku. Reštaurácia má svoj ,,štýl“ a milý personál.

Learn more in related article: Staying with a local family on Bali

a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

Trasa

Kamenná kašna – Čokoládové múzeum – Jezuitská kolej – Chrám sv. Barbory – Múzeum striebra – Kostnice Sedlec

 

 1. Kamenná kašna (z roku 1495) –  Prečo v centre mesta je postavený tento zásobník vody? Intenzívnou banskou činnosťou bol narušený prívod spodnej vody a obyvatelia nemali prístup k pitnej vode. Touto krásnou dvanásť – hrannou stavbou problém vyriešili. Je neskutočné, že už v tej dobe malo mesto kanalizáciu. Dreveným potrubím z 2,5 km vzdialeného prameňa svatého Vojtěcha u Bylan dodávali mestu kvalitnú vodu až do roku 1890. Neuveriteľné.
 2. Čokoládové múzeum – Pred druhou svetovou vojnou vraj kutnohorská čokoláda patrila k najlepším na svete. My sme v múzeu urobili iba malú ochutnávku – veľmi drahé (120 Kč tabuľka čokolády v obale). Ochutnali sme napríklad čokoládu s kozím mliekom. V prípade záujmu, podrobnosti na stránke Čokoládového múzea.
 3. Jezuitská kolej – Veľkolepá stavba, ktorú si hneď všimnete. V blízkosti je aj obrovská guľa, ktorú môžu deti rozkrútiť (s pomocou dospelého).
 4. Chrám sv. Barbory (druhá pol. 14. storočia) – Veľkolepý a nádherný. Prechádzate popri Jezuitskej koleji na jednej strane a po druhej máte vinič s jednotlivými odrodami. Zrazu zdvihnete zrak a obrovská vyzdobená budova pred vami. Chrám je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Prečo práve svätá Barbora? Práve ona je patrónkou baníkov. A vďaka ich ťažkej práci mohlo stredoveké mesto rásť a bohatnúť, teda vlastne ich panovníci, ktorí dali bohato zdobený chrám postaviť. Je možné ho obdivovať aj zvnútra, viac na stránke venovanej Chrámu. Nám stačila obhliadka zvonku. Pre veriacich ponúkajú aj možnosť výhodnejšej trojvstupenky.
 5. Múzeum striebra – Tu sme už s návštevou neváhali. Je vhodné si návštevu vopred online rezervovať, je o ňu veľký záujem. Hrádek – České muzeum stříbra a středověký důl ponúkajú návrat do minulosti. Ide o jedno z najstarších a najbohatších múzeí v Českej republike. Múzeum skrýva veľa úžasných exponátov a zaujímavých informácií. Pri kúpe vstupenky získate zľavu  Kč na vstupenku do Kamenného domu. Do stredovekého strieborného dolu sme nemohli ísť – je prístupný od 6 rokov.
 6. Kostnice Sedlec – Keď sme deťom ponúkli možnosť navštíviť miesto s lebkami, ihneď súhlasili. Ako sme už uviedli, Kostnice je ďalej od centra, tak budete musieť ísť autom. Dajte si pozor na otváracie hodiny – každý deň od 10 – 17.00. My sme prišli po 17. tej a bolo otvorené, našťastie.
  Príbeh tohto miesta je tajomný: Počas moru (1318)  bolo v Sedlci pochovaných vyše 30tisíc zosnulých a ďalších 10 tisíc mŕtvých pribudlo počas husitských vojen, preto Vás asi neprekvapí, že cintorín zaberal plochu 35 tisíc m2. Na konci 15.storočia zrušili väčšinu hrobov a zostatky uložili do spodnej kaplnky kostola. Povesť hovorí, že poloslepý mních ich v roku 1511 poukladal do veľkých pyramíd. Ostatné výtvory objavujte samy. Fotenie je zakázané, s čím sa stotožňujem. Je možné si kúpiť suveníry. Budova sa momentálne čiastočne rekonštruuje, pretože sa nakláňa.

Info pre rodičov

Ak sa Vám Kutná Hora páči, ponúka aj ďalšie miesta na náštevu uverejnené prehľadne na tejto stránke.

Ide o výlet do minulosti, keďže v Kutnej Hore sa už striebro neťaž od 17. storočí, aj keď pokusy boli počas druhej svetovej vojny.

Info pre deti

Určite navštívte Múzeum striebra. Môžete si vyraziť vlastnú mincu (pražský groš) ako pamiatku. Kladivo je skutočne ťažké. Pražský groš sa stal vo svojej dobe najpevnejšou a všeobecne prijímanou menou v Európe.

A uvidíte, čo robili deti v stredoveku. Ja som baník, kto je viac! A skutočne, baníci na tú dobu zarábali viac ako bežní roľníci, ale platili za to dňami strávenými v tme, ťažkou prácou a svojím zdravím. Najmenej platenú prácu mali okolo baní ženy a deti. Tí triedili rudu prinesenú baníkmi. Takže deti museli tvrdo pracovať.

Pre vytrvalcov prírodné pamiatky v okolí

 1. Lůmek u Bečvár (15 min.- 14,5 km od Kutnej Hory) je jediný známy výskyt horniny griquaitu v Českej republike. Ide o prírodnú rezerváciu, ktorá si zaslúži ochranu, dolovanie je zakázané. Nachádzajú sa tu aj české granáty
 2. Doubravčany (19 min – 19,7 km od Kutnej Hory). Ide opäť o prírodnú pamiatku, tentoraz sa chráni stébelnatá rula. Má textúru stebla a pripomína skamenelé drevo. Neobvyklá textúra vznikla tlakom vo veľkých hĺbkách, kde došlo k roztaveniu a opätovnému vykryštalizovaniu minerálov.

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár