Top
a
Rate this post

Praha nás očarila krásnou prírodou. Keď prídu turisti do Prahy, väčšinou obdivujú jej centrum a chcú absolvovať ,,všetky povinné jazdy“. Praha však skrýva mnohé tajomstvá a my Vám ich ukážeme, aby váš výlet bol dobrodružnejší.

1. Divoká Šárka

Hneď nás očarila. Ako je možné, že sa takáto krásna prírod nachádza v Prahe v úplnom kontraste s centrom?

Ak však radi objavujete miesta z inej perspektívy, pražská príroda Vás milo prekvapí. Jediné, čo pripomína mestský ruch je množstvo turistov. Niet sa čo čudovať, že ide o najvyhľadávanejšie miesto pre peších, aj cyklistov.

 • Čas: Navrhovaná trasa okolo 2 hodín. Dá sa ísť aj bez plánu, poda nálady rodiny aj len na pol hodinu.
 • Trasa: Vodná nádrž Džbán – Kúpalisko Divoká Šárka – Nebušická vyhliadka – Hradisko
 • Terén: Trasa vedie cez lesy a lúky po asfaltovom chodníku. Cestičky sú prevažne rovinaté, mierne kopcovité (vyhliadka a hradisko). Cestičky sú široké, upravené. Vhodné pre kočík.
 • Vek detí: Pre všetky deti.
 • Cena: Vstup je zadarmo.
 • Parkovanie:
  1. Pri McDonalde (Evropská ul.) – prvá hodina zadarmo – ak si kúpite jedlo. Pán, čo tam pracuje nás spočiatku chcel oklamať, tak si dávajte pozor.
  2. Športovo – zábavný areál, adresa tu
  3. Dá sa nájsť miesto aj v priľahlých uličkách, trvá to však dlhšie.
 • Špeciálne: Možnosť opekania, pikniku. Po ceste sú lavičky, kde si môžete oddýchnuť.

Trasa

 1. Vodná nádrž Džbán – Po chvíľke chôdze sme boli v blízkosti vodnej nádrže Džbán, cítili vôňu lesa a pozerali do oblakov na stŕme skaly.
 2. Šárecký potok – Zrazu sa cítite, že ste v prírode a civilizácia je veľmi ďaleko. Červená značka vás vedie ďalej pomedzi Šestákovy skály a vpravo Kozákovy skály.
 3. Kúpalisko Divoká Šárka a Hostinec Dívčí skok (pôvodne mlyn) – Nachádzajú sa pod skalou Dívčí skok, z ktorej podľa legendy skočila dievčina Šárka, ktorá sa trápila výčitkami zo zrady Ctirada a jeho družiny. Kúpalisko je napájané prírodný potokom
 4. Nebušická vyhliadka – Je možné k nej prejsť aj športovým kočíkom, odmenou je krásny výhľad na údolie Divokej Šárky zo strmej skaly. (Pozor na deti.)
 5. Bonus pre vytrvalcov – Čertov mlyn – mlyn bol postavený na prelome 17. a 18. storočia. Nie je voľne prístupný. Pôvodne tu bolo viacero mlynov. Pre nás bol sklamaním, preto odporúčam vynechať. Ak sa vyberiete k nemu, ďalej nájdete aj detské ihrisko.
 6. Šárecké hradiskov 7. a ž 9. storočí bolo nad tiesňavou Džbán slovanské hradisko, ktoré je dnes kultúrnou pamiatkou. Hradisko ponúka krásny výhľad. Cestička je náročná s kočíkom. A tu už je iba kúsok k ukončeniu okruhu.

 Zaujímavosti

V prírodnej lokalite Divoká Šárka sú rozmiestnené altány, detské ihriská, lavičky, dostatok košov na odpadky a dokonca verejné ohnisko. Dá sa v bufetoch kúpiť občerstvenie, ale zdravú desiatu budete ťažko hľadať. Odporúčam piknik vo vlastnej režii.

V lete je možné sa kúpať v kúpalisku Džbán a v Divokej Šárke pod Dívčím skokem.

Viac o tejto lokalite môžete čítať na tejto stránke.

Kamienky a skameneliny

Šárecké kuličky

V Šárke a jej okolí môžete nájsť s deťmi kremíkové guľaté útvary z prvohôr, v ktorých sa nachádzajú skameneliny (napr.trilobiti).

Skaly sú tvorené bridlicami a silicitmi – majú čiernu alebo čiernosivú farbu a vysokú tvrdosť.

Môžete s deťmi spoločne objavovať aj neživú prírodu.

Learn more in related article: Staying with a local family on Bali

a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

„V lese není wifi, ale slibuji, že najdeš lepší spojení.“

(Ralph Smart)

2. Královská obora Stromovka

Prostredie parku je kráľovské, pripomína parky v Anglicku. Má rozlohu takmer 95 ha, dostatočne štedrá ponuka na dlhú prechádzku s deťmi. A hlavne nepotrebujete žiaden plán, iba chuť byť v prírode.

 • Čas: Koľko len chcete.
 • Trasa:Fontána Stromovka – Detské ihrisko – Rudolfov rybník – Zelený rybník
 • Terén: Asfaltové, rovné cestičky Jedna časť je do prudkého kopca. Vhodné pre kočík.
 • Vek detí: Pre všetky deti.
 • Cena: Vstup je zadarmo.
 • Parkovanie:
  1. Za Elektrárnou – zadarmo (následne prejdete podchodom pod vlakovou traťou)
  2. Lokalita Starý Bubeneč – parkovacie automaty. Nachádzajú sa tu veľvyslanectvá, menej parkovacích miest a vstup do parku je z prudkého kopca.
 • Špeciálne: Možnosť bicyklovania, korčuľovania, kŕmenia vtákov (vhodným krmivom) a vozenia na kompe (úžasný zážitok). Veľa lavičiek a dostatok odpadkových košov. WC (Toi – Toi – vložila som na mapu).

.

Zaujímavosti

Súčasťou parku je náučno – zábavná cestička ,,Stromovkou za poznáním“. Na infopanely (10 ks) bolo použité pôvodné drevo zo Stromovky, ktoré bolo vyplavené po povodniach.

Pod oborou je tunel Blanka, ktorý je súčasťou pražského Mestského okruhu.

Jedlo

Reštaurácia Vozovna sa nachádza priamo v parku, má dobré odporúčania a je v blízkosti detského ihriska.

3. Ďáblický háj

Lesopark, ktorý prekvapí. Z mestkého ruchu a obklopený obrovskými bytovými domami sa zrazu ocitnete v lese a môžete sa z hlboka nadýchnuť. Oraganizujú sa tu každoročne bežecké preteky a Pražania veru v lese viac bežia ako chodia.

 • Čas: Podľa nálady
 • Trasa: Ládví – Rokle (k lomu) – Vyhlídka v Ďáblickem lese – Hvězdárna Ďáblice
 • Terén: Perfektný pre kočík, upravené cestičky, niekedy hlinené, ale zvládnuteľné. Chvíľkami mierne z kopca, či do kopca.
 • Vek detí: Pre všetky deti.
 • Cena: Vstup je zadarmo.
 • Parkovanie: Na blízkom sídlisku sú parkoviská.
 • Špeciálne: Možnosť opekania na vyhradených miestach a tri detské ihriská.
 • Tip pre vytrvalcov: V blízkosti je Čimický háj, tiež vhodný pre deti.

Trasa

Návšteva lesa má byť hlavne relaxom pre celú rodinu, ale Ďáblický háj ponúka viac, predovšetkým:

 1. Tri detské ihriská – Začneme deťmi a ich túžbou vyskúšať každú atrakciu. Pod vrcholom Ládví sa nachádza najväčšie z nich. Je v tieni a je celé vyrobené z dreva.
 2. LádvíKopec (359 m.n.m.) je najvyšším bodom Prahy na pravom brehu Vltavy. Aj Vás prekvapil ,,zvláštny“ názov? Vraj pochádza zo slova ,,Hledví“(hľadať + vedieť). Spájajú sa s ním viaceré povesti, predpokladá sa, že vrch bol posvätný, smrteľník sem bežne nemohol vstúpiť.
 3. Ládvígeologická prírodná pamiatka– ťažili sa tu silicity (buližníky) a zostala tu hlboká jama. Je chránemá čiastočne lanom, ale treba na deti dávať pozor
 4. Ládvígeodetická veža – Môžete ju obdivovať iba cez plot, ale určite zaujme.
 5. Vyhlídka – jeden z najkrajších výhľadov v Prahe, môžete vidieť celú severnú polovičku Čiech až na Snežku.
 6. Hvezdáreň – Doteraz funguje aj pre verejnosť. Zaujímavosťou je, že na hrubú stavbu spotrebovali 40 ks panelov, ktoré všetky stáli 40 korún (20.storočie).

Zaujímavosti

Pred 98 miliónmi rokov bolo na týchto miestach more. Pár metrov od vodojemu Ládví sa nachádzajú dôkazy morskej činnosti v období kriedy. Veľmi silný morský príboj vyhĺbil svojou činnosťou niekoľko jám, kde sa usadzovali opracované okruhliaky rozličných veľkostí (od niekoľkých centimetrov po niekoľko metrov). Pravekí ľudia si z buližníku (silicit)  vyrábali nástroje a práve tu ťažili kamenné bloky na stavbu svätýň.

4. Řeporyje – Dalejský potok

Kto chce objaviť more v Prahe? My určite áno. Mini prechádzka – krátka a zároveň nenáročná – po dne pravekého mora nás očarila. Aj keď Vás možno geológia a história nezaujali v knihách, práve tu si k Vám nájdu cestu.

 • Čas: 40 minút. Celá náučná trasa 3 hodiny.
 • Trasa: Pod Placatou skálou – U Trunečkova mlýnu – Vápenka – Mušlovka – Černý lom
 • Terén:Výborný pre kočík, upravené cestičky, niekedy kamenisté, ale zvládnuteľné.
 • Vek detí: Pre všetky deti.
 • Cena: Vstup je zadarmo.
 • Parkovanie: Parkovali sme blízko prvého bodu. Nenašli sme nejaké vyhradené parkovisko, iba na vhodnom mieste pri vstupe.
 • Špeciálne: Možnosť nájdenia skamenelín mušlí a trilobitov. Veľa náučných tabúľ.

Trasa

Celú cestu nás vedie zelená farba turistických značiek a náučné tabule, kto chce čítať.

 • Mini:
 1.  Pod Placatou skálou – Vrátite sa viac ako 490 miliónov rokov do minulosti a stojíte na dne mora…a tu je náš začiatok cesty.
 2. U Trunečkova mlýnu – Vodný mlyn z 18. storočia nie je už dávno funkčný, ide o ruinu, ktorá nie je prístupná.
 3. Vápenka Prevádzka Vápenky bola ukončená v roku 1968, tak si viete predstaviť ako vyzerá. Strašidelné miesto blízko železnice v krásnej prírode. Miesto kontrastov.
 4.  Mušlovka – Štyri milióny rokov čakajú na Vás práve tu. Trilobiti, hlavonožci a iné skameneliny nájdete v lome, ktorý je už od roku 1918 opustený, keď zídete z cestičky. My sme tu strávili najdlhšiu časť prechádzky. Miesto, kde môže stráviť veľa času, je tu dokonca aj ohnisko na opekanie.
 5. Černý lom – Našu cestu sme zakončili práve tu a po tej istej cestičke sme sa vrátili.

.

 • Maxi
  Ide o trasu pomenovanú ,,Údolím Dalejského potoka“, ktorá je dlhá 6,5 km a trvá 3 hodiny od bodu A do bodu B.

  Je výborne označená s možnosťami občerstvenia, či ihriskami. Je výborne popísaná na tejto webovej stránke.

5. Lokalita Čihadla s rozhlednou Doubravka

 • Čas: Jedna hodina. Ak je cieľom iba rozhľadňa – 30 minút.
 • Trasa: 3 km dlhá, lokalita Praha 14, Suchý Poldr Číhadla – Doubravka
 • Terén:Výborný pre kočík, upravené cestičky. Deti môžu pobehovať. Pôjdete okolo potoka, či zazriete stádo kráv.
 • Vek detí: Pre všetky deti.
 • Cena: Vstup je zadarmo, ani za parkovanie sme neplatili.
 • Parkovanie: Parkovali sme blízko prvej náučnej tabule. Nenašli sme nejaké vyhradené parkovisko, iba na vhodnom mieste pri vstupe.
 • Špeciálne: Veľa náučných tabúľ s rozprávkou o tom ako sa správať v lese, možnosť pikniku vo vlastnej réžii pri rozhľadni (stoly s lavičkami, smetné koše) a koncom mája možnosť nazberať bazu. Kreslenú mapu nájdete tu.

Trasa

Celou cestou od mostíka nás viedli turistické tabuľky o víle Mimi z kníh spisovateľov Marka a Jitky Hladkých.

 1. Hodějovská ulica– parkovanie. Ako vidieť na mapke, je tu pár miest na zaparkovanie. Prejdete mostíkom a po pravej strane budete mať prvú rozprávku. Naše deti veľmi nebavili, tak sme ich mali skôr ako znamenie, že ideme správne.
 2. Cesta okolo potoka – rastie tu veľa bazy, či pasú sa v blízkosti kravy.
 3. Rozhledna Doubravka – cieľ cesty. Krásna drevená stavba vytvorená architektom Prof. Ing. arch. Martinom Rajnišom. Použité agátové drevo na 23,5 m vežu je z dôvodu, aby nám pripomenulo náš vzťah k prírode, našu pominuteľnosť. Nič netrvá večne. Vychutnajte si krásny výhľad, či naplňte túžbu lietať a vidieť krajinu s perspektívy vtáka.

.

Zaujímavosti o rozhľadni

Rozhľadňa je prístupná od júna 2018, k vrcholu vedie 98/99 schodov. Použitých na stavbu veže bolo cca 7 km agátového dreva. Ide o svetový unikát.

Za krátky čas existencie rozhľadňa bola podpálená. 20. novembra niekto zapálil jednu z troch ,,nôh“ a požiar sa rozšíril do výšky šiestich metrov. Škoda – 800 000 Kč. Koncom roka však bola rozhľadňa opravená z rozpočtu mestskej časti.

Ďakujeme, že sme ju mohli navštíviť.

6. Zámecký areál Ctěnice a náučná cestička

Zámok Ctěnice je miestom, kde je prezentovaná tradičná ľudová kultúra a remeslá. V areálu se nachádza zámok,jazdecká spoločnosť,záhradnictvo a hotel.

Sú tu stále, aj dočasné expozície, ale nás zaujímala príroda. Súčasťou areálu je park, ktorý je jednoduchý, ale upravený s benefitom malého detského ihriska.

Po prehliadke parku – 2,33 ha (10 – 15 min.) je možné ísť preskúmať náučnú ,,stezku“:

 • Čas: Okolo 1,5 hodiny (+ cesta späť – nejde o okruh)
 • Trasa: 3,3km dlhá, 6 zastávok
 • Terén:Výborný pre kočík, upravené cestičky. Stále po rovine. Deti môžu pobehovať po lesíku. Cestička ide okolo rybníkov, ale aj po chodníkoch okolo domov.
 • Vek detí: Pre všetky deti. Akurát cesta okolo domov deti nudila.
 • Cena: Zadarmo – parkovanie, park, aj náučná cestička.
 • Parkovanie: Parkovali sme blízko prvej náučnej tabule (číslo 6).
 • Špeciálne:  Možnosť využiť reštauráciu v zámku. Po cestičke sú lavičky, príbeh dubu, v háji aj príbeh dvoch nešťastných zaľúbencov. V areáli zámku a okolo neho sa pohybujú kone. Všade okolo rastie baza.

.

Trasa náučnej cestičky

Celá cestička je značená žltou farbou.

 1. Zámek Ctěnice – bod 6 – Parkovanie. Súčasťou je mapka, ktorú nemusíte vopred veľmi študovať. Pôjdete smerom od zámku, akoby ste ho chceli obísť.
 2. Pod zámkem – bod 5 – Okolo jazierka, miesto, kde môžete stretnúť koníky.
 3. Ctěnický háj – bod 4 – Osviežujúca prechádzka lesom, aj so zábavkami pre deti.
 4. V mezích – bod 3 – Treba sledovať žltú značku, odbočiť do uličky, kde sú domy.
 5. U nových domů – bod 2.
 6. Cukrovarský rybník – bod 1 -Vznikol koncom 19. storočia na umývanie repy pre neďaleký cukrovar (vysvetlenie aj názvu). Postupne sa rybník znečisťoval, bol kontaminovaný škodlivými látkami. Stala sa z neho skládka. Vďaka jeho obnove bol vyčistený, žijú tu viaceré živočíchy. Zároveň ide o miesto, kde sa otočíte a idete naspäť.

Odporúčam cestičku po bod 3 – V Mezích – celý okruh vtedy trvá 1,5 hodinu.

Cesta okolo domov deti nudila a nebola v prírode, čo bol náš cieľ.

Zaujímavosti

Prečo sa zámok volá Ctěnice? Neexistuje jednoznačné vysvetlenie, ale predpokladá sa, že je odvodený od mena Cstibor, Čestmír a Cstirad . V 19. storočí sa objavilo pomenovanie Čtěnice.

Navštívte stálu expoziciu Řemesla v pořádku, otváracie doby a vstupné tu. Deti bude možno zaujímať práca remeselníkov  ich združovanie do cechov.

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

Comments:

uverejniť komentár