Top

Chorvátsko

Čo by mali vedieť deti o Chorvátsku?

  • Destinácia číslo jeden pre Slovákov.
  • Poloha: Balkánsky polostrov, pri Jadranskom mori.
  • Originálny názov: Republika Hrvatska.
  • Hlavné mesto: Záhreb (asi 6,5 mil. obyvateľov + 10 miliónov v jej okolí).
  • Hranice: Od januára 2023 sa cestuje ľahšie vďaka vstupu Chorvátska do schengenského priestoru. Potrebujete iba občiansky preukaz, deti cestovný pas.
  • Mena: Euro.
  • Zaujímavosť: Chorvátsko má 1244 ostrovov, ostrovčekov a útesov.

Dobro došli, kamenné pláže a cesta autom.

Čo vidieť v Chorvátsku s deťmi?

Plitvické jazerá
Zahreb
Zadar
Dubrovnik
Pula
Umag
Split
Ostrov Krk
Ostrov Cres
Čo dalo Chorvátsko mužom? Prvú kravatu na svete.
zmrzlina_more

,,Chorvátsko – to sú nádherné západy slnka a nanuky na pláži.”

Typické ceny

Ubytovanie

Ceny sú stále vyššie. Medzi najdrahšie lokality patrí Dubrovník, Split, Hvar, Rovinj a ostrov Vis. V týchto miestach sú však aj najlepšie služby a najkrajšie pláže. Lacnejší je ostrov Krk, Makarska riviéra, Rogoznica, …

Napríklad na ostrove Krk viete v strede letnej sezóny, v dostatočnom časom predstihu, kúpiť ubytovanie pre štvorčlennú rodinu 100 eur za noc (Beautiful apartment in Omisalj with 1 Bedrooms).

My odporúčame stanovanie na ostrove Cres. Jedna noc (aj so psom) nás vyšla 93,5 eura. Chorvátsko už dávno nie je lacnou alternatívou.

Jedlo

Najdrahšia časť dovolenky. V obchode s potravinami sme sa cítili ako chudobní príbuzní, reštaurácie sme obchádzali oblúkom. Jednoduché jedlá ako pizza (10 eur) a hamburger (okolo 8 eur) sú cenovo ako tak prijateľné. Zmrzlina stála okolo 2 eur kopček. V Dubrovníku až 4 eurá. Oplatilo sa nám nakupovať vo veľkých obchodoch – Plodine a Lidl.

Podobnú cenu ako u nás očakávajte pri zelenine a pečive.

Cestovanie

  • Letecky – vraj sa dá nájsť letenka do Chorvátska z Bratislavy už za 55 eur. Lieta sa do Dobrovníka a na ostrov Brač (aj z Košíc). Z Viedne je výber a množstvo letov väčší.
  • Autom – najužívanejší spôsob dopravy. Cena pohonných hmôt je rovnaká ako u nás. Vyššie sú ceny za diaľnice. Všetky informácie, ako aj možnosť stiahnuť si aplikáciu nájdete na stránke hac.hr. Napríklad cesta po diaľnici cez Maďarsko do Rijeky stojí 15 eur. Odporúčame článok finsider.sk/ekonomika/myto-v-chorvatsku, kde nájdete prehľadne zoradené ceny mýta.
  • Vlakom – prekvapivo môžete prepraviť celú rodinu, psa aj auto. Ide o ekologické a pohodlnejšie riešenie. Napríklad do Splitu stojí jedno ležadlo vo štvormiestnom kúpé pre dospelú osobu 59,90 eura (dieťa do 15 rokov 49,90 eura) v roku 2023.
jedlo_ceny

,,Účet za jednu porciu rybičiek bol 13 eur.”

trajekt_myto

,,Cestovali sme aj trajektom.”

Odporúčaný rozpočet – pre rodinu s dvomi deťmi počítajte s nákladmi okolo 2000 eur. Vo všetkej skromnosti a rozumnom hospodárení.

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Potraviny Nakupujte vo veľkých obchodoch akciový tovar.
2
Jedlo Nakúpte na Slovensku.
3
Stanovanie Viete nájsť dobré kempingy a ušetriť.
4
Cesta do Chorvátska Lacnejšie cez Maďarsko,

Hodnotenie detí

Jednotku dostáva Chorvátsko za dostupnosť. Nemuseli sme dlho cestovať. Páčilo sa nám aj more. Rodičia nám kupovali málo zmrzliny a celkovo nekupovali veľa darčekov.

Super bol stan hneď pri mori, veľa sme sa nenachodili. Zvláštne oproti iným dovolenkám bolo, že sme málo ochutnávali typické jedlá.

Koľko potrebujete času?

Predĺžený víkend v Chorvátsku

Áno, Jadranské more je relatívne blízko. Šesť hodín od Bratislavy je turistické centrum Opatija. O niečo ďalej, ale stále dostupný je Omag, ostrov Krk, či Crikvenica.

 

Týždeň, dva

Môžete zažiť dobrodružnú cestu po Chorvátsku, keď budete cestovať nižšie až k Dubrovníku. Pár dní na sever Chorvátska dodá vašej rodine energiu na ďalšie cestovanie.

,,Teplé more je v júli a v auguste. V septembri už býva zhoršené počasie.”

Články

Ideálna destinácia na prvú dovolenku s malými deťmi.

Len zbaliť kufre a vyraziť smer juh!

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár