Mäkká turistika
Skutočné spoznávanie.
Čo je to mäkký turizmus?
Vitajte v prírode, ktorú nechcete meniť.
Ide o podporovanie tradičného ubytovania, služieb ,,v malom“ a sledovanie zvieratiek a rastlín v ich prirodzenom prostredí.
Žiadne zábavné parky v národných parkoch, lyžovanie na snehu v lete (viď Donovaly a lyžiarska hala) a exotické atrakcie.
„Svet nie je javisko, svet je maternica.“
Josef Čapek
Užívame si mäkkú turistiku
1. Minimum zásahov a maximum prírody
Vplyv človeka v čo najmenšej miere. Cestujeme a zachovávame krajinu v jej pôvodnej podobe. ržateľné a spoločensky zodpovedné formy cestovného rucelatívne nedotknutých a neporušených prírodných
oblastí so špecifickým cieľom štúdia
2. Učenie sa o prírode
Zoznámime sa s krajinou do hĺbky. Súčasťou sú náučné tabule a turistické chodníčky. Niekdy deti zaujme štruktúra kôry stromu a spoločne vyhľadávame informácie. Inokedy nájdu kvet, ktorý nepozná nikto z nás. Ochutnáte pramenitú vodu z blízkeho potoka? Možno bude blízko hrnček ako znak turistickej solidarity.
3. Ochrana životného prostredia
Moderná téma. Možno triedite odpad alebo často jazdíte na bicykli do práce.
Až na ,,mäkkej turistike“ sme videli zmysel všetkých slov o ochrane biotopu, či o zabezpečení biodiverzity. Tu už vzniká forma prírodného turizmu – ekoturizmus. Viac v dokumente občianskej organizácie aevis.org/wp-content.
4. Autenticita
Vidíte nielen to, čo je vám dovolené vidieť. Áno, zvieratká zomierajú, stromy starnú a nie za každým rohom je bufet. Zároveň môžete vidieť kultúrne rozdiely medzi regiónmi:
- ochutnať typické jedlá,
- naučiť sa miestne slovenské nárečie,
- bývať v miestnych penziónoch alebo súkromných domoch.
Mäkký turizmus na Slovensku
Národné parky na Slovensku sú dostatočne rozľahlé (317 541 ha). Poskytujú dostatok priestoru, aby nevznikol masový turizmus.
Tatranský národný park nie sú len Štrbské pleso a Hrebienok.
Vyhľadávajte pralesy, jaskyne a menej turistami vyhľadávané miesta.
Napríklad Národný park Muránska planina a Národný park Poloniny sú na dobrej ceste k prírodnému turizmu. Na rozvojové projekty mäkkého turizmu má ísť 16 miliónov eur (2021).
Súčasťou projektu je revitalizácia krajiny, lesné hospodárstvo, ktoré bude bližšie prírode, tradičné farmárstvo a udržateľný turistický ruch.
S deťmi
bez cestovky