Top
5/5 - (2 votes)

Chceli sme si užiť trochu zábavy, kultúry a dobrodružstva. Z ciest vždy získame maximum, ak sa držíme hesla: ,,Cesta je cieľ.“

 • Čas: Tri dni.
 • Trasa: Kolárovo – Komárno – Nová Vieska – Gbelce (Parížske močiare) – Iža – Brhlovce – Mýtne Ludany (pamätník) – Zubria zvernica (Topoľčianky)
 • Terén: Vyberali sme len nenáročný, dostupný s kočíkom.
 • Vek detí: Aj pre malé deti. Pevnosť v Komárne a Lapidárium malé deti veľmi nezaujímala.
 • Ubytovanie: Kemping (stan).
 • Doprava: Autom.
 • Cena: 2 dospelí a tri deti: Lapidárium ( 3 eurá) +Pevnosť (11 eur) + Kemping (64 eur za 2 noci) + Zubria zvernica (6 eur) + Brhlovce (3 eurá) = 87 Eur + strava.
 • Špeciálne: Potešilo termálne kúpalisko v cene kempingu. Výhodné je cestovať cez týždeň a využiť výhodné obedové menu. Pripravte sa na maďarčinu – v obchodoch, v hoteli v reštaurácii – všade. Slovenčinu je počuť menej, ale dohovoríte sa.

Prvý deň: Cesta do Komárna

1. Kolárovo

V Kolárove sme chceli vidieť najdlhší celodrevený krytý most v Európe – má dĺžku 86 m, pričom deti sa pokúšali spočítať drevá, po ktorých museli prejsť, ale nemali dostatok trpezlivosti. Pôvodný most bol z 19 storočia, ale zničili ho ľadové kryhy. Následne bol rekonštruovaný (1992, 1997, 2000).

dreveny_most

,,Najdlhší drevený most s muškátmi”

Ďalšie informácie:

 • Parkovanie v blízkosti atrakcie.
 • Na most sa dostanete aj s kočíkom.
 • Na druhej strane mostu sa nachádza Krčma u Mlyna, možnosť kúpiť aj darčekové predmety a plávajúci vodný mlyn.
 • V mlyne je Múzeum vodného mlynárstva (vstup dosp. 2 eurá, dieťa 1 euro).

Nás zaujala krásna príroda, upravený areál, deti pobehovali okolo gágajúcich husí. Celá návšteva trvala okolo 30 minút. V Kolárove sme ešte stihli obed v Pizzerii Paradiso, ktorú môžeme odporučiť.

kolarovo_socha_altanok

,,Zvieratká”

mlyn_rieka

,,Most s výhľadom na mlyn”

2. Komárno

 • Rímske lapidárium. Nádherná stavba, ktorá dýcha históriou. Slovo lapidárium znamená v preklade zbierka kamenýých starožitností. Parkovanie je hneď v blízkosti, dokonca v areáli je aj reštaurácia. Vstup je spoplatnený – dosp. 1 euro, dieťa 0,50 eura. Odporúčam kúpiť si sprievodcu za 2 eurá (deti len prebehli a nestíhali sme všetko čítať). V prípade záujmu vie sprievodkyňa sprevádzať aj hodinu, nám návšteva trvala menej ako 10 minút. Rímske pamiatky z kameňa, hlavne z Brigetia a Kelemantia (Iža), ich nezaujali. Aspoň sme im porozprávali príbeh o Daidalovi a Ikarovi, ktorý bol znázornený na jednom kameni.
komarno_lapidarium

,,Stretnutie s históriou”

baj_daidalos_a_ikaros

,,Príležitosť porozprávať príbeh o Daidalovi a Ikarovi”

 • Centrum Komárna. My sme si nazvali túto časť výletu: Putovanie za zmrzlinou. V centre sú viaceré možnosti parkovania, nemali sme problém.
  Odporúčané ciele:
 • Nádvorie Európy – V roku 2000 bolo námestie sprístupnené, aby ľudia mohli obdivovať architektúru takmer celej Európy. Nás nezaujalo. Prečo? Veľkosť – veľmi malý priestor, chýbali popisy stavieb z akej krajiny pochádzajú (alebo sme ich len nenašli), prázdne prevádzky a chýbala nám atmosféra. Najkrajšia bola fontána Milénium s lavičkami, radi sme si pozreli malé sochy Márie Terézie, či Mateja Korvína. Nepredávali tu zmrzlinu.
 • Radnica a Socha gen. Klapku. Práve tu sa odohráva život v Komárne. Predávali tu zmrzlinu v dvoch prevádzkach – jeden kopček 0,50 eura /0,60 eura. K dispozícii boli lavičky, deti mohli pobehovať. Sochy ich nezaujímali, konečne mali voľnosť.
komarno_centrum

,,Radnica a Trojičný stĺp.”

komarno_nadvorie_europy

,,Fotogenické nádvorie.``

 • Trojičný stĺp a Podunajské múzeum sme obzreli a pokračovali smerom k ďalšej zmrzline Geovana Gelato, ktorá nám najviac chutíla – bola drahšia (0,80 eura), ale chutnejšia. Deti nabrali nové sily, netušili aká cesta ich ešte čaká.
 • Alžbetin most a cesta do Maďarska. Keďže bolo leto, bolo veľmi horúco. V spojení s veľkým hlukom z aut to bolo veľmi náročné a odporúčam trasu absolvovať radšej autom. Most (290 m) ide ponad Alžbetin ostrov, ktorý je v skutočnosti polostrovom. (od 1945 do 1992 sa volal Ostrov Červenej flotily). Súčasný názov ostrova a mostu je po Alžbete Bavorskej – Sissi.

Celá návšteva centra trvala menej ako hodinu.

alzbetin_most

,,Krátky výlet do Maďarska.”

Ubytovanie

 • Autocamping Panoráma a kúpalisko. Hotel Panoráma prevádzkuje kemping na ploche 50 árov. Prihlasovanie prebiehalo na recepcii hotela. Bolo možné pripojiť stan k elektrine a na konci pobytu vyúčtovali našu spotrebu.

Dostali sme kartičku, ktorá nám umožňovala bezplatný vstup na termálne kúpalisko, ako aj na otváranie brány do areálu kempu. Mohli sme si opekať na grile, či v ohnisku. Čistota super, môžeme len odporučiť.

camp_komarno

,,Bezpečné, so službami a blízko k hlavným lákadlám Komárna.”

Kúpalisko bolo fajn. Staršie, ale udržiavané. Čím sme tam trávili viac času, tým sa nám viac páčilo.

Deti najprv váhali, predsa len zelená voda nevyzerala lákavo. Opatrné vchádzanie do vody čoskoro vystriedal výskot pri šmýkaní sa z prvej šmykľavky.

Najviac sa tešili z toboganov – zelený, červený, alebo žltý? Každý museli vyskúšať. WC v čase našej návštevy nefungovalo, ale boli tu prenosné toalety.  Za malý poplatok požičiavali lehátka, my sme rozložili deku na upravený trávnik. Práve návštevu kúpaliska hodnotili ako najlepšiu časť výletu.

 

komarno_kupalisko

,,Na kúpalisku počuť často maďarčinu.”

zelena_voda

,,Voda bola teplá a čistá.”

Večer sme začali počítať koľko komárov je v Komárne a rýchlo sa schovali do spacích vakov.

Ďalší deň budeme ešte spoznávať Komárno a jeho pevnosť plus okolie mesta. Poďte s nami na druhú stranu.

uverejniť komentár