Top
hrad_ulicka
5/5 - (1 vote)

Po návšteve Sighişoary (viac v článku) pokračujeme v spoznávaní Rumunska:

  • uvidíme tretiu najužšiu ulicu v Európe a centrum Brašova,
  • hrady Bran a Râșnov,
  • a povozíme sa vo vláčiku.

Cesta k hradu Bran

  • Čas: Jeden deň.
  • Charakteristika: Hrady a spoznávanie mesta.
  • Trasa: Brašov – hrad Râșnov – hrad Bran
  • Lokalita: Stred Rumunska.
  • Dĺžka cesty: Zo Sighisoary až k hradu Bran (bez zastavenia sa v Biertan) prejdete 150 km (asi 2 hodiny a 18 minút).
  • Kočík: V meste Brašov sa kočíkovalo výborne. Kočík bez problémov vošiel aj do vláčiku na hrade Râșnov.
  • Podrobnosti: V anglickom jazyku si môžete prečítať stránku pre turistov a o Rumunsku si prečítajte viac na našej stránke.

Hlavný článok o našom okruhu nájdete na tomto odkaze: Transylvánia s deťmi.

Extra tip: Biertan

Ak máte viac času ako my, navštívte cestou do Brašova saskú dedinu s opevnenými kostolmi, ktoré sú zapísané v UNESCO. Kolonizátori (Sasi) sa v nich ukrývali pred nájazdmi Turkov. Gotický kostol z 13. storočia bol chránený pevnosťou a Sasi vybudovali uprostred Rumunska prosperujúce mesto. Dnes tu žije asi 4 % Nemcov.

1. Brašov

Prezývaný aj ,,Klenot Transylvánie“ má historické jadro s viacerými kostolmi.

  • Charakteristika: Mestská turistika.
  • Trasa: Čierny kostol – Strada Sforii – Șchei Brána – Čierna veža (Turnul Negru) – Bastionul Graft.
  • Čas: My sme absolvovali výlet bez Čiernej veže a bašty a trval nám jednu hodinu príjemnej prechádzky.
  • Reštaurácia: Boli sme spokojní v  La Ceaun (uložená aj na mape) s typickými jedlami. V meste nájdete viacero reštaurácií.
  • Parkovanie:  Na mape sme označili platené parkovisko (automat – otvorené non stop) v centre. Cena 5 lei za hodinu ( 200 lei pri strate lístka). Je veľmi vyťažené.

,,Je druhým najväčším mestom Rumunska

a

kočíkuje sa v ňom pohodlnejšie ako v Sighisoare.“

1. Čierny kostol

Kostol (14. storočie) sa nachádza sa na námestí Piata Sfatului a jeho čierna farba nebola zámerom architektov, ale následok požiaru (17. storočie).

Zaujímavosti: Ide o najväčší gotický kostol v Rumunsku.Sedemtonový zvon kostola je najväčší a najťažší v Rumunsku.

Vstupné: Dospelý 12 lei, deti nad 7 rokov 8 lei.

Otváracia doba: V letnej sezóne každý deň, viac na stránke bisericaneagra.ro (aj v angličtine).

Druhý najväčší kostol v Rumunsku je v Kluži, viac v článku: Kluž s deťmi.

2. Strada Sforii

Po anglicky je nazývaná The Rope Street. Je približne 1,2 metra široká.

Túto ulicu pôvodne používali ako prístupovú cestu hasiči.

 

ulica

,,S kočíkom sa dalo prejsť bez problémov.”

3. Poarta Schei

Vstup do štvrte Shei, ktorým ako jediným mohli Rumuni prechádzať do mesta a to len v určitých časoch. Inú bránu do mesta mali zakázanú. Pôvodná brána bola poškodená požiarmi, tak bola nahradená v roku 1827 novou v podobe víťazného oblúku, ktorú dal postaviť cisár František I.

Počas vlády Sasov v meste (13. – 17. storočie) boli domáci Rumuni utlačovaní. Za hradbami mesta nesmeli vlastniť majetok a mohli bývať iba v spomínanej štvrti Shei. Ak chceli za hradbami predávať svoje výrobky, pri prechode cez bránu boli povinní platiť mýto.

4. Čierna veža

Pochádza z 15. storočia a dnes sa v nej nachádza múzeum so sklenenou strechou. Čo má spoločné s Čiernym kostolom? Tiež získala svoje pomenovanie a farbu ,,vďaka“ požiaru. Je ju možno navštíviť a vidieť mesto z výšky.

My s deťmi sme už vežu videli len z diaľky, pretože chceli ísť jesť a oddýchnuť si.

5. Bastionul Graft

Jedna zo siedmych bášt (15. storočie) vybudovaných Sasmi, ktorými sa chránili pre Turkami. Sasi mesto aj založili (13. storočie) a pôvodne ho nazývali Kronstadt, čiže korunné mesto.

Hollywood alebo Brašov?

Na hore Tampa sa nachádza obrovský nápis s názvom mesta. Viete sa k nemu dostať s lanovkou alebo peši. My sme ho obdivovali len z diaľky a prišiel nám úsmevný. Viacerí domáci a turisti sa pohoršujú nad jeho nevhodnosťou …

Lanovka – cena: Spiatočný dospelý 17 lei, spiatočný detský (nad 12 rokov 12 lei). Jednosmerný 10 lei (dospelý) a 6 lei (dieťa).

Lanovka – čas: 2 minúty a 30 sekúnd

Peši – čas: 1 hodina.

My sme výstup neabsolvovali, dozvedeli sme sa až dodatočne o tejto možnosti. Vraj je výlet lanovkou vhodný aj pre najmenšie deti.

Brašov a Dracula

Na hore Tampa bola vybudovaná pevnosť, ktorú Vlad Tepes (Dracula) zničil pri svojich útokoch na mesto (1458-60). Na vrchole hory nechal ,,napichnúť“ 40 obchodníkov odmietajúcich mu platiť dane.

Hrad Râșnov s deťmi

Iba 22 km je vzdialený hrad Râșnov uvidíte z diaľky. Hrad mal predovšetkým obrannú funkciu, dnes si môžete nádherný výhľad na široké okolie. Nechýba opäť veľký nápis a la Hollywood.

  • Vznik: 14. storočie. Bol založený rytiermi nemeckého rádu.
  • Otváracia doba: Každý deň od 9.00 do 19.00 hodiny.
  • Cena: 12 Lei.
  • Cesta: Prídete na parkovisko a môžete ísť peši po asfaltovej ceste do kopca, alebo vláčikom ťahaným traktorom (asi 1 euro na osobu).
  • Príbeh: Viaže sa k 140 metrov hlbokej studni zo 17. storočia, ktorú vykopali dvaja zajatí Turci, ktorých odmenou za prácu mala byť sloboda. Jej steny popísali veršami z Koránu. Výkopové práce im trvali až 17 rokov, takže sa nedočkali prepustenia.
  • Suveníry: Je možné ich kúpiť na hrade.
  • Rekonštrukcia: Na hrade ponúkajú viaceré atrakcie a uvidíte krásne nádvorie. Hrad nie je náročný na prehliadku, určite sme videli aj zaujímavejšie hrady.

Deti mali najväčší zážitok z traktora a vláčika.

vyhlad_rasnov

,,Výhľad z hradu.”

rasnov_veza_vlacik

,,V zime bolo málo turistov.”

Hrad Bran

Čaká nás posledných 14 km k hradu Bran – rumunskej národnej pamiatke.

  • Vznik: Počiatky hradu v 13. storočí. Kamenný hrad bol postavený v 14. storočí.
  • Múzeum: Vzniklo v roku 2009 a je venované Habsburgovcom. Prvé súkromné múzeum v Rumunsku.
  • Otváracia doba: Utorok až nedeľa od 9.00 do 18.00, v pondelok od 12.00 do 18.00.
  • Cena: Dospelý 45 Lei (9 eur), deti nad 7 rokov platia 10 Lei (2 eurá). (Viac tu) Cez ich stránku je možné kúpiť lístky online.
  • Príbeh: V roku 1920 venovalo mesto Braşov hrad rumunskej kráľovnej Márii Edinburskej, ktorá ho nechala zrekonštruovať. Kráľovná si hrad veľmi obľúbila, od roku 1940 je tu dokonca na želanie samotnej panovníčky uložené jej srdce.
  • Ubytovanie: Casa di Bran – Inn Cuisine s výhľadom na tajomný hrad. Nájdete viacero možností na ubytovanie.

My sme hrad nenavštívili, boli sme radi, že sme v hoteli. Už nás čakala len večera a plánovanie ďalšieho dňa.

Toto unikátne miesto môžete navštíviť 365 dní v roku len za 6 eur (študenti a dôchodcovia majú zľavu). Pri návšteve tohto hradu zažijete chuť nedávno zrekonštruovanej budovy, kde budete svedkom hudobných festivalov, hudobných sprievodov či potravinárskych veľtrhov, a ktorú každoročne navštevuje pol milióna ľudí. K dispozícii je taktiež sklenený výťah, ktorý vám umožní zažiť „Drakulovu únikovú cestu“.

Draculov hrad?

Tento hrad je hradom v Transylvánii, ktorý zodpovedá opisu Brama Stokera v jeho knihe o Draculovi. Je majestátny a výraznou dominantou, ale Vlad tu vraj nikdy nebol.

Ak chcete navštíviť hrad, kde sa skutočne Vlad Napichovač zdržiaval, pocestujete si do Turecka.  V roku 2014 archeológovia podľa Smithsonian Magazine zverejnili miesto, kde sa nachádzal hrad Tokat.

hrad_bran

,,Z okna našej izby.”

bran_tma

,,Vytvárali sme s fitrami strašidelné efekty.”

Extra tipy pre neúnavných

  1. Prejmer – opäť opevnené saské mesto s gotickým kostolom z 13. storočia. Nájdete tu najlepšie zachovaný opevnené kostol s najhrubším múrom spomedzi všetkých opevnených kostolov v Transylvánii zapísané aj v UNESCO. Koho bavia pevnosti, Prejmer ho zaujme. Odporúčame článok na stránke adamvaneckotraveller.sk.
  2. Sinaia – obľúbené turistické centrum, horké mestečko s asi 10 tisíc obyvateľmi je prezývané ,,perla Karpát„. Je známe kláštorom, ktorý dostal názov po biblickej hore Sinaj, podľa ktorého bolo neskôr pomenované aj toto mesto.
  3. Zámok Peleş – jeden z najkrajších zámkov Európe z 19. storočia. Bol letným sídlom rumunskej kráľovskej rodiny.

Aj v tejto časti Rumunska viete stráviť niekoľko dní a spoznávať jedinečné atrakcie krajiny. My pokračujeme ďalej, viac v článku: Cestujeme k rumunskému jazeru.

 

Prajeme vám, aby sa výlet vydaril na jednotku!

uverejniť komentár