Pred cestou, alebo počas dlhého transportu môžete deti motivovať zaujímavými informáciami o Švédsku.
1. Švédske stoly
Spôsob podávania jedla, ktorý pozná azda každý cestovateľ. Veľké stoly sa prehýbajú pod váhou jedál a vy si môžete vybrať čokoľvek, na čo máte chuť. Synonymom sú bufetové stoly.
História
Pôvodne ho volali brännvinsbord, neskôr smörgåsbord (stôl – sendvič). Už za čias Vikingov používali princíp: ,,Zober si, koľko Ti hrdlo ráči“. Dnešný známy názov sa rozšíril počas Svetovej výstavy, kde vo svojom pavilóne Švédi podávali jedlo rozložené na stole.
O krajine si prečítajte stránku: Švédsko.
2. Švédske firmy
Niekedy chudobná krajina sa koncom 19. storočia zažila ekonomický rast.
Prečo? Zavážili tri základné faktory:
- Ekonomická sloboda (slobodné podnikanie).
- Orientácia na drevársky a železiarsky priemysel.
- Neutralita počas oboch svetových vojen (žiadne straty na životoch a pokračovanie vo výrobe).
Vytvorili celosvetovo známe značky ako IKEA (nábytok), Oriflame (kozmetika), Electrolux (domáce spotrebiče), Volvo (autá), Husqvarna (náradie) a Koenigsegg (superšportové autá).
Mikročip
Covidová doba prináša nové výzvy nielen v oblasti medicíny. Švédska firma Dsruptive Subdermals vytvorila mikročip (2×16 mm), v ktorom môžu byť uložené informácie aj o vašom Covid Pase. Bol vyrobený na odkazy na webové stránky a súbory vcard.
Zavádza sa do tela a stojí 100 eur. Ich životnosť je obmedzená iba na pár rokov. Ochranu súkromia zaručujú, je aktívny len pri nasnímaní smartfónom. Nemôžme si ich priamo kúpiť od firmy, iba cez sieť distribútorov.
3. Švédska hudba
Nalaďte si v aute rádio a zoznámte sa hudobnou produkciou vo Švédsku. Prekvapí vás veľa kvalitnej hudby, predovšetkým v anglickom jazyku, ktorú poznáte a predsa ste si ju nespájali so severskou krajinnou.
ABBA
Známa hudobná skupina, ktorej hity nám hrali švédske rádiá najčastejšie. Vznikla v roku 1972 v Štokholme. Deti sa pobavili na smiešnych účesoch a kostýmoch, ešte väčšiu radosť mali z našej choreografie. Pre skalných fanúšikov pripravili nový projekt, informácie nájdete na abbavoyage.com. Na hudobnú scénu sa vrátili v roku 2018 po tridsiatich šiestich rokoch.
Avicii
Vlastným menom Tim Bergling ako DJ vytvoril známe hity ako Addicted To You, Levels, Canyons, Pure Grinding a Wake Me Up. Keď mal dvadsaťosem rokov, spáchal samovraždu.
Súčasná hudba
Ponúkame vám zopár tipov na interpretov: The Knife (súrodenecká hudobná skupina), Fever Ray, Iamamiwhoami, Niki & The Dove a Icona pop.
,,Obľúbená pieseň naších detí.”
4. Švédske školstvo
Deti by mohlo zaujímať ako by chodili do školy, keby bývali vo Švédsku. Deti navštevujú škôlku, deväťročnú školu, potom strednú (gymnáziu, príprava na povolanie) bezplatne, podobne ako u nás. Odlišne vnímame už samotný priebeh vzdelávania:
1. Integrácia
Snaha o zapojenie do bežných škôl chorým deťom, ako aj cudzincom. Na druhej strane podpora kreativity a robenia vecí inak. Švédi sú známi svojimi vynálezmi a v školách získajú potrebný základ.
2. Individuálny prístup
V materskej škôlke sú obvykle tri učiteľky na 15 detí. Dieťa má priestor na vlastné hry. Nemusí robiť, čo ostatní, pretože má dostatočný priestor. Napríklad slovenské deti musia povinne poobede ísť spať, švédsky škôlkár sa sám rozhodne, či sa bude samostatne hrať alebo si oddýchne.
3. Skupiny vs. samostatnosť
Podporuje sa spolupráca, ale aj samovzdelávanie. Víziou práce učiteľa je motivovať (nie nútiť) a vytvárať prostredie, aby sa dieťa aj samo chcelo učiť.
Na druhej strane si netreba švédske školy idealizovať a tieto prístupy k deťom prináša aj úskalia. Deti sú menej disciplinované, menej zaťažované vedomosťami. Ako negatívum sa ukazuje iba 19% vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
Násilná integrácia Sámov do švédskej spoločnosti, prebiehala aj v školách. O etniku si prečítajte náš článok: Sámovia a soby s deťmi.
5. Švédske jedlo
- Surströmming – najsmradľavejšie jedlo na svete. Konzervované slede, ktoré môžete ochutnať a ,,ovoňať“. Prečítajte si náš článok: Surströmming, švédska delikatesa.
- Köttbullar – švédske mäsové guličky, ktoré nám chutia s brusnicovou omáčkou.
- Janssonovo pokušenie (Janssons frestelse) – vianočné pečené jedlo zo zemiakov, cibule, šprotov a smotany. Názov získalo jedlo po opernom spevákovi Per Adolf „Pelle“ Janzon alebo z filmu z filmu Janssons frestelse.
- Toast Skagen – opekaný chlieb s majonézou a garnátmi sa podáva ako predjedlo.
- Kanelbullar – škoricové slimáky.
- Jedlá zo sobov a losov.
- Nápoje – typické je pitie kávy z veľkých šálok, nesladenú, silnú a po celý deň.
- Polievky – rybacia (napr. z lososa – laxsoppa), hrášková (ärtsoppa),
Zaujímavosť: Švédske rezne asi poznáte, ale v severských reštauráciách sme ich nenašli. Informácie o pôvode vzniku názvu tiež chýbajú. Podľa všetkého podobne ako švédske stoly, ide o naše slovné spojenie. Vyprážané bravčové rezne, ktoré sa zapekajú v rúre s cibuľou a syrom skôr ochutnáme doma alebo v školských jedálňach.
,,V Ťokholme sme ochutnali rybacie pochúťky.”
,,Made in Sweden.”
6. Švédske kráľovstvo
Potešte deti príbehom o súčasnom švédskom kráľovi.
Karol XVI. Gustáv sa narodil v roku 1946. Deti, vypočítajte koľko má dnes rokov?
Jeho otec zomrel pri leteckej nehode v Dánsku a mal iba štyri roky, keď sa stal následníkom trónu. Veľa sa vzdelával, pripravoval na vládnutie a cestoval. Od roku 1973 je kráľom. Sídli v Drottningholmskom paláci (Versailles severu), ktorý sa nachádza na predmestí Štokholmu a je zapísaný v UNESCO. V centre je kráľovský palác určený na reprezentatívne účely.
Za manželku si zvolil ženu z ľudu, Silviu Sommerlathovú. Budúcou kráľovnou bude Viktória, najstaršia z troch súrodencov. Rok po narodení jej brata Karola Filipa zrušili práva na trón iba mužským potomkom. Dokonca kráľ odobral kráľovské tituly aj piatim vnúčatám, deťom Karola Filipa a Madeleine. Zostali súčasťou kráľovskej rodiny s titulmi vojvodca/vojvodkyňa.
Sympatie
Kráľ je obľúbený svojim životným štýlom:
- Sám šoféruje auto (hybrid), jedáva málo mäsa.
- Platí dane a šetrí energiami. Známy je jeho žart (2015) o zákaze vaní a používaní spŕch.
- Venoval sa cezpoľnému behu na lyžiach.
- Čestný predseda Svetovej skautskej organizácie.
7. Švédsky oheň
Poznáte tento pojem? Prírodný varič alebo svieca, ktorá vydrží horieť až jednu hodinu. Suché borovicové poleno aj s kôrou stojí okolo štyroch eur, alebo si jednorázové ohnisko vyrobte sami.
Jeho výhodou je, že nemusíte prikladať polienko po polienku.
,,Panvicu s jedlom položite na poleno, alebo môžete opekať jedlo na paličke.”
8. Hra Minecraft
Vytvoril ju švédsky programátor a zakladateľ spoločnosti Mojang Markus Persson. Vznikla v roku 2009, oficiálna verzia pochádza z roku 2011. Sandboxová hra oslovila masy, preto o ňu prejavila záujem spoločnosť Microsoft, ktorá ju dnes vlastní (cena za odkúpenie 2,5 miliardy $). Dôvodom predaja bolo duševné zdravie programátora.
Deti, aj dospelý vytvárajú virtuálny svet a vyrábajú si nástroje. Hra zaujala tým, že sa dá hrať offline, spája kamarátov a rozvíja kreativitu. Švédske deti povinne hrávajú Minecraft v škole, aby si zlepšili počítačové zručnosti.
Rada: Oplatí sa deťom určiť časovú hranicu, vedeli by pri nej stráviť celé dni.
,,Náš Jurko vedel hrať Minecraft v štyroch rokoch.”
9. Švédske detské knihy
- Astrid Lindgren – najznámejšia švédska spisovateľka pre deti, ktorá ale vo svojej krajine nebola tak obľúbená, ako v okolitom svete. Jej knihy boli preložené do 70 jazykov v 100 krajinách sveta. Deti zbožňujú Pipi Dlhú Pančuchu, ako aj Emila z Lönnebergy.
- Barbro Lindgren – v češtine nájdete sériu troch kníh Tajné bratstvo.
- Sven Nordqvist – pre menšie deti v češtine, napr. Fiškus a vánoční skřítek.
10. Švédska debňa
Vynašiel ju švéd Rethein v roku 1851 a na hodinách telocviku sa s ňou deti zoznámia. Vzájomne spojené časti rôznych veľkostí obdĺžnikov má rôzne využitie. V poskladanej verzií sa preskakuje, v rozloženej sa preliezajú.