Top

Taliansko

Čo by mali vedieť deti o Taliansku?

 • Taliansko (Repubblica Italiana) je parlamentná republika na Apeninskom polostrove (60,6 milióna obyvateľov).
 • Hlavné mesto:Rím (asi 22,9 milióna obyvateľov.
 • Mena: Euro.
 • Hranice: Deti potrebujú cestovný pas, dospelému stačí občiansky preukaz.
 • Ostrovy: Sicília, Sardínia, Elba, Capri, Tremiti a Ischia.
 • Sopky: Známe sú predovšetkým Vezuv, Etna a Stromboli.
 • Náboženstvo: Prevláda rímskokatolícke (87,6%).
 • Zaujímavosť: V Taliansku sú dva mestské štáty. Vatikán a San Maríno.
 • Taliansko a pamiatky: Až päťdesiatpäť talianskych skvostov je zapísaných v zozname UNESCO.

Ako deti naučiť rozdiel medzi slovami rým a Rím?

Môžete spoločne analyzovať básničku alebo cestovať do hlavného mesta Talianska!

Čo vidieť v Taliansku s deťmi?

Sardínia (ostrov)
Sicília (ostrov)
Rím
Pompeje
Benátky
Florencia
Lido di Jesolo
Cinque Terre
Amalfi
alcantara

,,.”

Typické ceny

Ubytovanie

Ceny sú vyššie ako u nás. Hlavné mesto, ako aj vychytené turistické centrá sú drahšie počas letnej sezóny.

Osvedčilo sa nám hľadanie ubytovania cez booking.com. Ak cestujete autom, určite myslite, kde ho necháte. Ďalšou skromnou požiadavkou bývajú raňajky v cene (prípadne za príplatok).

V Ríme viete nájsť ubytovanie pre štvorčlennú rodinu okolo 120 eur s raňajkami na noc. Na Sicílii sme v septembri 2022 zohnali ubytovania na jednu noc vždy okolo 100 eur. Objednávali sme ho s predstihom dva mesiace.

Ubytovanie pri Neapole nás stálo 510 eur na týždeň aj s raňajkami, na druhej strane, písal sa rok 2019. Teraz tam stojí jedna noc 84 eur (Hotel Joy, Castel Volturno).

Jedlo

Určite ochutnajte typické jedlá. Najčastejšie sme potraviny nakupovali vo väčších obchodoch ako Coop, Lidl a Penny market. V Coope si viete zriadiť vernostnú kartičku a nakupovať lacnejšie.

Zážitkom je nákup na trhoch. Najprv prezrieť, až potom nakupovať. Ceny toho istého tovaru môžu byť dvojnásobné. Najviac sa nám páčili trhy v Syrakúzach a v centre Palerma.

Reštaurácie vedia prekvapiť. Okrem vyšších cien za jedlo účtujú rôzne poplatky. V Pise nám zaúčtovali poplatok za použitie stoličiek. V historickom centre mesta Taormina sme platili za večeru asi 20 eur na osobu.

V talianskych uličkách nájdete chutné jedlá ako pizza, špagety v kelímkoch, či arancini za približne 5 eur.

Cestovanie

 • Letecky – určite áno. Vhodná destinácia na detské spoznávanie lietanie pre krátku dĺžku letu. Leteli sme na ostrov Sardínia, Sicília ako aj do Ríma. Cena letenky do Ríma je okolo 90 eur, dokonca viete nájsť spiatočnú letenku za 30 eur. Do Katánie (Sicília) sme leteli štyria za 370 eur aj s príplatkom za batožinu (Ryanair, september 2022).
 • Autom sme prešli od severu až na juh. Pripravte sa na extrémne diaľničné poplatky a drahšie pohonné látky. Za diaľnice sa platí kartou alebo v hotovosti na mýtnych staniciach podľa prejdených kilometrov. Ceny si môžete vopred vyrátať podľa plánovanej trasy na stránke autostrade.it. Napríklad cesta z Bologne do Neapolu stojí 42.70 eur (578 km, rok 2023).

Cena pohonných hmôt – je štatisticky vyššia ako na Slovensku. Benzín 1,8173 eur/l (január 2023). Nafta 1,8751eur/l (január 2023).

plaz_more

Odporúčaný rozpočet – pre rodinu s tromi deťmi počítajte s minimálne 200 eurami na deň. Počítajte s tým, že lacnejšie ubytovanie ako 100 eur na noc je ťažké nájsť a strava je dosť drahá (asi o 30% drahšia ako na Slovensku). V odporúčanom rozpočte nezahŕňame letenku, požičanie auta a vstupy na atrakcie.

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Letenka Rezervujte vopred tri, štyri mesiace.
2
Tankovanie Natankujte v Rakúsku mimo diaľnice.
3
Jedlo Nakupujte vo veľkých obchodoch.
4
Požičanie auta Hneď po rezervácii letenky.

Hodnotenie detí

More, more a opäť more.

Často sme boli v Taliansku v chladnejšom počasí … aj tak najradšej trávili čas na pláži.

,, .”

Koľko potrebujete času?

Hlavné mesto Rím

Odporúčame minimálne päť dní. Mesto ponúka veľa možností na spoznávanie. S rodinou sme mesto navštívili v januári. Bolo chladnejšie, ale stále teplejšie ako u nás. Turistov bolo menej, ako sme zažili pri návšteve v septembri.

 

Benátky

Na tie sme si vyčlenili tri dni a stačilo. Mesto je príťažlivé pre turistov celý rok, ale najzaujímavejšie je počas slávneho karnevalu, ktorý sa koná vo februári každý rok (napr. 4.- 21.2.2023). Deti každého veku zostanú v nemom úžase z farebných masiek.

 

Pobyt pri mori

V Taliansku sme sa často stretli s pobytom striktne na sedem dní, štrnásť dní. Ak radi hľadáte ubytovanie iba na jednu, dve noci, bude náročnejšie nájsť pekné ubytovanie pri mori. Na Sicílii boli ubytovatelia o niečo ústretovejší a akoby sa počítalo s presunom po ostrove.

,,Egypt – Níl kontra púšť.”

Články

Si Italia

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár