Top
voda_gejzir
4.4/5 - (5 votes)

Objavujte pravek s deťmi a užite si krásny čas v prírode.

  • Čas: Jedna hodina.
  • Trasa: Gánovce (rampa) – Gejzír Gánovce – Plačúca Gánovská skala – Gánovské travertíny
  • Terén: Malá prechádzka po vyšliapanej ceste zvládnuteľná aj s kočíkom, akurát dieťatko bude nadhadzovať. Travertíny sme prešli s dieťaťom na rukách (krátka zastávka).
  • Otváracie doby: Všetky ciele boli voľne prístupné v ktorúkoľvek hodinu.
  • Vek detí: Aj najmenšie deti si užijú prechádzku v prírode.
  • Cena: Zadarmo.
  • Špeciálne: Cestou uvidíte viaceré informačné tabule, výlet môže byť tak o niečo dlhší. Na striekanie vody z gejzíru sa oplatí čakať.

Začíname – parkujeme

Navigácia vás dovedie na okraj dediny, kde sa nachádza rampa. Sú tu miesta vhodné na zaparkovanie auta. Prvou zastávkou môže byť práve informačná tabuľa pri nej, kde je prehľadná mapa s jednotlivými zastávkami.

My sme absolvovali len prvé tri body, keď absolvujete celú cestu, napíšte do komentárov vaše postrehy.

Gejzír v Gánovciach môžete vidieť osvetlený mesiacom v tomto článku: Od Spišského hradu po Egreš.

pristupova_cesta

,,Rampa, pri ktorej sa dá zaparkovať.”

vrt

,,1. vrt = 1. zastávka.”

Gejzír

Liečebné minerálne pramene poznajú ľudia v tejto oblasti už veľmi dlho (pramene ich uvádzajú v roku 1549). Prvý vrt nájdete asi po 50 metroch vpravo. Volá sa Vrt ŠHG (Gejzír Hozelec)- 1 a ide o rúru s jazierkom. Všade bolo cítiť síru.

Druhý vrt (ŠHG -2 – Gejzír Gánovce) je zaujímavejší a nachádza sa o pár metrov ďalej. Už z diaľky uvidíte akoby studňu a okolo nej veľké jazierko, z ktorého odteká voda. Gejzír vraj prýšti vodu každých 30 – 50 minút, my sme sa pri prvej návšteve nedočkali. Druhý krát sme už mali šťastie. Voda z neho je liečivá hlavne na tráviace problémy. Aj priamo v obci sa nachádza prameň, kde si miestni chodievajú naberať vodu.

Tip na výlet: Voda strieka aj v Rajcekej Lesnej (okres Žilina), aj keď len z potrubia. V zime ponúka pohľad na krásny ľadový výtvor, viac v článku: Gejzír v Rajeckej Lesnej.

jazierko

,,Čakanie pri gejzíre.”

voda_gejzir

,,Oplatí sa počkať.”

krajina

,,Prostredie okolo gejzíru je osobité.”

Plačúca Gánovská skala

Po ľavej strane uvidíte veľkú skalu – travertínová kopa, z ktorej vyteká voda. V bývalom lome vznikli z prameňa aj jazierka. Ide o chránenú oblasť, ktorá pôsobí ako z iného sveta. Prostredie je čarovné a určite patrí k jedným z najkrajších miest u nás. Možno práve tu môžete jedným okom sledovať, či gejzír nezačal striekať.

Máte čas? Poďte sa pozrieť na svet z výšky. Iba desať kilometrov sa nachádza krásny výhľad na Tatry. Viac o hodinovej turistike v článku: Zámčisko pri Poprade.

placuca_skala

,,Skala je skrytá, o to je väčšie je prekvapenie, keď ju uvidíte.”

placuca_skala

,,Ide o pamiatku, ktorú je potrebné chrániť.”

Gánovské travertíny

Skalu sme zanechali naďalej plačúcu a išli sme naspäť k rampe. Autom cesta trvala pár minút a ocitli sme sa v praveku.

Práve v Gánovciach bol  nájdený najstarší paleoantropologický nález na Slovensku – skamenená výplň lebky gánovského neandertlca. Strelmajster Koloman Koky našiel v kameňolome v roku 1926 odliatok mozgu a myslel si, že patrí zvieraťu. Tento nález od neho odkúpil vedec z Čiech Dr. Jaroslav Petrbok. Neskoršie expertízy prišli s úžasným výsledkom a urobili z Gánoviec lokalitu svetového významu. Originál nálezu odliatky lebky je v Prahe, kópia je v Podtatranskom múzeu v Poprade.

Zaujala vás téma neandrtálcov? Najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku boli nájdené pri Piešťanoch, viac v článku: Čertova pec.

Pre dospelákov: Vo vrstvách usadeného travertínu sa našli odtlačky listov a plodov stromov, skamenené schránky a kosti zvierat.

Nález odliatku lebky je stále najvzácnejší – išlo pravdepodobne o ženu neandertálskeho typu, ktorá sa chcela napiť z prameňa pred približne 105 000 rokmi a nadýchala sa pritom kysličníka uhličitého. Zomrela a padla do jazierka.

travertin_pravek

,,Bájne miesto, kam vstúpite cez veľkú bránu.”

skala_pravek

,,Vystúpia deti hore na skalu?”

Prehliadka

Pred areálom sa dá zaparkovať popri ceste. Pri vchode sú informačné tabule aj s fotkou strelmajstra Kokyho, ale deti najviac zaujme veľká skala, po ktorej sa môžu vyštverať, či drevené atrakcie pripomínajúce pravek.

Na deti treba dávať pozor, sú tu jazierka, ktoré sú malo viditeľné.

Významná praveká pamiatka sa nachádza v Holíči – megality. Ide o kultové kamene, o ktorých píšeme v článku: Čo vidieť v Holíči?

Čo uvidíte v noci?

noc_gejzir

,,Tajomné jazierko ...”

tiene_gejzir

,, ... ktoré ukrýva tajomstvá.”

Skúste spoznať kus našej histórie a verte, že aj deti budú mať radosť. My sme išli ďalej na rozhľadňu na Medveďom vrchu (Spišský Hrhov),o ktorej sme tiež napísali.

uverejniť komentár