Top
levoca

Levoča ponúka pre rodiny s deťmi pekné miesto na prechádzku. Aj bez rozsiahleho popisu jednotlivých zastávok je cítiť jedinečnú atmosféru mesta na Spiši.

 • Čas: Jedna až dve hodiny.
 • Lokalita: V blízkosti Vysokých Tatier a Spišskej Novej Vsi. Prešovský kraj.
 • Trasa: Klietka hanby – Bazilika sv. Jakuba – Socha Ľudovíta Štúra – Košická brána
 • Terén: Vhodný pre kočík. Užijete si príjemnú mestskú turistiku.
 • Parkovanie: V čase našej návštevy nebol žiadny problém zaparkovať. Vojdete do centra mesta a popri ceste sú viaceré miesta s parkovacími automatmi.
 • Cena za parkovanie: 1 hod. – 1 euro, celý deň – 3 eurá. Možnosť platby aj kartou.
 • Vek detí: Aj deti v kočíku, väčšie sa môžu tešiť na klietku hanby.
 • Informácie: Nájdete na stránke mesta Levoča. Na stránke nájdete odkaz ako si objednať službu sprievodcu (25 eur na hodinu).

Mesto Levoča je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO (2009).

Navštívte aj iné pamiatky zapísané v zozname, viac v článku: Od Spišského hradu po Egreš.

Čo vedieť o Levoči?

 • Minulosť: kráľovské mesto a obchodné centrum.
 • Rok 1950: Mestská pamiatková rezervácia.
 • Známi turisti: Matej Korvín, Jagelovci, pápež Ján Pavol II..
 • Jedno z najkrajších historických miest na Slovensku s nádychom stredoveku.
 • Počet obyvateľov: vyše 14 tisíc.
 • EČV: LE
 • Prístup: Po diaľnici.

S deťmi po Levoči

1. Klietka hanby

Ide o úplne centrum mesta, v ktorého blízkosti sa nachádzajú viaceré parkovacie miesta. A ako získať záujem detí hneď na začiatku? Ukázať im niečo šokujúce a povedať im zaujímavosti o kovovom pranieri:

Vznik: 16.storočie

Účel: Trestanie žien, ktoré sú v meste bez muža.

Dĺžka trestu: 24 hodín (a viac).

Deti, myslíte si, že aj dnes by mohol byť používaný? Za aké činy?

Čo ešte môžete vidieť?

 • Evanjelický kostol – vedľa klietky si určite všimnete kupolovitú strechu netypického evanjelického kostola z 19. storočia.
 • Spišské múzeum  a Historická radnica s arkádami – na stránke múzea nájdete užitočné informácie. V radnici je zopár zaujímavých exponátov ako dar od Márie Terézie (luster) alebo obraz Levočskej bielej pani.
 • Dom Majstra Pavla – expozícia o najznámejšom obyvateľovi Levoče.
klietka_radnica

,,V noci pôsobila klietka strašidelnejšie.”

evanjelicky_kostol

,,Evanjelický kostol s gréckym krížom. ”

Povieme si o Levočskej bielej pani …

Jej skutočné meno bolo Júlia Korponayová (Géczyová) a je označovaná ako vlastizradkyňa. Bola jedinou ženou v Uhorsku, ktorú odsúdili a popravili za vlastizradu.

Bola ženou hradného pána Jána Korponayho, ktorý bol verný cisárovi a na jej presviedčanie sa pridal na stranu povstalcov proti cisárovi. Ona sa na druhej strane vraj zaľúbila do kuruckého veliteľa. A jej hra začala. Svojmu milencovi Štefanovi Andrássymu zobrala kľúče od mestskej brány v Levoči a pustila cisárské vojská, ktoré sa tešili z ľahkej výhry. Neskôr však prijala listy od emigrantských kurucov o novom povstaní, ktoré boli adresované jej otcovi a pohnevala si cisára. Vraj listy spálila, ale neverili jej. Nasledovalo zatknutie, mučenie a uväznenie z dôvodu vlastizrady a špionáže. V roku 1714 ju popravili sťatím mečom v dnešnom Maďarsku. Mala iba 25 rokov. Dnes vo svojich bielych šatách ju vídať ako chodí po levočskej radnici.

Skutočnosť: Pramene hovoria, že pravda je trochu iná. Vraj bola dobrou dcérou, vernou manželkou a obetavou matkou. Levočskú bránu neotvorila, sám Andrássy kapituloval a levočský richtár bránu otvoril. Odmietla odovzdať listy rebelov cisárskej moci, chránila rodinu, ktorá bola na strane povstalcov. Bola skôr obeťou ako zločincom.

Námestie Majstra Pavla

Nachádzate sa na námestí, ktoré je najväčšie v Európe v tvare obdĺžnika (strany 3:1).

Očaria vás vysoké budovy kostolov, ako aj viac ako päťdesiat gotických, renesančných a skorobarokových domov s arkádami zo 14. – 15. storočia:

 1. Prízemie – stretávanie spoluobčanov, priateľov
 2. Poschodie – rodina
 3. Podkrovie – sýpky obilia, komora.Dnes tu uvidíte krásne upravené námestie s obchodmi, poštou a reštauráciami.

Občerstvenie

Na námestí je viacero reštaurácií, my sme vyskúšali len rýchle občerstvenie Happy Food z dôvodu obmedzení v čase Covid19. Deťom chutil veľký hotdog (výborná cena), hranolky už menej. Nachádza sa v budove Mestského divadla, v ktorej boli pôvodne parné kúpele (13. storočie) a bol tu ubytovaný aj cisár Jozef II.. Ide o druhé najstaršie divadlo na Slovensku.

ulice

,,Ulice sú dobre označené.”

divadlo

,,Divadlo s bohatou históriou. ”

Neďaleko sa nachádza malá obec, viac v článku: Spoznajte dedinku Klčov.

2. Bazilika sv. Jakuba a Dielo Majstra Pavla

 • Vznik: 14. storočie.
 • Druhý najväčší chrám na Slovensku: so svojimi 14 gotických a renesančných oltárov.
 • Oltárvznik: 16. storočie, výška: 18,62 m (najvyšší na svete), materiál: lipové drevo, autor: dielňa Majstra Pavla z Levoče.

Cena: Chrám – dosp. 3 eurá, deti 6 – 11 rokov 1 euro, väčšie deti 12 – 26 rokov 2 eurá. Kostolná veža – dosp. 2 eurá, deti nad 5 rokov 1 euro.

Otváracia doba: Každý deň, v lete každú pol hodinu, viac na stránke chrámu. Keď sa konajú omše, sprevádzanie nie je možné.

veza_listky

,,Lísky sa kupujú v budove napravo.”

vstup_chram

,,Vstup do chrámu je bohato zdobený. ”

 Legenda o Jakubovi

Svätý Jakub je patrónom baziliky a spája sa s ním táto legenda:

Mŕtve telo sv. Jakuba zachránilo život istému mužovi, ktorý spadol do vody pri prevoze ostatkov svätca do Španielska. Muž sa zázračne zachránil a po vynorení z vody bol celý pokrytý mušľami, ktoré používal za svojho života aj sv. Jakub ako pomôcku pri jedení, či krájaní.  Dnes mušľu nájdete aj v Levoči, napríklad na klobúku sochy patróna baziliky, ktorá je umiestnená na oltári.

Povesť o kríži:

Senátora Wildnera, jeho manželku a dcéru Zuzanu zastihla v prírode búrka, pri ktorej zomrelá práve Zuzana. Dcéru pochovali s drahými darmi a hrobár sa pod rúškom tmy rozhodol veci ukradnúť. Po otvorení truhly zistil, že Zuzana žije. Rozbehla sa domov a potešila smútiacich rodičov, ktorí s vďačnosti venovali cirkvi veľký železný kríž (1570), ktorý je dodnes umiestnený na bazilike.

3. Socha Štúra

Čaká vás krátka prechádzka mestským parkom s lavičkami a pódiom ako stvoreným na krátku básničku,či detskú pesničku. Pred vami bude Socha Ľudovíta Štúra, ktorého spája s Levočou nútený odchod z Bratislavy a príchod do Levoče.  V druhej polovici štyridsiatych rokov Levoču viackrát navštívil a stretol sa tam s mnohými študentmi. Autorom sochy je akademický sochár Fraňo Gibala.

Po pravej strane je Thurzov dom s renesančnou atikou, výrazná stavba, ktorú si ihneď všimnete.

ludovit_stur

,,Pod Štúrom sú zasadené tulipány s názvom Slovensko.”

thurzov_dom_park

,,V parku bola aj pitná fontánka. ”

Zapáčila sa vám mestská turistika? Prečítajte si článok o centre Šariša: Varíme soľ v Prešove.

4. Košická brána

Je dodnes prejazdná a predstavuje jedinečný vstup do mesta. V minulosti mala padací most a chránila obyvateľov pred neželanými návštevníkmi. Rituál zatvárania brány bol sprevádzaný zvukom zvona a odovzdaním kľúču od brány richtárovi. Hradby sú dlhé 2,5 km(zachované sú 2/3 pôvodnej dĺžky) a sú najzachovanejšie na Slovensku. Pochádzajú z 13. storočia. Na niektorých miestach sa rozpadávajú.

Pri bráne sa nachádzajú dva kostoly a kláštor. Z vonkajšej strany môžu deti obdivovať delo a výhľad na Mariánsku horu, ktorá je svetovým pútnickým centrom. Púť je organizovaná prvý júlový víkend.

kosicka_brana

,,Aj chodci pohodlne prejdú popod bránu.”

delo

,,Hradby v minulosti plnili obrannú funkciu. ”

Popri hradbách si môžete urobiť peknú prechádzku,

objavíte ešte Menhardskú bránu a Poľskú bránu, ktorá pôvodne bránou nebola.

hradby

,,Múry sú spevnené viacerými baštami.”

marianska_hora_hradby

,,Mariánska hora a rozpadávajúce sa hradby. ”

Prajeme krásny výlet a veríme, že každý člen rodiny bude z Levoče odchádzať spokojný.

Ďakujeme za prečítanie.

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár