Top
levoca
5/5 - (1 vote)

Levoča ponúka pre rodiny s deťmi pekné miesto na prechádzku. Aj bez rozsiahleho popisu jednotlivých zastávok je cítiť jedinečnú atmosféru mesta na Spiši.

  • Čas: Jedna až dve hodiny.
  • Lokalita: V blízkosti Vysokých Tatier a Spišskej Novej Vsi. Prešovský kraj.
  • Trasa: Klietka hanby – Bazilika sv. Jakuba – Socha Ľudovíta Štúra – Košická brána
  • Terén: Vhodný pre kočík. Užijete si príjemnú mestskú turistiku.
  • Parkovanie: V čase našej návštevy nebol žiadny problém zaparkovať. Vojdete do centra mesta a popri ceste sú viaceré miesta s parkovacími automatmi.
  • Cena za parkovanie: 1 hod. – 1 euro, celý deň – 3 eurá. Možnosť platby aj kartou.
  • Vek detí: Aj deti v kočíku, väčšie sa môžu tešiť na klietku hanby.
  • Informácie: Nájdete na stránke mesta Levoča. Na stránke nájdete odkaz ako si objednať službu sprievodcu (25 eur na hodinu).

Mesto Levoča je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO (2009).

Navštívte aj iné pamiatky zapísané v zozname, viac v článku: Od Spišského hradu po Egreš.

Čo vedieť o Levoči?

  • Minulosť: kráľovské mesto a obchodné centrum.
  • Rok 1950: Mestská pamiatková rezervácia.
  • Známi turisti: Matej Korvín, Jagelovci, pápež Ján Pavol II..
  • Jedno z najkrajších historických miest na Slovensku s nádychom stredoveku.
  • Počet obyvateľov: vyše 14 tisíc.
  • EČV: LE
  • Prístup: Po diaľnici.

S deťmi po Levoči

1. Klietka hanby

Ide o úplne centrum mesta, v ktorého blízkosti sa nachádzajú viaceré parkovacie miesta. A ako získať záujem detí hneď na začiatku? Ukázať im niečo šokujúce a povedať im zaujímavosti o kovovom pranieri:

Vznik: 16.storočie

Účel: Trestanie žien, ktoré sú v meste bez muža.

Dĺžka trestu: 24 hodín (a viac).

Deti, myslíte si, že aj dnes by mohol byť používaný? Za aké činy?

Čo ešte môžete vidieť?

  • Evanjelický kostol – vedľa klietky si určite všimnete kupolovitú strechu netypického evanjelického kostola z 19. storočia.
  • Spišské múzeum  a Historická radnica s arkádami – na stránke múzea nájdete užitočné informácie. V radnici je zopár zaujímavých exponátov ako dar od Márie Terézie (luster) alebo obraz Levočskej bielej pani.
  • Dom Majstra Pavla – expozícia o najznámejšom obyvateľovi Levoče.

Február 2022: Budova radnice z 15. storočia odkryla svoje tajomstvá. Reštaurátori našli nástenné maľby, ale aj zamurované otvory do predajných krámikov. Cena rekonštrukcie: 600 tisíc (nórske granty) + 700 tisíc (mesto a min. financií). Projekt: Radnica otvorená komunitám.

klietka_radnica

,,V noci pôsobila klietka strašidelnejšie.”

evanjelicky_kostol

,,Evanjelický kostol s gréckym krížom. ”

Povieme si o Levočskej bielej pani …

Jej skutočné meno bolo Júlia Korponayová (Géczyová) a je označovaná ako vlastizradkyňa. Bola jedinou ženou v Uhorsku, ktorú odsúdili a popravili za vlastizradu.

Bola ženou hradného pána Jána Korponayho, ktorý bol verný cisárovi a na jej presviedčanie sa pridal na stranu povstalcov proti cisárovi. Ona sa na druhej strane vraj zaľúbila do kuruckého veliteľa. A jej hra začala. Svojmu milencovi Štefanovi Andrássymu zobrala kľúče od mestskej brány v Levoči a pustila cisárské vojská, ktoré sa tešili z ľahkej výhry. Neskôr však prijala listy od emigrantských kurucov o novom povstaní, ktoré boli adresované jej otcovi a pohnevala si cisára. Vraj listy spálila, ale neverili jej. Nasledovalo zatknutie, mučenie a uväznenie z dôvodu vlastizrady a špionáže. V roku 1714 ju popravili sťatím mečom v dnešnom Maďarsku. Mala iba 25 rokov. Dnes vo svojich bielych šatách ju vídať ako chodí po levočskej radnici.

Skutočnosť: Pramene hovoria, že pravda je trochu iná. Vraj bola dobrou dcérou, vernou manželkou a obetavou matkou. Levočskú bránu neotvorila, sám Andrássy kapituloval a levočský richtár bránu otvoril. Odmietla odovzdať listy rebelov cisárskej moci, chránila rodinu, ktorá bola na strane povstalcov. Bola skôr obeťou ako zločincom.

Tip na výlet: Dediční páni Geczyovci, rodičia Júlie, mali Vodný hrad v Hronseku, kde sa nachádza aj známy drevený artikulárny kostol, ktorý je podobne ako Levoča zapísaný do UNESCO.

Viac sa dozviete v článku: Hronsek s deťmi.

Námestie Majstra Pavla

Nachádzate sa na námestí, ktoré je najväčšie v Európe v tvare obdĺžnika (strany 3:1).

Očaria vás vysoké budovy kostolov, ako aj viac ako päťdesiat gotických, renesančných a skorobarokových domov s arkádami zo 14. – 15. storočia:

  1. Prízemie – stretávanie spoluobčanov, priateľov
  2. Poschodie – rodina
  3. Podkrovie – sýpky obilia, komora.Dnes tu uvidíte krásne upravené námestie s obchodmi, poštou a reštauráciami.

Občerstvenie

Na námestí je viacero reštaurácií, my sme vyskúšali len rýchle občerstvenie Happy Food z dôvodu obmedzení v čase Covid19. Deťom chutil veľký hotdog (výborná cena), hranolky už menej. Nachádza sa v budove Mestského divadla, v ktorej boli pôvodne parné kúpele (13. storočie) a bol tu ubytovaný aj cisár Jozef II.. Ide o druhé najstaršie divadlo na Slovensku.

ulice

,,Ulice sú dobre označené.”

divadlo

,,Divadlo s bohatou históriou. ”

Neďaleko sa nachádza malá obec, viac v článku: Spoznajte dedinku Klčov.

2. Bazilika sv. Jakuba a Dielo Majstra Pavla

  • Vznik: 14. storočie.
  • Druhý najväčší chrám na Slovensku: so svojimi 14 gotických a renesančných oltárov.
  • Oltárvznik: 16. storočie, výška: 18,62 m (najvyšší na svete), materiál: lipové drevo, autor: dielňa Majstra Pavla z Levoče.

Cena: Chrám – dosp. 3 eurá, deti 6 – 11 rokov 1 euro, väčšie deti 12 – 26 rokov 2 eurá. Kostolná veža – dosp. 2 eurá, deti nad 5 rokov 1 euro.

Otváracia doba: Každý deň, v lete každú pol hodinu, viac na stránke chrámu. Keď sa konajú omše, sprevádzanie nie je možné.

veza_listky

,,Lísky sa kupujú v budove napravo.”

vstup_chram

,,Vstup do chrámu je bohato zdobený. ”

 Legenda o Jakubovi

Svätý Jakub je patrónom baziliky a spája sa s ním táto legenda:

Mŕtve telo sv. Jakuba zachránilo život istému mužovi, ktorý spadol do vody pri prevoze ostatkov svätca do Španielska. Muž sa zázračne zachránil a po vynorení z vody bol celý pokrytý mušľami, ktoré používal za svojho života aj sv. Jakub ako pomôcku pri jedení, či krájaní.  Dnes mušľu nájdete aj v Levoči, napríklad na klobúku sochy patróna baziliky, ktorá je umiestnená na oltári.

Povesť o kríži:

Senátora Wildnera, jeho manželku a dcéru Zuzanu zastihla v prírode búrka, pri ktorej zomrelá práve Zuzana. Dcéru pochovali s drahými darmi a hrobár sa pod rúškom tmy rozhodol veci ukradnúť. Po otvorení truhly zistil, že Zuzana žije. Rozbehla sa domov a potešila smútiacich rodičov, ktorí s vďačnosti venovali cirkvi veľký železný kríž (1570), ktorý je dodnes umiestnený na bazilike.

3. Socha Štúra

Čaká vás krátka prechádzka mestským parkom s lavičkami a pódiom ako stvoreným na krátku básničku,či detskú pesničku. Pred vami bude Socha Ľudovíta Štúra, ktorého spája s Levočou nútený odchod z Bratislavy a príchod do Levoče.  V druhej polovici štyridsiatych rokov Levoču viackrát navštívil a stretol sa tam s mnohými študentmi. Autorom sochy je akademický sochár Fraňo Gibala.

Po pravej strane je Thurzov dom s renesančnou atikou, výrazná stavba, ktorú si ihneď všimnete.

ludovit_stur

,,Pod Štúrom sú zasadené tulipány s názvom Slovensko.”

thurzov_dom_park

,,V parku bola aj pitná fontánka. ”

Zapáčila sa vám mestská turistika? Prečítajte si článok o centre Šariša: Varíme soľ v Prešove.

4. Košická brána

Je dodnes prejazdná a predstavuje jedinečný vstup do mesta. V minulosti mala padací most a chránila obyvateľov pred neželanými návštevníkmi. Rituál zatvárania brány bol sprevádzaný zvukom zvona a odovzdaním kľúču od brány richtárovi. Hradby sú dlhé 2,5 km(zachované sú 2/3 pôvodnej dĺžky) a sú najzachovanejšie na Slovensku. Pochádzajú z 13. storočia. Na niektorých miestach sa rozpadávajú.

Pri bráne sa nachádzajú dva kostoly a kláštor. Z vonkajšej strany môžu deti obdivovať delo a výhľad na Mariánsku horu, ktorá je svetovým pútnickým centrom. Púť je organizovaná prvý júlový víkend.

kosicka_brana

,,Aj chodci pohodlne prejdú popod bránu.”

delo

,,Hradby v minulosti plnili obrannú funkciu. ”

Jedno z najstarších opevnení na Slovensku sa nachádza na západe Slovenska, viac v článku: Trnava s deťmi.

Popri hradbách si môžete urobiť peknú prechádzku,

objavíte ešte Menhardskú bránu a Poľskú bránu, ktorá pôvodne bránou nebola.

hradby

,,Múry sú spevnené viacerými baštami.”

marianska_hora_hradby

,,Mariánska hora a rozpadávajúce sa hradby. ”

Prajeme krásny výlet a veríme, že každý člen rodiny bude z Levoče odchádzať spokojný.

Ďakujeme za prečítanie.

uverejniť komentár