So psom

S nami

Top
japonsko_priprava
5/5 - (1 vote)

Cestujete do Japonska prvýkrát? Máme pre vás zopár užitočných tipov.

Prvé rozhodnutia

Spoznajte krajinu: Japonsko.

Míňate peniaze a stále ste doma pri počítači. Prípravu oceníte neskôr.

Vybavujeme, klikáme

Internet v Japonsku

Bežne nájdete miesta s voľným prístupom k internetu, prípadne rezervujete ubytovanie s wifi (čo nie je v Japonsku samozrejmosťou).

Ste v krajine s úplne odlišným písmom, s inou rečou a zároveň ju chcete čo najviac spoznať. Určite sa oplatí mať pri sebe pripojenie k sieti.

Pracovali sme s tromi možnosťami:

 1. Internet z vlastnej siete. Pri zaplatení balíka v Orange-i Môj svet je cena 0,39 €/MB. V Telecome sa dá priplatiť 33 eur za 1 GB. O2 ponúka 1 MB za 9 eur. Zbytočne drahé, otázkou je aj spoľahlivosť.
 2.  Japonská datová SIM karta. Môžete ju kúpiť vopred alebo na letisku. Našli sme ponuku 10 Gb za 34 eur alebo 10 eur na 15 dní za 5 GB.
 3. Pocket wifi. Prenajatie wifi routera. Pre nás predstavoval najväčšiu istotu. 22 eur na 14 dní za 3 GB na deň.

Stránky: Našli sme tieto dve spoločnosti – globaladvancedcomm.com a ivideo.com.tw. Môžete využiť aj ponuku pri objednávaní rail passu.

pocket_obalka

,,Dostali sme pokyny ako krabičku vrátiť. Takisto je výhodné objednať jednu baterku navyše - často sme vybili obidve.”

Vedomosti o Japonsku

Začínate pomaly. Rodinu zoznamujete s jeho polohou, spoločne obdivujete japonské čerešne. Niekoho zaujmú miestne vynálezy, dlhovekosť a strava, deti radi spoznajú krajinu Pokémonov.

Hlavným zdrojom informácií je v dnešnej dobe hlavne internet, ktorý ponúka mnoho inšpirácií a zaujímavostí o ďalekej krajine.

V kníhkupectvách nájdete sprievodcov krajinou, určite aj knihu vhodnú pre deti.

Odporúčame knihu Japonci – zábavný průvodce národní povahou. Jej jedinou nevýhodou je, že je písaná po česky. Kniha je šikovná do ruky a skutočne nás zabavila.

Možno najviac zaujme kapitola o japonských školách a bežnom živote.

Deti sa o to viac budú tešiť na ďalekú cestu.

nazvy_oznamy

,,Nevyhnete sa lúšteniu oznamov, ale často pomôže anglický preklad.”

nakupovanie

,,Pri nákupovaní v potravinách viete vybrať peniaze z bankomatu.”

Zážitky v Japonsku

Prekvapilo nás, ako je ťažké dostať sa na niektoré atrakcie.

Oplatí sa vopred skontrolovať voľné lístky, napríklad:

 • Tokyo Skytree Combo Ticket (Tembo Galleria + Tembo Deck) & teamLab Planets – rezervovali sme tri týždne vopred, kedy uvoľnili voľné termíny.
 • Tea ceremony – čajová ceremónia. Je ju možné objednať vo viacerých veľkých mestách. Hlavne v Tokiu a v Kjóte. Tie, čo majú dobré recenzie, sú väčšinou obsadené. Pozerajte mesiac vopred. My sme boli na ostrove Miyajima pri Hiroshime (Okeiko Japan) a využili sme celú ponuku: kimono, čaj, kaligrafiu a výrobu amuletu. Platili sme až na mieste.
 • Harry Potter štúdiá. Počítajte s minimálne jedným mesiacom vopred. Cena bude okolo 140 eur (Dvaja dospelý, jeden junior a jedno dieťa).
 • Pokemon Cafe. Pre menšie deti veľký zážitok, my sme prišli a odišli s dlhým nosom. Nachádza sa v Osake a v Tokiu. Minimálne mesiac a pol pred odletom sledujte voľný termín – nutná rezervácia.

Určite nezabudnite

 • Nabíjanie telefónu. Budete potrebovať adaptér ako na americkú zásuvku. V niektorých hoteloch bolo možné nabíjať priamo cez USB adaptér, ale nemožno sa na to spoliehať.
 • Poistenie. Oplatí sa ho vybaviť pre celú rodinu.
 • Skontrolujte platnosť pasov. Musí byť platný najmenej šesť mesiacov po návrate a mať dve voľné strany.
 • Naplánujte cestu z letiska. Oplatí sa mať prehľad o možnostiach. Ponúkame na inšpiráciu článok Ako sa dostať z letiska Narita do centra Tokia?

Ako je drahá realizácia nášho japonského sna?

Už na Slovensku Vás čaká zopár bezhotovostných transakcií:

 • Letenka – pre rodinu s dvomi deťmi cena okolo 2700 eur.
 • Vlak – ak chcete vidieť čo najviac z Japonska, ideálny spôsob cestovania. My sme platili 1183 eur (jar 2023), v novembri už boli drahšie o 700 eur tie isté lístky.
 • Ubytovanie – takisto platíte niekedy vopred. Predovšetkým, keď robíte rezerváciu na poslednú chvíľu.
 • Pocket wifi – finančne výhodná je kúpa z domu. Zaplatili sme 22 eur.
 • Vstupy – niektoré sú dlhodobo obsadené aj niekoľko mesiacov. Pri nich sa vyžaduje rezervácia presne na hodinu a platba kartou. Dokonca vrátia iba časť peňazí, ak dodatočne, v dostatočnom časom predstihu, zrušíte termín. Napríklad Tokyo Skytree Combo Ticket (Tembo Galleria + Tembo Deck) & teamLab Planets nás stál 108,79 eura (traja dospelý, jedno dieťa do 12 rokov).
 • Jedlo – odporúčame si rezervovať ubytovania s raňajkami (uľahčenie plánovania). Jedlo stálo pre štvorčlennú rodinu 50 eur na deň. Naše tipy na stravovanie sme spracovali v článku Jedlo v Japonsku, kde nájdete aj prehľadnú mapu.

Tip: Tak ako v Nórsku takmer nespoznáte papierové peniaze, v Japonsku sa vám zídu. Na Slovensku sme však peniaze nezamenili, až v Japonsku. Našli sme odporúčanie zameniť peniaze v obchode 7-eleven.

Zaujímavosť: Mince v hodnote päť a päťdesiat jenov majú v strede otvor.

Ďakujeme za prečítanie. Radi Vám pomôžeme v ďalších článkoch s plánovaním.

uverejniť komentár