So psom

S nami

Top

Egypt

Čo by mali vedieť deti o Egypte?

 • Egypt je krajina pri dvoch moriach: Stredozemnom a Červenom (105 mil. obyvateľov).
 • Hlavné mesto: Káhira (asi 6,5 mil. obyvateľov + 10 miliónov v jej okolí).
 • Hranice: Cestovný pas s platnosťou min. pol roka od dátumu, kedy vycestujete s krajiny. Pri vstupe do krajiny na letisku, alebo vopred elektronicky je potrebné kúpiť si víza. Cena: 25 USD.
 • Mena: Egyptská libra – EGP ( 1 euro – cca 18,56 libier) – zákaz vývozu meny. (Nie je možné u nás vopred zameniť). Možno platiť v dolároch i v eurách. Zmenárne nájdete aj na letisku, či v hoteli (vo forme bankomatu).
 • Písmo: arabčina. Orientácia je jednoduchá, lebo používajú aj latinku.
 • Náboženstvo: 90 % moslimovia, 10 % kresťania. Pričom je typické pokojné spolunažívanie a vzájomné rešpektovanie.
 • Zaujímavosť: Nezabudnite zjednávať. Potešíte predajcu a zároveň získate lepšiu cenu.
 • Krajina pyramíd, teplého mora s korálovými útesmi a horúceho slnka.

Egypt je pokrytý púšťou (96 %), ale typická je pre neho hlavne rieka Níl, najdlhšia rieka sveta. Práve v jej okolí je žije väčšina obyvateľstva. Na ploche rovnakej ako Česká republika žije 105 miliónov obyvateľov, pričom rozloha celej republiky je 1 010 408 km².

 

 

Egypt sa nachádza v Afrike, ale aj v Ázii (zaberá časť Sinajského polostrova).

Čo vidieť v Egypte s deťmi?

Káhira
Gíza - pyramídy
Luxor
Hurghada
Giftun ostrov
White desert - Biela púšť
Crystal Mountain
Sharm el Sheikh
Marsa Alam
potapanie_koral_cervene_more

,, Aj deti, ktoré nevedia plávať, môžu šnorchlovať. Koraly boli blízko brehu.”

Typické ceny

Ubytovanie

Cenovo dostupné, ponuka je obrovská. Vybrali sme si Hurghadu – hotel Nubia Aqua Beach Resort s all inclusive v rodinnej izbe na 10 dní za cenu približne 1000 eur (jún 2021). Niektoré hotely v Hurghade sú len pre dospelých. Mali sme kritériá – blízko pláže, tobogany, všetci piati na jednej izbe. Náš ,,dvorný“ taxikár nám odporučil hotely v blízkosti ostrova Giftun, tak sa s vami o tipy podelíme – Seagull beach resort, Bella Vista, Le Pacha Resort.

Jedlo

Hotely v Egypte sú all inclusive a experimentovať so stravou sa väčšinou neoplatí. Známa je faraónova pomsta, keď časť dovolenky strávite s hnačkou na záchode. Mali sme na výber európsky all inclusive a soft all inclusive s rešpektom k islámskej viere (tradičnejšie jedlá s rybacím mäsom). Egypťania v jedle preferujú skromnosť a striedmosť, turisti v Egypte úplný opak. Prejedanie, nakladanie neprimeraného množstva jedla, konzum.

Ochutnajte ryby, pokrmy z jahniat, grilovanú zeleninu. Čerstvej sme sa vyhýbali. Z Káhiry pravidelne vozili výborné červené melóny. Banány jeden kilogram stálo okolo 0,70 eura.

Zo zákuskov ochutnajte baklavu – lístkové cesto s maslom, orieškami a medom.

Osobitnou kapitolou je voda – nepite vodu z kohútika, ani si nepridávajte ľad do nápojov (môže byť práve z tejto vody). Pri balenej vode je napísané, že vám musí ,,cvaknúť“- aby vám predajca náhodou nepredal vodu z kohútika. 1,5 litrová voda nás stála asi 0,30 eura.

Cestovanie

 • Letecky – letieť môžete z Bratislavy, či z Viedne. My sme leteli z Prahy, keďže sme leteli v dobe covidovej. Cena spiatočnej letenky z Viedne do Hurghady na začiatku leta je cca 370 eur na osobu.
 • Po súši – cesty boli v Hurghade a smerom do Káhiry vo veľmi dobrom stave. Je možné si aj auto prenajať, neodporúčame.
 • Taxíkom – obľúbený spôsob prepravy. Tridsať km pre nás piatich plus kočík stálo 10 eur, najprv si pýtal taxikár 15 eur.

Cena pohonných hmôt – benzín/nafta: 7.70 EGP za liter – asi 0,50 eura.

lietadlo_doprava_kahira

Odporúčaný rozpočet – pre rodinu s tromi deťmi nás stála dovolenka cez cestovnú kanceláriu 2 400 eur. PCR testy v krajine pred odchodom stáli 25 USD na osobu. Ďalších tisíc eur sme minuli na výlety.

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Peniaze Na Slovensku zameniť peniaze za doláre (jedno dolárovky) - na sprepitné.
1
Výlety Porovnať ceny výletov od cestovky, z hotela ako aj priamo cez poskytovateľa (internet).
2
Zjednávanie Začnite s polovičnou cenou ako vám navrhne predajca.
2
Šnorchlovanie Doniesť z domu, či kúpiť súpravu, požičanie nie je výhodné.

Hodnotenie detí

 • Gíza – pyramídy a papyrus
 • Hurghadatobogany
 • Mahmya beach – more a rybičky
suveniry_pyramidy

,, Suveníry kupujte hlavne pre seba. My sme príbuzným a kamarátom doniesli trdelník, keďže sme sa vrátili cez Skalicu.”

Koľko potrebujete času?

Hurghada

Odporúčame ísť mimo hlavnej letnej sezóny na desať dní a viac. Cesta lietadlom je krátka (z Prahy 3 hodiny 40 minút), ale vyčerpávajúca. V čase našej návštevy (začiatok júna) bolo teplé more a vzduch mal 34 °C, ale pár dní fúkal silný vietor (vraj išlo o nezvyčajne silný vietor). Dodatočne sme zistili, že ide o chamsín – suchý a horúci vietor, ktorý sa vyskytuje v prvom lete (do polovice júla).

 

Káhira a Gíza s pyramídami

Najideálnejšie je navštíviť pamiatky od októbra do apríla. Z dvoch dôvodov:

 1. menej turistov,
 2. príjemnejšie počasie.

Na druhej strane, keď chcete spojiť more s pamiatkami, ideálne je obdobie mesiacov jún a september. Niektoré kancelárie ponúkajú výlet do hlavného mesta na dva dni, väčšinou na jeden deň. Mesto Luxor, kedysi známe ako Théby je tiež obľúbeným turistickým cieľom, ale vraj menej vhodným pre malé deti.

,,Egypt – Níl kontra púšť.”

Články

Zostali sme očarení. Nejde len o dovolenku, na ktorej sú plné švédske stoly a historické pamiatky. V našich článkoch vás zoznámime:

Okúpte sa, chytajte bronz na pieskových plážach, objavte pestrofarebné rybičky pri šnorchlovaní, alebo sa dotknite pyramídy.

Hlavne spoznajte Egypt so svojou rodinou – s našimi radami o niečo jednoduchšie.

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár