Top

Spojené arabské emiráty

Čo by mali deti vedieť o S.A.E.?

 • Federácia 7 emirátov – absolutistické monarchie (každý na čele s emirom alebo šejkom).
 • Hlavné mesto: Abú Dhabí – po slovensky Abú Zabí, ktorý zároveň vytvára jeden z emirátov a ako jediný má ústavu.
 • Najväčšie mesto: Dubaj a zároveň najmodernejší emirát.
 • Počet obyvateľov: Okolo 9,2 milióna.
 • Časový posun: Plus dve hodiny oproti času na Slovensku (UTC +4).
 • Hranice: Cestovný pas s platnosťou min. pol roka od dátumu, kedy vycestujete s krajiny. Víza nepotrebujete.
 • Mena: Dirham (AED); 1 euro je asi 4,36 dirhamov.
 • Zámena peňazí: Letisko, nákupné centrá, banky (najvýhodnejšie).
 • Písmo: arabčina. Orientácia je jednoduchá, lebo používajú aj latinku.
 • Náboženstvo: 96 % moslimovia, uplatňuje sa náboženská tolerancia.
 • Zaujímavosť: Iba 20 % obyvateľov je občanov SAE, ostatní sú prisťahovali, predovšetkým z Indie.
 • Jedna z najbohatších krajín sveta vďaka zásobám ropy a zemného plynu.

Luxus, zeleň a mrakodrapy v púšti.

Čo vidieť v Emirátoch s deťmi?

Dubaj
Abú Zabí
Ras Al-Khaimah

Emirá Ras al Khaimah konkuruje Dubaju, ktorý je asi 100 km vzdialený, krásnymi plážami, čistým morom a menším počtom turistov.

Typické ceny

Ubytovanie – Očakávajte vyššie ceny. Prvé ubytovanie v Dubaji sme mali v blízkosti pláže v mrakodrape: Ramada Hotel & Suites JBR a najlacnejšia izba pre štvorčlennú stojí na jednu noc od 150 eur.  Druhé ubytovanie – apartmán s kuchyňou sme mali v The View Al Barsha Hotel Apartments (prelom marca a apríla) na 7 nocí bez stravy a cena bola 560 eur. Viac v článku: Ubytovanie v Dubaji.

Jedlo – V obchodoch nájdete aj známe potraviny z Európy, akurát s typickým písmom. Voda z verejeného vodovodu nie je pitná, musíte si ju kupovať (1,5 l cca 0,50 eura). Chlieb stojí asi 1 euro, mlieko 1,40 eura. Reštaurácie sú tiež o niečo drahšie. Margarita Pizza stojí okolo 6,5 eura, Fetucinni cestoviny 8 eur, Milkshake 5 eur.

Cestovanie

 • letecky – priamy let do Dubaja trvá okolo 5,5 hodiny. Cena pre päťčlennú rodinu bola prvýkrát 2 069 eur (Emirates z Viedne), druhýkrát 2 310  eur (Flydubai z Bratislavy). V SAE je 9 letísk. Viac v článku: Letisko v Dubaji,
 • taxi – po Dubaji je bežné sa prepravovať taxíkom. Taxikár na letisku mal taxameter zapnutý hneď na 25 AED (bolo 15) – asi 5,70 eura (v meste iba 5 AED). Minimálna suma za jazdu je 12 AED. Za každý km si účtovali 1,96 AED,
 • metro -cena striebornej karty bola 25 AED – 5,73 eura, pričom kredit je 19 AED. Dieťa do 5 rokov zadarmo. Je možné cestovať aj autobusmi, ale tie nám neodporúčali.
tavy_mrakodrapy

,,Po pláži sa môžete presúvať na ťavách.“

Odporúčaný rozpočet – pre rodinu s dvomi až tromi deťmi môže byť dovolenka veľmi drahá. Počítajte s nákladmi na jeden deň 100 – 150 eur za hotel bez stravy, 100 eur za stravu, plus počítajte s cestovaním po Dubaji a relatívne drahým vstupným na atrakcie.

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Letenka Kúpiť čo najskôr.
2
Kuchyňa Varte s lokálnych surovín.
3
Lístky Využite permanentky na atrakcie.
4
Metro Cestujte metrom lacno a pohodlne.

Hodnotenie detí

Zábavný park Motiongate

Burj Khalifa a Burj Al-Arab

Dubai Marina

Koľko potrebujete času?

Víkend (1-2 dni)

Mladé páry často volia možnosť rýchlej návštevy Dubaja, prípadne spojiť 2 v 1: V Dubaji sa často prestupuje a turisti radi využijú čas spoznávaním nového mesta.

Tým, že je najlepšie ho navštíviť mimo našej letnej sezóny, môže byť spestrením všedného marca, či apríla. Pre rodiny s deťmi ide o náročnejšiu skúšku výdrže pri toľkom cestovaní.

Týždeň alebo dva

Dubaj nie je len o plážach, ale ponúka viacero zážitkov pre deti. Aj napriek zime v metre a horúčave na slnku budú deti očarené ,,umelým“ svetom, ktorý bol vytvorený na nehostinnej púšti.

Články

Dubaj je najbližšia destinácia, kde sa môžete vykúpať v teplo mori, či oddychovať na piesočnatej pláži, kým na Slovensku je ešte chladno. Okrem toho má Dubaj ponúka extravaganciu a šok z veľkých mrakodrapov, umelých ostrovov a zeleného trávnika, ktorý potrebuje neustálu závlahu.

V článkoch vás podrobne zoznámime s Dubajom:

Dubaj spĺňa naše tri predstavy o komplexnej dovolenky

 1. Kultúra a inakosť, ktorú môžeme objavovať.
 2. Zábavné parky a adrenalín.
 3. Oddych na pláži pri mori.

Spoznávajte s nami bránu na Blízky východ.

 

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár