Top
  >  Okruh   >  Okruh okolo Dolného Kubína
dolny_kubin_podbiel_oravsky_hrad
5/5 - (1 vote)

Mestečko na Orave a jeho okolie ponúka veľa zážitkov pre rodiny. Každý člen rodiny nájde svoj kúsok radosti:

  • Dolný Kubín – prehliadka centra mesta, ubytovanie.
  • Oravský hrad a Podbiel (druhá strana).
  • Múzeum oravskej dediny v Zuberci (tretia strana).
  • Čutkovská dolina (Obrovo) a návrat späť (štvrtá strana) plus mapa.

Celkový čas: Celý deň.

Trasa: Dolný Kubín – Oravský hrad – Podbiel – Múzeum oravskej dediny (Zuberec) – Čutkovská dolina – Dolný Kubín

Terén: Výlet nebol náročný. skôr vo voľnom tempe. Kočík je vítaný, akurát prehliadka Oravského hradu nie je možná s kočíkom – veľa schodov. Odkladal sa pri vstupe na prehliadku.

Otváracie doby: Oravský hrad – cez letné prázdniny každý deň od 09:00 – 17:00, viac info na stránke (odporúčam návštevu mimo sezóny) M. oravskej dediny – cez letné prázdniny 8.00 – 18.00 (pondelok zavreté – určite si pozrite otváracie hodiny. Obrovo – cez leto každý deň od 10:30 do 18:00.

Vek detí: Oravský hrad ocenia skôr staršie deti (cez 10 rokov), ale inak je celá trasa vhodná aj pre najmenšie deti.

Cena: Oravský hrad – vstupné pre rodinu (bonus je, že počítajú aj s viac početnou rodinou a vstupné zostáva rovanké) 21 eur na základný okruh. Na Oravskom hrade bol napríklad špeciálny príplatok za fotenie (3 eurá) a kamerovanie (5 eur). Lístky sa dali kúpiť iba na pokladni. Parkovné 5 eur. M. oravskej dediny – dosp 4 eurá, dieťa do 17 rokov 2 eurá, dieťa do 6 rokov zadarmo. Parkovanie bolo zadarmo. Obrovo – 4 eurá za každé dieťa (dospelý zadarmo).

Jedlo: Pod Oravským hradom je reštaurácia, či stánky z rýchlym občerstvením. Dokonca aj automat na výrobky zo syru. Odporúčam však počkať a navštíviť drevenicu buď v Čutkovskej doline alebo v Dolnom Kubíne. Budem o nich písať.

Špeciálne: Nočná prechádzka Dolným Kubínom má svoje čaro – misia zmrzlina. Mimo hlavnej sezóny v lete je prehliadka hradu pokojnejšia. Zaujímavá je možnosť nočnej prehliadky hradu.

1. Vstupná brána na Oravu

Dolný Kubín s deťmi

Mestečko s takmer 20 tisíc obyvateľmi ponúka:

  • Osobnosti :Janko Matúška (autor slovenskej hymny) , Pavol Országh Hviezdoslav, Ladislav Nádaši Jégé a ďalší.
  • Kolonádový most – krátka prechádzka s deťmi po krásnom moste z dreva. Dokonca sú tu malé obchodíky, ktoré boli však v čase našej návštevy zatvorené. Na moste sa budete cítiť bezpečne. Ďalší most pre chodcov, ktorý uvidíte, je adrenalínovým zážitkom pre bojkov. Ďalšie pamiatky na stránke mesta sme neabsolvovali.
  • Hviezdoslavovo námestie – určite navštívte, keď ste v Dolnom Kubíne. Po jeho obvode sa nachádzajú meštianske domy, deti si môžu pobehať. Sú tu kaviarničky (zmrzlina), fontána, Park dejateľov a galéria.
  • Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava – najstaršie literárne múzeum na Slovensku. Oproti múzeu sa nachádza Pamätný dom P. O. Hviezdoslava – básnik tu žil, pracoval a v roku 1921 aj zomrel.
  • Zasmejte sa – s deťmi sme sa vydali hľadať binárne hodiny, ktoré sa mali nachádzať na Námestí slobody. Najprv, sme nevedeli nájsť samotné námestie, potom hodiny. Po chvíli krúženia sme sa opýtali. Hodiny boli odstránené, aspoň tabuľka na prepočet zostala.

Prečítajte si článok ako sme prišli do Dolného Kubína smerom z Martina

dreveny_most

,,Dolným Kubínom preteká rieka Orava.``

hupaci_most

,,Jedno dieťa kričalo od strachu, druhé od radosti, keď sa most húpal (vpravo).``

Kubín?

Jazykovedec Rudolf Krajčovič odvodzuje pôvod slova Kubín od označenia priestoru, ktorý zahaľujú kúdoly dymu v čase spaľovania koreňov a zbytočnej dreviny na klčovisku rúbaniska.

Známy je aj Hviezdoslavov Kubín – súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy, ktorého sa zúčastňuje množstvo žiakov.

Hviezdoslav

,,V centre sa nachádza múzeum venované básnikovi.``

namestie

,,V meste sú tri napájačky na pitnú vodu.``

Ubytovanie

1. Priamo v Dolnom Kubíne: odporúčame rozprávkovú dedinku alebo blízky kemp.

V rozprávkovej dedinke chceli deti vidieť každý domček, bývali sme v dvoch – v Mlyne a v Domčeku na stračej nôžke. Vnútri je interiér identický, takže sú domčeky skôr zaujímavé zvonku.

Hneď na začiatku nás zarazilo, že sú postavené tak blízko seba a neubytovaným neumožňujú prechádzať sa pomedzi rozprávkové chalúpky.

Tip: Rezervujte v prípade záujmu s dostatočným časovým predstihom – je veľký záujem.

rozpravkova_dedinka

,,Rozprávka na kažkom kroku.``

mlyn_ryza

,,Ako uvítanie sme dostali bábovku. Ryžu nám pripravili na želanie.``

2. Vo Vyšnom Kubíne: Kaštieľ Kubínyi je vzdialený iba päť minút (4 km) od Dolného Kubína. Ide takisto o zážitkové ubytovanie, ale veľmi luxusné a obklopené horami (výhľad na Kubínsku hoľu, Vyšnokubínske skalky a Veľký Choč). Kaštieľ sa nachádza pri hlavnej ceste a  pochádza zo 17. storočia. Cibuľové veže a krásne zrekonštruované budovy si určite všimnete.

Je možné sa ubytovať priamo v kaštieli alebo v bývalých stajniach (majú samostatné vstupy), kde je aj reštaurácia a bazén so studenou vodou, ale s fantastickým výhľadom.

kastiel_kubinyi

,,Oproti kaštieľu je Pamätník - Priadka.``

bazen

,,Pri bazéne sa nachádza sauna.``

Pamätník – Priadka je venovaný matke najväčšieho slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava, vyšnokubínskeho rodáka. V obci sa nachádza aj pomník, ktorý pripomína, kde stál rodný dom slávneho spisovateľa. Zaujímavosťou je, že v tom istom dome sa narodila aj Margita Figuli.

Chceli by ste ísť do zábavného parku? Štyridsaťpäť minút od Dolného Kubína ho nájdete, viac v článku: Tatrapolis a Mara.

Jedlo

Opäť môžme odporúčať zopár prevádzok:

1. Penzión Koliba. Patrí k nemu aj areál rozprávkovej dedinky. Krásne prostredie drevenice priam volá po tradičných jedlách, ktoré nám veľmi chutili.

kapustnica

,,Servírovanie bolo nápadité.``

halusky

,,Bez bryndzových halušiek neodídeme.``

2. Pizzéria Oáza. Pekné prostredie s pávmi s morskými prasiatkami pohybujúcimi sa vo veľkej voliére. V blízkosti je aj drevený most a rieka Orava.

oaza_sladko

,,Jedlo je možné jesť na terase.``

cestoviny

,,V blízkosti sa dá bez problémov zaparkovať.``

3. Reštaurácia Amália. Ochutnali sme iba raňajky a deti boli spokojné.

vajicka

,,Máme radšej menej formálnu atmosféru ...``

exkluzivne_ranajky

,, ... aleraňajky zmizli mihnutím oka.``

Poznávanie okolia začína na blízkom Oravskom hrade, pridajte sa k nám na druhej strane.

uverejniť komentár