Poďte objavovať mesto plné kontrastov, v ktorom sa stretávajú ľudia rôznych vierovyznaní, kultúry a politického myslenia.
Celá Bosna a Hercegovina pôsobí komplikovane, keď ju študujete ,,z učebníc“. Cesta k pochopeniu národných dejín vedie aj cez spoznávanie ich pamiatok a nasávanie atmosféry.
Vypočujte si pieseň Sarajevo od Jaromíra Nohavicu a spoznávanie môže začať.
- Čas prehliadky: Dve hodiny.
- Trasa: Latinský most – Baščaršija – Gazi Husrev-begova mešita – Sarajevská ruža – Vječna vatra
- Terén: Pohodlné kočíkovanie po rovine – mestská turistika.
- Parkovanie: Je možné parkovať na ulici a platiť v parkovacích automatoch.
- Zmenáreň: V centre sa nachádza zmenárne veľmi často.
- Cena: Parkovanie – väčšinou 2 KM/hod. Jedlo – cca 20 eur.
- Vek detí: S kočíkom nebol žiaden problém, aj najmenšie deti si nájdu zábavu. Sú tu pešie zóny, kde nemusíte mať obavy z aut.
- Špeciálne: Malé zoznámenie s históriou pred návštevou Sarajeva môže byť prínosom. Ak ste vegetariáni, oplatí si doniesť desiatu – jedlo je väčšinou s mäsom.
Sarajevo
- Počet obyvateľov: okolo 430 tisíc.
- Rieka: Miljacka.
- Národnosti: Bosniaci, Chorváti a Srbi.
- Náboženstvá: židovské, rímskokatolícke, pravoslávne a islamské. Jeruzalem Európy.
- V meste sa konali Zimné olympijské hry (1984).
- Architektúra: Spojenie nového a starého. Uvidíte mrakodrapy, ale hlavne krásne staré budovy, ktoré odolali bojom v 21. storočí.
Išlo o občianska vojna po rozpade Juhoslávie a Sarajevo bolo obliehané 4 roky – najdlhšie obliehanie mesta v histórii.
Prečítajte si článok o colníkoch a pravidlách na ceste : Cestujeme autom do Bosny.
Parkovanie
Máte dve možnosti:
- Na istotu – napr. Hotel Europe Parking – platba v hotovosti – 1 hodina za 2 KM (1,02 eura). Prípadne iné miesta na podrobnej mape a viete si miesto rezervovať vopred na stránke Parkopedia.
- Hľadáme na ulici – v zóne 0 (max. 2 hodiny) a v zóne 1 je cena 2KM za hodinu a možete v parkovacích automatoch platiť aj kartou. Viac na stránke Parking Sarajevo.
Oplatí sa byť opatrní a zobrať so sebou všetky cenné veci z auta.
My sme zaparkovali v okolí ulice Zelenih beretki. Neskôr sme zistili, že je tu aj Parkovací dom Armije (auto by bolo rýchlejšie zaparkované).
Čítajte o celom okruhu: Balkán s deťmi.
Podľa miesta parkovania si zvoľte začiatok spoznávania mesta.
1. Latinský most
Originál názov znie Latinska ćuprija, nazývali ho aj Principov most. Pochádza zo 16. storočia a bol pôvodne drevený. Názov získal na základe susedstva so štvrťou katolíkov.
Prečo začíname turistiku práve na moste?
- 28. júna 1914 spáchal Gavrilo Princip sarajevský atentát na následníka trónu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku. Na týchto miestach vznikla zámienka na prvú svetovú vojnu: Rakúsko-Uhrsko vyhlásilo vojnu Srbsku.
- Ide o jeden z najstarších mostov v Sarajeve a vyobrazený aj na znaku mesta.
Chcete vedieť viac? Nájdete tu pamätnú tabuľu a Muzej Sarajevo s exponátmi týkajúcimi sa atentátu.
,,Latinský most tiež spája štvrte s rôznymi vierami. ”
,,Informácie o moste sme si museli pozrieť vopred, na moste chýbajú.”
2. Baščaršija
Vrátime sa späť do Starého mesta. Môžete prejsť aj cez menej známu pamiatku Tašlihan – bývalý hostinec zo 16. storočia, kde sa zhromažďovali obchodníci. Teraz ide o chránené archeologické nálezisko s viditeľnými základmi v zemi.
Baščaršija je bazár, ktorý bol v 16. a v 17. storočí najväčším obchodným centrom na strednom Balkáne. Uvidíte tradičné obchodíky, remeselníkov a vo vzduchu budete cítiť vône orientu. V čase Osmanskej nadvlády bol obrovský rozmach obchodu.
Majú deti radi holuby?
Naš áno. Určite zamierte na blízke námestie Sebijl. Deti môžu naháňať holuby, vy obdivovať typickú scenériu Sarajeva. Historické námestie, ktoré je pre mňa typickým obrazom Sarajeva. Výrazná je hlavne drevená fontána – studňa, ktorá je aj symbolom mesta.
,,Tašlihan mal pôvodne olovenú kupolu. ”
,,Obchodíky na každom rohu.”
3. Gazi Husrev-begova mešita
Veľká koncentrácia mešít, či kostolov pomáha v orientovaní sa v meste. Táto mešita je najstaršia v Sarajeve. Po uličkách prejdete až k nápisu na zemi: Sarajevo meeting of cultures, kde vám smerová ružica ukáže svetové strany. Posolstvo na dlažbe má však hlbšiu myšlienku:
Sarajevo spája východ a západ kultúrne – na jednej strane islam a na druhej kresťanskú vieru.
3. Sarajevská ruža pri katedrále
Ide o miesta, kde bol strelou vytvorený kráter a potom zaliaty červeným betónom. Ruže pripomínajú mŕtvych počas občianskej vojny. Jedna z týchto ruží sa nachádza pri Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (alebo Sarajevská katedrála). Ide o najväčšou rímskokatolícku katedrálu na Balkáne.
Pred katedrálou v roku 2014 odhalili trojmetrovú sochu pápeža Jána Pavla II. (hliníková zliatina), ktorý v apríli 1997 navštívil Sarajevo.
Aby bolo objavovanie mesta náboženstiev kompletné, o pár metrov ďalej sa nachádza katedrála pravoslávnej cirkvi – Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky.
,,Socha je výrazná, určite ju uvidíte. ”
,,Sarajevo je aj moderné mesto.”
Menšiu sochu pápeža nájdete aj v Prešove, viac v článku: Varime soľ v Prešove.
Sarajevo bolo jedno z prvých miesto v Európe, kde jazdili električky a prvým mestom, ktoré malo pravidelnú celodennú elektrifikovanú premávku električiek v Európe.
4. Vječna vatra
Prejdete po rušnej uličke Ferhadija a na jej konci, po pravej strane, budete mať vysokú budovu, kde je umiestnená Vječna vatra – Večný oheň. Pred budovou horí od apríla 1946 večný oheň na pamiatku vojenských i civilných obetí mesta. Pri ohníku v medenej nádobe sa zohrieval miestny bezdomovec.
,,Nikdy nezhasne spomienka na obete vojen. ”
,,Neviete, čo znamená táto atrakcia?”
5. Festina Lente – Ponáhľaj sa pomaly
Most, ktorý sme nevideli, ale vy môžete. Iba 10 minút chôdze od Večného ohňa uvidíte moderný oceľový most pre peších z roku 2012.
Čím je výnimočný? V strede mostu je zákruta, symbol brány.
6. Čas na jedlo
- Hlavné jedlá: Ak si chcete posedieť a ochutnať typické jedlá – grilované čevapi (v pita chlebe s cibuľou), pleskavica (mäso v tvare placky) a ražniči. Cudzinci často jedávajú jahňacie mäso, ktoré je cenovo dostupné a vraj veľmi chutné. Cena jedla sa pohybuje okolo 4 eur (7 mariek). Navštívili sme Ćevabdžinica Željo. Mali sme typy aj na iné reštaurácie, ale boli plné ľudí.
- Potraviny: Nakúpili sme ajvar a iné špeciality Balkánu v nákupnom centre Bingo plus.
Určite nájdete svoje obľúbenú reštauráciu, možno vás zláka aj vôňa typickej bosnianskej kávy v kovovej nádobe (džezve),
ktorá je podávaná v špeciálnej malej šálke (fildžan).
Pingback: Varíme soľ v Prešove – sdetmibezcestovky.sk