So psom

S nami

Top
zakopane_hlavna_ulica
5/5 - (3 votes)

Hlavné zimné mesto Poľska.

Zakopané v poľských Tatrách

Čas: Prehliadka centra za pol hodinu. S návštevou aquaparku celý deň. Vhodné aj na pobyt.

Lokalita: Južné Poľsko. Napríklad od Ždiaru vzdialené 50 minút (36 km).

Počet obyvateľov: Približne 27 tisíc (O niečo menej ako Piešťany).

Rieka: Cicha Woda.

Aktivity: Mestská turistika, lyžovanie, akvapark.

Vek detí: Aj najmenšie deti budú mať radosť a zároveň sa veľmi neunavia.

Detské ihrisko: Blízko centrálnej ulice je priestor pre deti v Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (Stanisława Staszica 13). Moderné a udržiavané.

Kočík: V centre mesta pohodlné vozenie dieťatka.

WC: Verejné toalety nájdete tiež v blízkosti ulice Krupówki, na adrese Stanisława Staszica 11. Sú spoplatnené (platí sa poplatok v prepočte asi 50 centov).

Ubytovanie: V Zakopanom a v okolí je veľa možností na pekné bývanie. My sme boli ubytovaní v Ždiari, odkiaľ sme robili jednodňové výlety do okolia. Viac inšpirácií nájdete v článku: Ždiar s deťmi.

,,Centrum Zakopaného a naše parkovane. Možností je oveľa viac.``

tatry

,,Výhľad z auta cestou do Zakopaného zo Ždiaru.”

ponuka_jedla_v-Zakopanom

,,V Zakopanom hladní nezostanete.”

Čo vedieť o Zakopanom?

  • Názov: Zo slova „kopane“ alebo vyklčované miesto v lese.
  • Najväčšie mesto blízko Tatier a najvyššie položené poľské mesto (1000 m n.m.).
  • Centrum cestovného ruchu.
  • Kúpeľné mesto: Od roku 1885.
  • Počet turistov: 3 milióny ročne.
  • Znečistené mesto: Počas vykurovacej sezóny Poliaci využívajú tuhé palivo. Získalo nelichotivé 45. miesto v rebríčku WHO o najviac znečistené mesto v Európskej únii (rok 2016).
  • Jedlo: V centre mesta je viacero reštaurácií s typickou kuchyňou. Vyskúšajte  polievku bigos a žurek, alebo pirohy a jedlá so syrom. Odporúčame z vlastnej skúsenosti reštauráciu Gazdowo Kuźnia v peknom prostredí a s dobrým jedlom. Majú špeciálne menu pre deti. Nevýhodou bolo menu v poľštine alebo v angličtine.

Perlička: Kým Zakopané bolo vyklčované, neďaleká obec Ždiar na Slovensku sa zbavila lesov vyžiarením, čiže vypálením.

Polievka kulajda a iné

,,My sme si dali kulajdu a bola výborná.”

restauracia

,,V čase obeda býva reštaurácia plná.”

Mestská turistika

Zaparkovať v centre by nemal byť problém. V okolí centrálnej ulice Krupówki je dostatok tabúľ ukazujúcich parkovacie miesta. Cena: My sme platili 5 zloty na hodinu. Miesto máme označené na mape.

Ulica Krupówki zaujme na prvý pohľad architektúrou horského mestečka. Budete sa prechádzať okolo drevených domčekov, ktoré ponúkajú rôzny tovar a služby. Hlavne jedlo a jantárové šperky.

Zaujímavosť: Nájdete tu atrakciu MYSZOGRÓD ZAKOPANE. Miniatúrne domčeky a krajina s živými myškami v počte jeden tisíc. My sami sme ju nenavštívili, ale deti by mohla zaujať.

Na prvej fotke vľavo vidíte Pomnik grunwaldzki – Pamätník Grunwald, ktorý volajú aj Pamätník kráľa Jagiełła. Obelisk zobrazuje Władysława Jagiełła a gorala sediaceho pri jeho nohách. Nachádza sa blízko nášho parkoviska.

Z ulice, pri drevenom mostíku, je vidieť vrch Giewont – najvyšší vrch v poľských západných Tatrách. Vedú k nemu turistické trasy.

sochy

,,Sediaca socha vpravo má na lavičke odložený mobil.”

serki_jedlo

,,Po ulici sú rozmiestnené stánky s typickým jedlom.”

Viac zážitkov v Zakopanom

1. Termálne pramene a bazény. V zime, v lete, kedykoľvek. Ceny sú o niečo nižšie ako na Slovensku a kvalita je vysoká. V samotnom Zakopanom je Termy Zakopiańskie.

O niečo bližšie k slovenským hraniciam je Terma Bukovina a Terma Bania. O niečo komornejšie sú termálne kúpele Termy Szaflary Termy Chocholowskie – najväčší akvapark v Poľsku.

2. Lyžovanie. V okolí Zakopaného nájdete viaceré možnosti: Zakopane – Gubałówka, Nosal Ski Center, Zakopane – Dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch (ideálne pre rodiny s deťmi), Budzowski Wierch Wyciąg Szkoła Narciarska (ideálne opäť pre rodiny), Polana Szymoszkowa, Wielka Krokiew (na skokoanských mostíkoch v stredisku skákal slávny Poliak Adam Małysz).

3. Snežný labirint. V Zakopanoch postavili najväčší snežný labyrint na svete. Je na ploche 3 tisíc m². Viac informácií nájdete na stránke snowlandia.pl.

4. Dom hore nohami = Dom do góry nogami. Desaťminútová prechádzka, kde si oči musia zvknúť na veci nevídané. Podobný dom sme navštívili pri Liptovskej Mare. Viac v článku: Tatrapolis a Mara.

Pri Varšave, v obci Wręcza, otvorili v roku 2020 najväčší krytý akvapark v Poľsku a Európe:

Suntago Water Park.

akvaparky

,,Mapa termálnych parkov na juhu Poľska.”

Ďalšie inšpirácie v okolí Zakopaného

  1. Bór na Czerwonem – rezervácia Nowy Targ. Mesto známe svojimi trhmi a dobrými nákupmi. Je vzdialené iba hodinu cesty autom (25 km). My sme objavili krásnu prírodu v okolí. Navštívte prírodnú rezerváciu, aj s kočíkom.
  2. Vodopád Poľská baňa. Ide maličký vodopád na hraniciach so Slovensko, ku ktorému vedie rovinatý chodníček. Vhodná zastávka počas cestovania. Viac v článku.
  3. Wieliczka s deťmi: Výlet za soľou. Prečítajte si náš článok o výlete do soľnej bane. Od Zakopaného je vzdialená 95 kilometrov (2 hodiny autom). Bude iba kúsok od Krakova.

Prekvapilo nás, že slovenskí hotelieri nám odporúčajú ísť do Zakopaného za lepším vodným svetom.

Slovenskí turisti tu nájdu lepšie ceny a kvalitné služby.

Ďakujeme za prečítanie.

Comments:

uverejniť komentár