So psom

S nami

Top
zdiar
5/5 - (1 vote)

Raj pre dovolenkárov. V lete, v zime, kedykoľvek.

Ponúkame inšpirácie ako stráviť dovolenku na severe Slovenska!

Ždiar, gorálská obec

Pôvod názvu: Miesto, kde sa dnes nachádza obec, bolo pôvodne pokryté hustými lesmi. Asi v 16. storočí les vypálili, ,,vyžiarili“.

Potok: Biely potok.

Pohorie: Belianske Tatry. Významné kopce – Ždiarska vidla (2141,6 m. n. m.) a Havran (2151,5 m. n. m.).

Goralské tradície: V auguste sa tu konajú Goralské folklórne slávnosti.

Architektúra: Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry – typický je jednopriestorový zrubový dom, v ktorom spoločne nažívala rodina so svojim dobytkom.

Múzeum: Ždiarsky dom. Otváracia doba: V lete každý deň od 10.00 do 17.00, v nedeľu od 13.00 do 17.00.  Cena: Rodinný lístok 8 eur.

Zaujímavosť: V minulosti sa tu nachádzala lanovka na prevoz dreva – ,,Šodronka“ z Podspádov cez Ždiar do Lendaku. Ako jediná svojho druhu na Slovensku. V obci ešte stále ťažia drevo pomocou koní.

Web: zdiar.eu/sk.

Drevo všade: dom, zámok ako aj kľúč do neho. Taký bol život v Ždiari.

Ubytovanie v Ždiari

Ždiar ponúka veľa možností! Odporúčame Hotel Sova. Milí hostitelia, výborná kuchyňa a skvelá poloha.

Pre nás rodiny majú v ponuke veľké izby (aj pre piatich). Vždy nás osloví rodinná atmosféra hotelov a tu sme ju našli. Deti mohli pobehovať a na ich špeciálne otázky radi odpovedali.

Dokonca nám umožnili prísť s naším psíkom.

Reštaurácia

V spomínanom hoteli je koliba, kde môžete ochutnať typické slovenské jedlá. Majitelia sú nároční na dodávateľov a varia z lokálnych surovín. Náš syn nemá rád syr a vždy mu vedeli splniť požiadavku. Veľká vec pre nás, aj pre neho.

Titulná fotka vznikla v apríli v priebehu dvoch dní.

hotel_sova

,,Parkovanie hneď vedľa hotela.”

tradicne_jedlo

,,Výborná reštaurácia.”

Lyžovanie v Ždiari

  1. SkiBekeš – Bachledova dolina 28. Dĺžka: 470 metrov. Prevýšenie: 136 metrov. Aj pre začiatočníkov.
  2. Skicentrum Strednica – Ždiar 670.  Pre začiatočníkov, aj pre nenáročných. Možnosť kúpiť skipass cez internet.
  3. Ski Monkova dolina – Monkova dolina 475. Požičovňa, lyžiarska škola.
  4. Krasuľa – Ždiar 535. Dĺžka: 150 metrov. Prevýšenie: 20 metrov. Lyžovanie pri penzióne.
  5. BACHLEDKA Ski & SunBachledova dolina 702. Navštívili sme ho. Veľké platené parkovisko pred svahom. Deti sa tu učili lyžovať. V okolí je viacero atrakcií.

  6. STRACHAN SKI CENTRUM –  Ždiar 530. Dĺžka skicrossu: 580 metrov. Ideálne svahy pre začiatočníkov a rodiny s deťmi.

Viete?

Ždiar, o ktorom píšeme článok, je v Belianskych Tatrách, pri hraniciach s Poľskom.

Žiar je tiež na severe, ale na Liptove, v okrese Liptovský Mikuláš.

turistika_zdiar

,,V obci sú smerovníky, ktoré vám ukážu turistické chodníky.”

Povesť pre deti zo Ždiaru

V Ždiari žila Žofia, ktorej nikto inak nepovedal, ako Vidla. Bola krásna a viacero chlapcov prejavilo o dievča záujem. Ona sa zamilovala do chlapca z Poľska, Ondreja. Prezývali ho Havran a pracoval ako uhliar a kováč ozdobných predmetov.

Žofkini rodičia neboli nadšení z ich lásky. Mladým v láske bránili, preto sa rozhodli v noci utiecť. Ráno sa nahnevaní rodičia rozhodli hľadať zaľúbencov. Žofia a Ondrej čoskoro zbadali svojich prenasledovateľov a uvedomili si, že ich chytia a bude zle-nedobre.

V tom sa pred nimi objavil Žiaroň, strážcu miestnych hôr. Poprosili ho o ochranu. Žiaroň v snahe pomôcť úprimnej láske, povolal víchor, aby Matejovi strhol z hlavy klobúk a Žofke šatku a zaniesol ich do priepasti. Skupinka hľadajúcich na čele so zúfalými rodičmi oba predmety po chvíli uvideli. Hnev sa zmenil na smútok. Rodičia ešte dlho oplakávali smrť svojej dcéry.

Žiaroň im chcel dodať nádej. Ukázať im, že ich dcéra žije. Vytvoril dva vrchy s podobizňou oboch hľadaných.

Obyvatelia Ždiaru odkaz pochopili ako symbol smrti oboch hľadaných. Nazvali končiare Vidlou a Havranom.

Ponúkneme Vám nápady na cesty, ktoré sme absolvovali a ponúkali spojenie

prírody, kultúry a pohybu.

A to všetko s deťmi.

Tipy na 1-dňové okruhy

Ždiar sa stal naším základným stanom a chodili sme na výlety:

Bachledova dolina

Čas: Počítajte s minimálne tromi hodinami, najlepšie celý deň.

Parkovanie: Veľa parkovacích miest. Celodenné parkovanie stojí 3 eurá (VIP 10 eur). Platí sa v automatoch vedľa pokladní pri dolnej stanici lanovky.

Atrakcie: Chodník korunami stromov, Kráľovstvo lesa, bobová dráha (má 1200 metrov) a vyhliadková veža.

Cena: Chodník korunami stromov +Kráľovstvo lesa + obojsmerná jazda lanovkou stojí 75 eur pre rodinu (2+2). Samotný chodník stojí pre rodinu 28 eur. Viac v cenníku.

Turistika: Na kopec sa môžete dostať lanovkou, odporúčame ísť pešo. Vedie tu turistický chodník na Jezerské jazero. Je dlhý 6,5 km.

Pes: Ak pôjdete na Chodník korunami stromov, môžete pre psa využiť voliéru zadarmo (záloha 5 eur).

Kočík: Lanovkou možné, peši nie.

Tip: My sme absolvovali samostatne Chodník, iný deň sme vyšli iba na kopec k vyhliadkovej veži.

bachledka

,,Pes vybehne na kopec bez problémov.”

trasa_veza

,,Užite si výhľad na hory.”

Výlet do Poľska

Čas: Celý deň.

Trasa: Ždiar – Osturňa – Vodopád Poľská baňa – Nedecký hrad – Červený Kláštor – Veľký Lipník – Ružbašský kráter – Ždiar

Dĺžka: Autom sme prešli 99 kilometrov.

Atrakcie:

  1. Osturňa – zamagurská obec. Obcou sme iba prechádzali obdivovali živý skanzen – typickú ľudovú architektúru. Zrubové stavby, dreveničky a šindľové strechy po oboch stranách cesty.
  2. Vodopád Poľská baňa – Sme v Poľsku. Je vzdialený iba 10 minút chôdze od auta. Viac si prečítajte v článku: Vodopád Poľská baňa.
  3. Nedecký hrad zo 14. storočia. Miesto, kde väznili a súdili Juraja Jánošíka. My sme sa prešli iba okolo Jezioro Czorsztyńskie, keďže sme cestovali so psom. všetkých zaujala 3 D kresba na moste – Moc Żywiołów. Je už trochu menej výrazná, ako keď bola čerstvo namaľovaná.
  4. Červený Kláštor – pre nás iba malá zastávka a prechádzka po moste.
  5. Veľký Lipník – hľadanie marmarošských diamantov. Ide o číry kryštál kremeňa, ktorý je obojstranne ukončený. Pripomína diamant. Parkovali sme pri ,,družstve“ a pokračovali cestičkou do lesa. Ak je po daždi, sú pekne vidieť už po kilometri na lesnom chodníku.
  6. Ružbašský kráter – vo Vyšných Ružbachoch je najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Je voľne prístupné a parkovanie je neďaleko.

Extra tip: Jedno poobedie sme strávili v meste Zakopané. Je vzdialené iba hodinu autom od Ždiaru. Viac o zaujímavostiach v meste si prečítate v článku: Zakopané s deťmi.

osturna

,,Zdobené dreveničky.”

polsko_diamant_krater

,,Po trase si nájde každý niečo zaujímavé na obdivovanie.”

Za sysľami a kvetmi

Čas: Celý deň.

Trasa: Ždiar – Telgárt – Muránska planina – Huta Etelka – Vlachovo – Dedinky – Ždiar

Dĺžka: Tento deň sme najazdili 200 kilometrov.

Atrakcie:

  1. Telgárt – môžete vidieť Chmarošský viadukt, železničný most. Uvidíte ho z cesty, alebo môžete prejsť zopár metrov cez lúku k mostu. Budete mať nad sebou osemnásť metrov vysokú a 113,6 metrov dlhú stavbu.
  2. Muránska planina. Zastavili sme sa v Muránskej Hute pri vodopáde a pokračovali autom k sysľom. Krásny zážitok, tak jedinečný pre Slovensko. Kúpte si potraviny vhodné pre sysle na mieste, potešíte zvieratká i domácich. V dedinke Muráň ochutnajte buchty, v čase našej návštevy boli na objednávku.
  3. Huta Etelka – unikátna technická pamiatka. Vysoká pec bola postavená v roku 1867 grófom Emanuelem Andrássym, ktorý ju pomenoval po svojej matke. Nebolo možné ju navštíviť, iba vidieť spoza brány. Z Nižnou Slanou sa dnes spája s ekologickou katastrofou. Do rieky sa vlieva banská voda, ktorá je znečistená oxidom železitým.
  4. Grófska ľadovňa vo Vlachove je ukrytá v lese. Navigácia vás presne nenasmeruje. Musíte ísť ku koľajniciam, prejsť po nich pešo cez most a vľavo ju uvidíte. Pod ňou sa nachádza rieka Slaná, z ktorej získavali ľudia ľad v zime a uskladnili v ľadovni. Ľadovňu strážili sfingy a mala pripomínať egyptskú hrobku. Uskladňovali v nej mäso z poľovačiek.
  5. Dedinky a šafrán. Zakončenie výletu v rozprávkovej krajine. V apríli kvitli fialové kvietky šafránu spišského na lúkach nad Dobšinskou Mašou. Za obcou Dobšiná prejdete 8,4 kilometra a po pravej strane ich uvidíte. Ďalšiu lúku sme našli iba 100 metrov ďalej po ľavej strane.

Tip: Šafránové lúky sme objavili aj v Bulharsku v národnom parku Rila. Prečítajte si viac v článku: Sedem jazier s deťmi.

Príbeh o sysľoch

sysel

,,Neďaleký vodopád a sysľovisko.”

ladovna_safran

,,Ľadovňa a kvietky šafranu.”

Prajeme krásne túlanie po Slovensku a ďakujeme a prečítanie.

masa_palcmanska

,,Výhľad zo šafranovej lúky na Palcmanskú mašu.”

uverejniť komentár