So psom

S nami

Top
a
Rate this post

Odporúčame všetkými destiatimi. Pred vydaním na cestu si však potrebujete myslieť na pár vecí, ktoré Vám radi poradíme

  • Čas: Dve až tri hodiny.
  • Trasa: Výborné značenie. Parkovisko – Pokladňa – Okruh po zelenej značke, následne žltej, či modrej okolo jazera.
  • Terén: Vhodný aj pre začiatočníka – turistu. Perfektné pre kočík. Na mapkách po trase je prehľadne značené, kam sa môžte s kočíkom dostať – väčšinou pekne po rovinke.
  • Vek detí: Od bábätka.
  • Jedlo: Pri parkoviskách sú bufety, jídelna
  • Cena: Platí sa parkovné (od 80 Kč – 150 Kč), vstupné do areálu (rodina 2+2 320 Kč, vozenie v loďke (deti do 6 rokov zadarmo, 50Kč/osoba). Je možné platiť kartou.
  • Bonus: Jazda po jazierku plná zábavy, toalety pri vstupe, príjemný chlad pri prechádzke medzi skalami.

Cesta ku skalnému mestu

Na prvom mieste by som odporučila vyhnúť sa víkendom a prázdninám. A kedy teda máte naplánovať výlet? Hocikedy inokedy. Čakať v rade na fotku s Milencami alebo pri Gotickej bráne je otravné. Na druhej strane, keď sa inak nedá a hlavná sezóna sa ukáže aj pre Vás ako jediná možná, pripravte sa, že chvíľu budete hľadať miesto na parkovanie a zažijete atmosféru ako na Václaváku, ale s pridanou hodnotou sviežeho lesného vzduchu.

Vlakom, či autom?

Vlaková stanica sa nachádza priamo pred vstupom, urobíte iba pár krokov a ste v mestečku plnom skál a deti budú mať o zážitok naviac. Cestovný poriadok nájdete tu.

Druhou možnosťou je auto. K dispozícii bolo parkovanie na celý deň za 80 Kč (ráno hneď zaplnené) a za 150 Kč – platenie v automatoch aj s kartou. Ak sú všetky tri parkoviská plné, je možnosť zaparkovať v okolitej dedinke a prísť už spomínaným vlakom.

Adršpašské skály majú jednu z najlepších oficiálnych stránok akú sme kedy čítali, nájdete na nej všetky aktúálne akcie, dopravné informácie, či ceny.

Keď nás prepadne hlad

Pri vstupe sa nachádzajú bufety a jídelna. Jídelna bola zavretá, tak nám zostalo študovať, ktoré fastfoodové jedlo bude najmenšie zlo. Nepreháňam. Polievka bola iba gúlašová (45 Kč). Objednať ste si mohli typický americký jedálniček – hot dogy, hamburgery, či hranolky s vyprážaným syrom.

Rada: Pribaľte si dobrú ,,svačinu“. Ovocie, či zeleninu deti radi schrumkajú, keď budú unavení z prechádzky. Pred vstupom je krásna trávnatá plocha, kde si môžete urobiť malý piknik.

Navštívte aj skalné mesto v Českom ráji: Prachovské skály s deťmi

a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

Okruh – zelená, žltá a modrá

Netreba si lámať hlavu pri čítaní mapky areálu v pohodlí domova. Ide o jednoduchú cestičku dobre označenú turistickými značkami, dokonca pri kúpe lístka dostanete brožúru s mapkou.

,,Kočíková rodinka“ sa bude vracať tou istou cestou (východ si môže zvoliť aj na inom mieste ako je vstup). Pri gotickej bráne sa môžete vybrať aj smerom k Prilbe a Orgánu (Nouzový východ) a uvidieť Skalní kaple a vrátiť sa potom smerom k východu.

Pri vstupe ponúkali možnosť, že kočík postrážia, ak viete dieťa preniesť a absolvovať celú prehliadku.

Zelená je základ

Odporúčam sa vybrať po zelenej značke (3,5 km). Krásne upravené chodníky, ktoré absolvuje ročne viac ako 250 – tisíc turistov, sú dostatočne široké, rovné a po ceste uvidíte množstvo skál, ktoré sú označené menovkami a je len na vás, či nájdete presne tú vec alebo niečo úplne nové.

Zasmejte sa na plavbe

K možnosti plavby sa dostanete po žltej – vstup k lodičkám. Kočíkom sa nedostanete. Cena je 50 Kč na osobu (deti do 6 rokov zadarmo). Po kúpe lístku Vás čaká množstvo schodov hore, potom smerom dolu. Oplatí sa vystáť dlhú radu, humor kapitána lodi Vám všetko vynahradí. Každá z troch lodí má kapacitu 60 ľudí. Viac neprezradím, objavujte sami 🙂

Info pre rodičov

  • Pribaľte sebe a deťom teplé oblečenie, medzi skalami je chladnejšie.
  • .Ide o chránenú oblasť, tak ochrancovia prosia, aby sme chodili len po chodníkoch. (pri 250-tisícoch návštevníkoch ročne si viete predstaviť záťaž na prírodu.)
  • Aj spomínaná desiata v ruksaku poteší.

Okruh pre dospelákov, všimnete si najmä:

  1. Gotická branka – vznikla v roku 1839 a postavil ju Ludvík Karel Nádherný. Drevený chodník Vás povedie k Sloniemu námestiu k Zubu, Čertovmu mostu a Eliškinej veži.
  2. Milenci – Najvyššia (takmer 100m) a najznámejšia skala. Krásny výhľad Vás bude stáť množstvo stŕmych schodov.

Pred skalným mestom sú oficiálne predajne suvenírov, ako aj predajné stánky. Napríklad horká čokoláda s fotkou Adršpašských skál stojí 50 Kč. Magnetky, pohľadnice a iné spomienkové predmety určte budú lákať nielen vás, aj vaše deti. Držím Vám palce, aby ste mali spomienky v hlavách a nie v ruksakoch v podobe spomienkových predmetov … jedna magnetka poteší, no nie?

Info pre deti

Môžete sa tešiť. Budete v lese, môžete pobehovať a objavovať. Pred vami budú  skaly, ktoré budú ukrývať obrázky. Vaša fantázia je určite pripravená na nové výzvy!

Zabaví Vás najmä:

  • Homole cukru – Wau. Obrovská skala, ktorá vyzerá, že každú chvíľu padne. preto pohľadajte konárik a podoprite ju. Určite iné deti pred vami tiež priložili veľa paličiek. Skala je vysoká 52 m, váži 40 000 kg. Pripomína obrátenú obrovskú kužeľku, alebo ste objavili niečo iné?
  • Za sloním námestím pri konci dreveného chodníka, je výčnelok v stene, kde ľudia hádžu peniažky. Skúste hodiť mincu s chodníka. Podarilo sa? Čochvíľa môžete obdivovať Čertov most, či vysoko vo svahu Koberce (tie u nás vyhrali ako najkrajšie skaly).
  • Hromový kámen – Uvidíte len veľkú skalu, ja Vám však prezradím jej príbeh. Dvaja Angličania v 18. storočí sa jedného dňa rozhodli, že chcú vidieť búrku priamo v skalách. To ešte netušili, aká vie byť búrka v divočine nebezpečná. Tmu osvetlovali blesky, dážď prudko padal a hromy buchali a vytvárali ozveny medzi skalami. Schovali sa pod previslou skalou, keď zrazu zo skaly oproti nim sa uvoľnil obrovský balvan a padol rovno pred nimi. Zažili búrku, našťastie ju aj prežili  a za všetky peniaze sveta by nechceli nič podobné už absolvovať.
  • Cesta loďkou – trocha dobrodružstva a zaslúženého posedenia v loďke po náročnej túre. Pán kapitán Vám určite porozpráva príbehy o jazierku a jeho obyvateľoch.
  • Na konci cesty sa pochváľte, že už viete vysloviť komplikovaný názov skál 🙂

Bonus pre vytrvalcov

  1. Zámok Adršpach – 13 minút vzdialená zámok z 15. storočia má aj vlastnú webovú stránku s podrobnými informáciami. Vstupné je 50 Kč dospelý, dieťa 25 Kč (do 6 rokov zadarmo). Je otvorený celoročne, okrem pondelka.
  2. Křížový vrch (667 m.n.m.) – Pol kilometra od Adršpašských skal. Vrch je vidieť aj z parkoviska. Ide o náučný chodník (2 km) s liatinovými reliéfmi v skalách. Vhodná turistika aj pre deti, aj keď ide o strmý kopec.
  3. Zrúcanina hradu Adršpach a Starozámecký vrch (681 m.n.m.) – 3 km od parkoviska. Dve cesty – cesta od Adršpachu a druhá (Jezdecká).  Túra trvá asi 2 hodiny. Za zámkom Adršpach pokračujte po červené značke až na rázcestie, kde pokračujete žlutou značkou.
  4. Geo – okienko: Libná lom – v blízkosti poľských hraníc, asi 13 minút od skalného mesta je významná geologická lokalita so skamenelinami.

uverejniť komentár