Top
a
Rate this post

Skalné mesto v Českom ráji je pripravené na vašu návštevu. My sme cestu absolvovali a veru sa nám páčilo. Z Prahy nám cesta trvala vyše hodinu (97 km). Mapu areálu vopred študovať nemusíte, ale pár rád pred cestou sa Vám zíde. Tu ich máte:

 • Čas: Rôzne okruhy, do troch hodín. Pokojne aj celý deň
 • Trasa: Výborné značenie. Okruhy – žltý, modrý (kočíkový), zelený
 • Terén: Modré značenie vhodné pre športový kočík. Ale je najmenej zaujímavé. Najzaujímavejší je zelený okruh, ale aj náročný – schody, prevýšenia a nádherné výhľady.  Náročnejšia turistika.
 • Vek detí: Odporúčam od okolo 5 rokov.
 • Jedlo: Pri parkoviskách sú bufety s fastfoodom, počas trasy iba vlastná desiata.
 • Cena: Parkovné (80 Kč), vstupné do areálu: rodina 2+2 = 230 Kč. Je možné platiť kartou. Niekedy môže byť parkovisko plné. Podrobnosti tu.
 • Špeciálne: Za infocentrom je bezplatné WC. Za 30 Kč si môžete kúpiť mapku – nie je súčaťou vstupenky. Ale môžete si ju zadarmo odfotiť do mobilu – je na budove infocentra.Platí to isté, čo pri všetkých vyhľadávaných atrakciách. Cez sviatky, prázdniny a víkendy budete obklopení množstvom turistov. Niekedy si jednoducho poviete: ,,Nevadí, ideme!“

Cesta k skalnému mestu

Kde parkovať?

Ako cieľ cesty v mape si môžete zvoliť dve parkoviská – hlavné (v obci) a centrálne.

Z centrálneho parkoviska nevedie cestička pre kočíky, ale po chvíľke cesty vľavo od pokladne (po značkách zelená, červená, žltá) sa môžete na modrú napojiť.

Parkovné je na obidvoch parkoviskách rovnaké. Často bývajú preplnené a autá parkujú pozdĺž cesty.

Všetky podrobné informácie sú na oficiálnej stránke Prachovské skály.

Podobné zázraky prírody môžete obdivovať aj v:  Adrpašské skály s deťmi

Energia na cesty

Pri centrálnom parkovisku sú viaceré bufety, aj palacinky pre mlsné jazýčky (keď sme boli my, tak nepiekli, ale celkovo prevádzka nepôsobila dôveryhodne). V jednom z nich ponúkali aj šaláty, ale inak čistý fast food. Počas trasy nie sú žiadne zástavky s jedlom.

Tip: Zabaľte si vlastné jedlo do ruksaku, je pár miest na trase, kde si môžete oddýchnuť a zjesť zásoby.

My sme na spiatočnej ceste navštívili reštauráciu Bůrovna (mesto Sobotka, 16 min. vzdialené) s dobrým jedlom a palacinkami (čokoládový fondant bol extra chutný). V blízkosti je aj hrad Kost, o ktorom píšem v závere článku.

a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

Okruh zelená, žltá a cesty modrá a červená

ŽltáMálo času a malé deti – 1 hodina a 1,5 km. Neodporúčam, keď ste sa rozhodli cestovať až sem.

Modrá Pre kočíky – parkovanie v obci Prachov. Nejde o okruh, vraciate sa po tej istej trase. Upravené chodníky, ide o prechádzku lesom. Určite nevynechajte Vyhlídku Českého ráje, ide podľa nás o najkrajší výhľad, ktorý Vám ponúkne obraz celej krajiny.

ZelenáViac času a viac zážitkov – 2 hodiny a 3,5 km. Po tejto prechádzke budete správne unavení a plní zážitkov. Výborné značenie a krásne vyhliadky (8). Pri dolnej pokladni sa vyberiete vľavo a výborné turistické značenie Vás nasmeruje. Turistika lesom, medzi úzkymi skalami a schody po tomto výlete nebudete chcieť vidieť.

Náš príbeh a vaša výhoda

Vybrali sme sa po zelenej turistickej značke od dolnej pokladne (centrálne parkovisko) s kočíkom. Ako som už uviedla, táto cesta nie je vhodná pre kočíky, ale odporučili nám ju, že by sme to mohli zvládnuť.

Nielen, že nás boleli nohy, ale aj ruky. Ako je to možné?

Jednoducho táto trasa nie je vhodná pre kočíky 🙂 Nosili sme dieťa v jednej ruke a v druhej kočík. Niekedy som si však oboma rukami držala hlavu, keď som zbadala úzky priestor medzi skalami (35 – 40 cm) , kade sme mali prepchať náš náklad. Spôsobili sme smiech okoloidúcich turistov, ktorí nás oslovovovali: ,, Přejeme mnoho štěstí“. Keď sme aj chvíľu nechápali, prečo, tak o pár krokov sme zbadali stŕme stúpanie. Našťastie nebolo veľa turistov, tak sme nebrzdili premávku. Pri Hlaholskej vyhlídke už bola cesta jednoduchšia, pri Pechovej vyhlídke nás však vydesil pohľad dolu, kde nás čakalo desiatky schodov. Naše rady sú:

 • Ak si chcete užiť Prachovské skaly a máte kočík, choďte po modrej.
 • Ak máte väčšie deti (6+) určite po zelenej.

Info pre rodičov

 • Zabaľte dostatok jedla a pitia. Pri pokladni predávajú sladkosti aj s azofarbivami. Deti by mohli počkať radšej v aute. Bufety sú iba pri pokladni.
 • Schody sú nebezpečné – skalnaté. Výhľady sú nad obrovskými priepasťami.
 • Môžete sa tešiť, že deti unavíte.
 • Deti môžete motivovať, že uvidia nádherné skaly z výšky.
 • Môže ich zaujať príbeh, ako boli skaly počas druhohôr zatopené. Všade kde sa pohybujú, bolo more. Na jeho dne vznikli silné vrstvy usadenín. Neskôr v treťohorách more ustúpilo.

Info pre deti

 • Čaká Vás krásna prechádzka v lese. Výzvou budú úzke priestory medzi skalami, ktoré vy hravo zvládnete, dospelý bude niekedy bojovať.
 • A tie výhľady 🙂 Uvidíte celý kraj ako keby ste boli vtákom. Dokonca po skalách budú možno liezť horolezci.
 • Pri rozcestí U buku sú postavené veže z kameňov, aj vy si môžete postaviť svoju. Dnes milovníci lesu nie sú zastancami týchto vežičiek, ale tieto sú postavené pri kraji lesa, kde neohrozia zvieratká.
 • Vraj táto oblasť bola osídlená v ml.dobe kamennej, v dobe bronzovej a aj Kelti obdivovali tieto skaly

Bonus pre vytrvalcov

 1. Sklopísek Střeleč – 15 min (8,1 km) od Prachovských skál sa nachádza lom na piesok. Už v pieskovisku pri pokladni smte si mohli všimnúť biely piesok. Ide o piesky Písky s extrémne vysokým obsahom SiO2 a sú výbornou surovinou pre sklársky priemysel – na výrobu číreho skla. Dovnútra Vás nepustia, ale z diaľky môžete pozorovať lom. Ťažilo sa tu dokazateľne už v roku 1881.
 2. Želechy – 24 min. (16,4 km) od Prachovských skál – pektolit – krásny minerál v činnom lome, veľká rarita.
 3. Hrad Kost –  21 min. (17,8 km) od Prachovských skál – jeden z najzachovalejších hradov v Čechách. Tento typicky strážny hrad ponúka viacero okruhov a platené parkovné (60 Kč). Viac informácii na oficiálnej stránke Hradu Kost.

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

Comments:

 • Loretta Shelton

  13. septembra 2018

  Lorem ipsum dolor sit amet, usu ut perfecto postulant deterruisset, libris causae volutpat at est, ius id modus laoreet urbanitas. Mel ei delenit dolores.

  odpoveď ...
  • Myra Hunt

   13. septembra 2018

   Te natum nihil propriae pro. Et mei modus sanctus mnesarchum. Affert nominavi atomorum mea ut, has agam iisque impedit ut, omittam.

   odpoveď ...
 • Jimmy Roy

  13. septembra 2018

  Ad causae vocibus nam, sit doming senserit pericula ut. Eum sanctus labores te.

  odpoveď ...

uverejniť komentár