Top
madarsko_budapest
4.3/5 - (3 votes)

Naplánujme si skvelé dni v Budapešti s deťmi:

 • zabavíme sa na ihriskách,
 • uvidíme oceánsky život,
 • prejdeme sa po historickom meste popri rieke Dunaj.

Ponúkame vám tipy na výlety:

 Spoznávanie Budapešti na celý deň.
 Detské atrakcie ako samostatné výletíky.
 Vianočné trhy.
 Centrálny trh a Gillértova hora s úžasným detským ihriskom za pol dňa.

Spoznávanie Budapešti

 • Čas prehliadky: Celý deň.
 • Trasa: Námestie hrdinov – Maďarská štátna opera – Maďarský parlament – Budinský hrad
 • Terén: S kočíkom je zložitejší prístup k hradu.
 • Cena: Možno absolvovať aj zadarmo. Môžete však ísť lanovkou (4000 HUF rodinný spiatočný lístok mimo sezóny) k hradu, či navštíviť galériu v hrade (dospelý – 3200 HUF, t.j. 8,81 eura; dieťa nad 5 rokov – 1600 HUF, t.j. 4,4 eura)
 • Vek detí: Od 8 rokov. Pre menšie deti skôr kratšie prechádzky okolo Dunaja. V článku pridáme informácie o detských ihriskách. .
 • Špeciálne: Mesto dýcha históriu, ale aj rušnými cestami. Odporúčame výlet mimo letnej sezóny, prípadne nočné pozorovanie svetielok.

1. Začíname na námestí pri parku

Hősök tere, po slovensky Námestie hrdinov, je zapísané v UNESCO a stojí za krátku návštevu. Prečo začíname práve tu?

 • nachádza sa tu mestský park – Városliget,
 • blízke parkovisko,
 • stanica metra M1.

Prečítajte si článok o parkovaní a verejnej doprave: Cestujeme v Budapešti.

Čo uvidíte?

Predovšetkým výrazným Monument Milénia s vysokým stĺpom a archanjelom Gabrielom. Po stranách je výstava sôch významných maďarských osobností. Niektoré z nich budú deti poznať zo školy, napr. prvý uhorský kráľ Štefan I., Belo IV., Matej Korvín, Ľudovít Košút.

milenium

,,Sedem sôch na podstavci sú maďarskí náčelníci, ktorí viedli maďarský ľud.``

park_jazero

,,Okolo jazera sú holuby, kačky a veľa lavičiek.”

Városliget – park pre deti

 • je to obrovský park ( 1,5 km x 1 km),
 • súčasťou areálu je zoologická záhrada – rodinné vstupné pre päťčlennú rodinu je 11 000 HUF (30,28 eur), viac na stránke zoo.
 • botanická záhrada, termálne kúpele Szechenyi, fontány, jazierka, lavičky, hrad Vajdahunyad, múzeum i reštaurácie.
 • leto: vodné bicykle,
 • zima: korčulovanie (možnosť požičania korčul na mieste).  jogging alebo cykloturistika okolo parku sú celkom príjemné, s dláždenými prechádzkami, lavičkami, pármi jazerami, formálnymi záhradami, fontánou a historickými hradmi vykukujúcimi nad stromy. Park je prístupný kedykoľvek bez vstupného.
zima_klzisko_hrad

,,Klzisko láka množstvo návštevníkov.``

Zoo ponúka program pre rodiny s deťmi  na celý deň.

Informácie o ubytovaní a jedle na stránke : Maďarsko.

2. Maďarská štátna opera

Môžete sem prejsť metrom, alebo peši. V blízkosti sa nachádzala náš obľúbený cieľ – Miniversum (miniatúrny svet), ktorý v roku 2021 zavreli. Andrassyho ulica je však plná historických budov a prechádzka po nej vás vtiahne do života Budapešťanov.

Budova opery patrí medzi najkrajšie v meste. Bola postavená v roku 1884.

Pomaly môžete prejsť až k Budapst Eye – obrovskému ruskému kolesu v Erzsébet tér (Alžbetino námestie). Cena rodinného lístka je 8 700 HUF (29 eur) a otvorené je dlho do noci, viac na stránke vyhliadkového kolesa. V parku sa nachádza aj detské ihrisko, či pamätný strom venovaný Michaelovi Jacksonovi.

miniversum_spomienky

,,Všetko maličké a perfektne spracované. ”

budova_miniversum

,,Miniversum už nefunguje, tak vám aspoň ukážeme ako vyzeralo.”

3. Maďarský parlament

Z parku sa môžete rozhodnúť medzi dvoma smermi:

 • k budove parlamentu Országház – Prejdete okolo veľkolepej Baziliky sv. Štefana, v ktorej sa ukrýva najväčší zvon Uhorska (Veľký zvon sv. Štefana). Môžete aj vstúpiť (dobrovoľné vstupné). O pár krokov uvidíte jednu z najkrajších budov Maďarska. Országház je jedným z národných symbolov Maďarska a jednou z najstarších vládnych budov v Európe. Skutočná dominanta, ktorej celú krásu uvidíte z druhého brehu Dunaja. Po dokončení v roku 1904 bola najväčšou parlamentnou budovou v Európe, v súčasnosti je druhou (po Paláci Parlamentu v Bukurešti).Občania EÚ majú vstup zadarmo.
  Po ceste uvidíte aj čokoládové múzeum. Popri Dunaji prejdete až k Reťazovému mostu. Po ceste uvidíte ,,topánky na Dunaji“ – pamätník 4 000 obyvateľom židovského pôvodu, ktorých zastrelili na brehu rieky, pred tým sa však museli vyzuť …

 • priamo k Reťazovému mostu – Chain Bridge alebo Sechéney Híd. Ide o najkrajší a najstarší most (1849) v Budapešti. Spája Pešť a Budín. Súčasťou je lávka pre chodcov, tak stačí prejsť 202 metrov a ste na druhom brehu.

Príbeh o moste

S mostom sa spája aj príbeh o Jánovi Marschalkovi z Levoče, ktorého sochy obrovských levov ozdobujú Reťazový most. o týchto levoch sa hovorí, že keď prší v Budapešti, vtiahnu most do tunela. Marschalko bol so svojou prácou spokojný a vyhlásil, že ak niekto nájde chybu na levoch, skočí do Duanaja. Jedno dieťa vykríklo, že jeho levy nemajú jazyk. A sochár z Levoče vraj skočil do Dunaja. Pravdou je, že levy majú jazyk a Marschalko žil ešte veľmi dlho.

4. Budínsky hrad

K Budatínskemu palácu môžete ísť do kopca peši, alebo pomocou lanovky z roku 1870 – Budavári Sikló.

Vedie od Reťazového mostu. Trať má dĺžku 95 m a do kabíny sa zmestí 24 pasažierov. Lanovka premáva každých 5-10 min. Mimo sezóny štvorčlenná rodina zaplatí 4000 HUF (11 eur) za spiatočný lístok. Dieťa do troch rokov zadarmo. Podrobnosti na stránke dopravcu.

Je možnosť kúpiť si celý balík služieb a absolvovať jazdu v lanovke, prehliadku hradu a plavbu na Dunaji za zvýhodnenú cenu, viac na stránke Buda Castle, kde je možné rezervovať aj termín.

Čo vedieť o hrade?

 • Budatínsky palác, Buda Castle, či Budínsky hrad má pomenovanie aj ,,kráľovský palác„.
 • Je postavený na kopci  Várhegy, 48 metrov nad Dunajom.
 • Nachádzajú sa v ňom dve múzeá, Národná knižnica a fontány.
 • Neďaleko nájdete Rybársku baštu (Halászbastya) – krásna budova, ktorá slúži len ako ,,dekorácia“ a Kostol kráľa Mateja (vraj sa tu dvakrát ženil).
hladkanie_raje

,,Deti hladkajú raje. ”

zralok_had_tropicarium

,,Každý si nájde svoje obľúbené zvieratko.”

Detské atrakcie v Budapešti

Na našej trase sme spomenuli parky Városliget a Erzsébet tér (Alžbetino námestie). Máme pre vás ďalšie tipy:

 1. Óbudai sziget – veľké detské ihrisko so šmykľavkami.Ide o ostrov, kde nájdete aj bezplatné parkovisko hneď za mostom.
 2. Normafa park – lesopark s najdlhšou detskou železnicou na svete (program na celý deň).
 3. Tropicarium a oceanárium – v staršom nákupnom centre Campona s bezplatným parkoviskom. Deti do štyroch rokov zadarmo, rodinný lístok stojí 8 800 HUF (24,22 eura). Čas: Nám návšteva trvala do jednej hodiny a aj malé deti boli nadšené. Najkrajší bol sklený tunel, v ktorom plávali žraloci (1,4 miliónov litrov vody v akváriu).
 4. Margitin ostrov – pôvodne Zajačí ostrov (Nyulak sziget). Nájdete tu detské ihriská, fontánu a udržiavanú záhradu s minizoo (vstup zadarmo).
 5. Csúszdapark – krásne ihrisko pre deti. Nachádza sa na Gillértovej hore. K dispozícii je pitná fontánka, aj toalety. Môžete spojiť návštevu so spoznávaním okolia, viac na druhej strane článku.

Vianočné trhy v Budapešti

V roku 2020 sa mal konať 22 ročník trhov, ale boli pre pandémiu zrušené. My sme ich s deťmi zažili rok pred tým a boli žiarivé a voňavé.

Kde sa konajú?

Na Vörösmartyho námestí, na námestí Szent István a v okolitých uličkách. Každoročne príde až 600 tisíc turistov obdivujúcich vianočnú výzdobu.

Čo ochutnať?

Lákavé sú langoše, klobásy, čerstvo uvarený guláš, perkelt a iné tradičné maďarské jedlá. Ponúkajú aj detský punč pre deti. V niektorých stánkoch sa dalo platiť kartou. Ceny sú o niečo vyššie ako na Slovensku, langoš kúpite za cenu okolo troch eur.

 

bazilika_vianoce

,,Najkrajšia je prechádzka po meste, keď svieti nádherná vianočná výzdoba. ”

Chcete vidieť viac? Máme pre vás ďalší tip na malý výlet v meste.

Článok pokračuje na druhej strane.

uverejniť komentár