Top

Maďarsko

Čo vedieť o Maďarsku?

 • Maďarsko je republika s takmer 10 miliónmi obyvateľov (dvojnásobok ako Slovensko).
 • Hlavné mesto: Budapešť (žije tu 1/5 obyvateľstva Maďarska).
 • Mena: Maďarský forint ( 1 euro – cca 364,82 forintov). Najnižšia minca je 5 forintov.
 • Hranice: Občiansky preukaz dospelí a deti cestovný pas, sme v  EÚ.
 • Jazyk: ugrofínsky, ako jedno zo špecifík Maďarska. Niektoré slovíčka máme spoločné. Zopár slovíčok je v závere článku.
 • Krajina kúpeľov, vína a ostrých jedál.

Maďarsko je naším susedom, s ktorým máme veľa spoločného a môže byť dobrým nápadom na výlet. Bežným suvenírom je zelenina (hlavne červená paprika) a ovocie, pretože je známe svojou úrodnou pôdou.

Môžete sa tešiť na špeciálne národné jedlá, rovinatý kraj a spoznávanie hrdého národa.

Čo vidieť v Maďarsku s deťmi?

Budapešť
Jágerský hrad - Eger
Národný park Hortobágy
Národný park Aggtelek
Vesprém (zoo a botanika)
Balaton (jazero)
Budínske vrchy
Tisa jazero
hrad Diósgyőr

Typické ceny v Maďarsku

Ubytovanie – V Budapešti sme bývali dvoch rôznych ,,ubytovkách„:

 1. 7 Seasons Apartments – od 100 do 180 eur na 2 noci pre päťčlennú rodinu. Na recepcii vedeli perfektne po anglicky a poskytovali transfer na letisko (40 eur). Súčasťou je súkromné parkovisko. Raňajky neboli v cene.
 2. Little New Orleans – 320 eur na 2 noci pre päťčlennú rodinu. Ide o súkromné ubytovanie, opäť bez našich obľúbených raňajok. Parkovanie je v blízkosti. Komunikácia s majiteľom po anglicky. Ocitnete sa v krásnej historickej budove.

Na dve noci viete zohnať ubytovanie v Budapešti aj lacnejšie (okolo 70 eur).

Jedlo – Raňajky v našom prvom apartmáne boli neprimerane drahé (15 eur na osobu). Maďarsko je krajina, kde sa lacno naobedujete, ponúkajú aj obedové menu (3- 5 eur na osobu), napr. bográcsgulyás – guláš, töltött káposzta – plnený kapustový list, pörkölt – perkelt, halászlé – rybacia polievka, paprikás – paprikáš. Rýchle občerstvenie je v tých istých cenách (4 – 6 eur na osobu). Potraviny kúpite lacnejšie približne 1/5. Deti sa budú tešiť z koláča podobného trdelníku – kürtőskalács, či z šomló halušiek. Aj palacinky sa dajú kúpiť.

Doprava:

 • vlak – každé dve hodiny z Bratislavy premáva vlak do Budapešti, deti do 6 rokov cestujú zadarmo. Vlak premáva aj z Košíc 2x denne, viac na stránke železníc. Cesta trvá do troch hodín, vraj maďarské vlaky sú najpomalšie v Európe. Lístok dospelý, spiatočný – cca 17,5 eura,
 • lietadlo – odporúčame pri hľadaní leteniek zvoliť miesto odletu aj  Medzinárodné letisko Ferenca Liszta Budapešť, ktoré ponúka lety do destinácii, ktoré letisko vo Viedni a v Bratislave nemajú v ponuke, alebo sú drahšie. Online v angličtine si môžete vopred rezervovať parkovanie na letisku – čím ďalej od terminálov, tým lacnejšie (napr. 1 týždeň najlacnejšie 23,85 eura – 8 700 HUF), viac sa dočítate v článku: Letisko v Budapešti,
 • auto – my sme išli zatiaľ vždy autom. Cena nafty: 1,21 eura/ liter (marec 2021).
  Maďarská diaľničná známka– môžete si ju kúpiť online a platná je aj ihneď po kúpe (prípadne si posuniete dátum platnosti podľa potreby). Cena pre osobné auto na 10 dní: 13,79 eura (2021). Ak chcete ušetriť, na tejto stránke je návod ako objednať známku ešte výhodnejšie.
  Autosedačka: Deti s výškou do 150 cm môžu byt umiestnené aj na prednom sedadle v detskej sedačke úmernej ich hmotnosti a veku, ak nie je predné sedadlo vybavené aktívnym airbagom. Detské sedačky sú povinné do 3 rokov a s výškou do 150 cm. Deti staršie ako 3 roky nad 135 cm môžu byť pripútané vzadu len bezpečnostným pásom.
  Maximálna povolená rýchlosť 130 km / h (diaľnice), rýchlostné cesty 110 km / hod, v obci 50 km / hod a mimo obce 90 km / hod.
 • verejná doprava – v Budapešti je pohodlné používať metro, či električky. Viac v článku: Cestujeme v Budapešti.
elektricka_jedlo

Odporúčaný denný rozpočet– 100 – 120 eur (Maďarsko je lacnejšou krajinou, kde môže urobiť aj výhodné nákupy, o to sa zvyšuje rozpočet dovolenky. Budapešť je najdrahšia spomedzi maďarských miest, ale aj tu viete nájsť lacnejšie ubytovanie.)

Tipy na ušetrenie peňazí

1
Rezervácia ubytovania Vopred, aby ste našli to najlepšie pre rodinu.
2
Potraviny V Maďarsku si nakúpte potraviny aj domov.
3
Parkovanie na letisku Rezervujte si ho vopred, ďalej od terminálov.
4
Obedové menu Je výhodné a často ponúkajú aj typické jedlá.

Hodnotenie detí

Budapešť – Vianočné trhy

Szeged – cukráreň Vrág, názov mesta pri katedrále

Budapešť – Miniversum

Siófok – pláž

Tapolca – člnkovanie v jaskyni

radnica

,,V Meste Gyor nás očarila nočná prechádzka historickým centrom.``

Koľko potrebujete času?

Jednodňové výlety

Máte voľnú sobotu? Čo tak ísť do Budapešti alebo radšej Ostrihom? Maďarsko ako nášho suseda môžeme navštíviť kedykoľvek.

Predĺžený víkend

S deťmi si môžete rezervovať víkend pri Balatone – ,,maďarskom mori“ a zároveň najväčšom jazere v strednej Európe. Ideálne pre rodinky s menšími deťmi, keďže je vzdialený napr. z Piešťan len 280 km (3 hodiny a 30 minút).

Týždeň

Odporúčame cestovať autom a preskúmať viac – zoologické záhrady, hlavné mesto, jaskyne a národné parky.

Články

V článkoch sa s vami podelíme o:

 • mapky lokalít,
 • možnosti kočíkovania,
 • jedlách,
 • tom, čo deti najviac zabavilo.
 • tipy na objavovanie.

S Maďarskom nás spája história, objavme spoločne dnes jeho krásy!

Ďakujeme za prečítanie.

Jazyk

Maďarčina je úplne iný jazyk ako ten náš, aj keď stáročia spolunažívania urobilo svoje a zopár slovíčok máme spoločných. Maďari od nás prijali slová ako kosa, seno. Spoločné máme slová guláš, či perkelt.

Áno – Igen

Nie – Nem

Dobrý deň – Jó napot

Dovidenia – Viszontlátásra

Ďakujem (pekne) – Köszönöm (szépen)

Prosím (pekne) – Kérem (szépen)

Dobrú chuť – Jó étvágyat

 

0

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

uverejniť komentár