Top
o
Rate this post

Mali sme šťastie, že sme mohli spoznať Prahu. Nielen vyhľadávané ciele turistov, ale menej známe lokality, ktoré nás očarili a chceme aj Vám ukázať, že je čo spoznávať.

V Libni sme strávili dva mesiace, poďte s nami na výlet.

1. Trasa
Libeňská vodárenská věž – Prosecké skály – Pamätník operácie Anthropoid -věž

 • Čas: Navrhovaná trasa trvá okolo dvoch hodín.
 • Terén: Ide o náročnejšiu prechádzku mestom, ktorú uvádzame ako okruh. Síce je takmer všade asfaltová cesta (okrem Prosecké skály), ale ide o cestu hore kopcom – dolu kopcom. Kočík je vhodný
 • Vek detí: Staršie deti, keďže nebudú cestou žiadne veľké lákadlá pre menšie deti.
 • Cena: Parkovanie – P+M Ládví 30 Kč/hod..
 • Špeciálne: Lokalita nepatrí medzi hlavné destinácie, ale nás očarila. Milé domčeky, pokoná atmosféra v kontraste s Pražským okruhom pri pamätníku.

Libeň je mestská časť Prahy 8, ktorá bola niekedy samostatnou obcou.

Do druhej svetovej vojny tu bolo židovské mesto.

Ako sa dostaneme k začiatku trasy?

1. Auto

Parkovanie už spomínané na Parkovišti Ládví P+M (30 Kč/hod.), prípadne je k dispozícii aj P+R.

2. Verejná doprava

V blízkosti je stanica metra, zástavky autobusov, električiek. Žiaden problém s dostupnosťou.

A práve v týchto miestach sa nachádza aj nákupné centrum, či piizerie.

Začíname objavovať

1. Libeňská vodárenská věž – Najmenšia pražská vodáreň. Po chvíľke chôdze medzi panelákmi, neskôr nižšími domami uvidíte krásnu 42 -metrovú vežu, ktorá bude pre Vás chvíľku ako (holandsky) maják a pomôže Vám zorientovať sa. Bola postavená v roku 1904 a slúžila na zásobovanie vodou až do šesťdeiatych rokov 20. storočia. Ide o kultúrnu pamiatku, vstup nie je možný.

Zaujímavosti:

 • Od ukončenia jej činnosti, nádrž slúžila na výcvik potápačov.
 • Od roku 2008 prebiehali rekonštrukčné práce, ktorých cieľom bolo vežu prestavať na trojpodlažný mezonetový byt.
 • V roku 2019 sa predávala za 95 miliónov Kč.Majiteľ sa ju rozhodol predať po čiastočných prácach, aby si ju mohol ďalší majiteľ prerobiť podľa predstáv (za ďalšie milióny).

2. Prosecké skály – prírodná pamiatka. Cesta vedie pomedzi bytové domy, popri škole a tunelom popod cestou. Prvýkrát sme sa obávali, ale podchod je vymaľovaný vtipnými obrázkami. Stojí za to si prečítať. Akurát niekto chcel zaujať a kresby sa snažil pokaziť. Klasika.

Za tunelom sa často pásli kone na tráve, malý šok uprostred mesta. Moja mapka s googlom Vás povedú až  na rozhranie štvrte Prosek a Libeň, kde ako odmenu za stúpanie do kopca získate výhľad na Prahu (Vyhlídka Emy Destinové). Možno Vás šokuje kontast sídliska, cez ktoré pôjdete, a prírody, ktorú zrazu uvidíte. Veľakrát sme sa tu ocitli úplne sami – na lavičke pri strome. Vedie tade modrá turistická značka označujúca náučnú cestičku.

Prosecký piesok

Ďalšou chôdzou prídete ku skalám, kde sa nachádzajú staré lomy na cenomanský pieskovec.O 18. storočia sa tu ručne ťažil biely piesok. Používal sa na :

 • výrobu skla
 • ako čistiaci prostriedok na podlahy a pripálené hrnce.

Horná vrstva, ktorú vidíte, je pieskovec hrdzavej farby. V podzemí vedú chodby, ktoré vznikli pri ťažbe piesku, najznámejšia je Močálka. V skalách sú urobené otvory pre netopiere, ktoré v nich žijú.

Chodby sú 1 – 2 m široké a až 2 m vysoké. Počas 1. republiky v nich bývali nezamestnaní robotníci. V druhej svetovej vojne vraj podzemie slúžilo ako protiletecký kryt.

Existovala snaha Prahy 8 a Prahy 9 využiť priestory podzemných chodieb na turizmus. Kým sa však dohodli, odpadová voda z neďalekého sídliska zaliala podzemie a mnohé chodby boli zničené. Chodby nie sú teda prístupné, ale uvažuje sa o tom.

Chráňme. Ide o krásnu pamiatku, aktivisti prosia ľudí, aby sa zdržiavali iba na označených chodníkoch, aby sme spoločne prispeli k zachovaniu našeho dedičstva.

Prečo sa volajú Prosecké?

Legenda hovorí, že kráľ Václav sa ,,presekával“ hustými konármi a porastom, kým sa mu nenaskytol pohľad na nádhernú krajinu – Prosek.

Ďalšie legendy sú o tajných chodbách až do Starej Boleslavi, či o návštevách chodieb samotným Napoleonom.

Bonus

V blízkosti (950 m – 13 minút) sa nachádza Kostol sv. Václava

 • najstarší kostol sv. Václava na svete,
 • jeden z najstarších kostolov vôbec v Prahe,
 • jeden z najkrajších románsko – gotických kostolov v Českej republike.
a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

Learn more in related article: Staying with a local family on Bali

3. Pamätník operácie Anthropoid – 27. máj:

 • 1942 – práve v Libni  prebehla vojenská operácia, ktorej je pamätník venovaný. Je možné ho vidieť z Pražského okruhu, prístup priamo k nemu je náročný.
 • 2008 – základný kameň pamätníka,
 • 2009 – presne o 10:35 (67 rokov po vojenskej operácii) bol pamätník odhalený.

Pamätníku sme neporozumeli, tak sme si naštudovali: postavec v tvare trojuholníka symbolizuje klin československej zástavy, tri postavy – dve z nich sú výsadkári a jedna (v klobúku) sú obyčajní ľudia, ktorí pomáhali v protinacistickom odboji.

 

 

Príbeh

Menším deťom sme povedali len toľko, že na týchto miestach sa ľudia prestali báť a pokúsili sa o zmenu, neúspešne.

Staršie deti (od 10 rokov plus) si možno radi vypočujú celý príbeh. Počas druhej svetovej vojny Slovák Jozef Gabčík a Čech Ján Kubiš ako výsadkári boli vycvičení v Škótsku, aby zaútočili na Reinharda Heydricha – zastupujúceho ríšskeho protektora. Operáciu vykonali presne na križovatke dnešnej Zenklovej ulice s ulicou V Holešovičkách. Jozef Gabčík mal použiť svoj samopal, ale nefungoval mu. Heydrich sa rozhodol útočníka sám zlikvidovať a prikázal zastaviť auto. Keby to nespravil, asi by prežil. Zastavili náhodne pri Kubišovi, ktorý hodil granát do auta. Črepiny z výbuchu ho zasiahli a dal sa útek, pričom ho jeden z Nemcov prenasledoval. A čo s Gabčíkom? Toho prenasledoval Heydrich, následne po sebe strieľali, pričom Heydrich bol postrelený.

Gabčíkovi sa podarilo utiecť, ale nešťastne vbehol do obchodu, ktorého majiteľ privolal Nemca.  Toho však postrelil do nohy a opäť utiekol. Celý útok sa odohral v blízkosti Bulovky – nemocnice, ktorú môžete vidieť oproti pamätníku. Dodávka, ktorá prevážala leštidlo na topánky zraneného previezla. Heydrichové zranenia:  zlomené rebro, pretrhnutá bránica a poškodená slezina. Je logické, že nedôveroval českým lekárom, chcel byť prevezený, ale nakoniec súhlasil a bol prítomný aspoň nemecký lekár. Operácia sa podarila, ale zomrel na otravu krvi 4. júna. Infekcia vraj mohla byť spôsobená čalunením v aute (konská srsť) alebo vo vlastnoručne prispôsobenom granáte mal byť vraj botulotoxín. Jedno je však isté, smrť Heydricha dodala viacerým odvahu a silu bojovať v odboji. Išlo o najvýznamnejší útok proti nemeckému funkcionárovi.

Čo bolo ďalej? Pomsta.

Nacisti zavraždili viac ako pätnásťtisíc ľudí, vypálili obce Lidice a Ležáky. 18. júna 1942 boli odhalení aj páchatelia, ktorí zomreli.

Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.

Edmund Burke

Ak Vás zaujal tento príbeh, podrobnú cestu parašutistov môžete absolvovať pomocou tejto stránky a oboznámiť sa s miestami, ktoré boli svedkami tejto historickej udalosti.

4. Cesta späť – po Davídkovej ulici. čaká na Vás stúpanie do kopca. Uf, deťom sme rozprávali príbeh, aby sme odlákali pozornosť. Po pravej strane je úzka cestička, ktorá vedie k viničnej usadlosti Mazanka – kultúrna pamiatka. Ide o súkromný objekt, ktorý momentálne opravujú. Z tejto strany ju ani neuvidíte. My sme obišli areál a cez plot videli. Neodporúčame venovať pozornosť, pre nás to bola skôr strata času.

Bonus pre vytrvalcov

V blízkosti sa nachádza Ďáblický háj, o ktorom sme písali v článku Výlety do prírody v Prahe.

Alt Lieben = Stará Libeň bola židovskou osadou.

A pôvod názvu?

Vychádza zo staročeského mena Ljuben a znamená milovaný.

Druhá navrhovaná trasa je čisto mestská, hore kopcom, dolu kopcom.

Viac na druhej strane.

Dobrý deň milí cestovatelia, sme rodina, ktorá spoznáva Slovensko, aj svet a chce vám poskytnúť rady ako cestovať na vlastnú päsť. Časy výletov, trasy, mapy, možnosť použitia kočíka - všetko, čo vaša rodina potrebuje vedieť.

Comments:

 • Myra Hunt

  13. septembra 2018

  Ad causae vocibus nam, sit doming senserit pericula ut. Eum sanctus labores te.

  odpoveď ...

uverejniť komentár