Top
cesta_hrad
Rate this post

Naším cieľom bolo urobiť zaujímavé aj cestovanie. Trvalo síce dlhšie, ale keď si urobíte zopár zastávok, nebudete mať pocit straty času v aute.

Pre každého nájdemie niečo top:

  1. Pre milovníkov minerálov:
  • Lehôtka pod Brehmi – aktívny lom na perlit. Čas prestávky: 30 minút. Spracovaný perlit sa používa aj ako tepelne izolačný materiál. V lome nájdete perlit svetlosivý až do čierna sklovitej farby – práve ten je najvzácnejší.
mineral_rastlina

,,Istota nálezu.”

tabula

,,Začiatok trasy Ľubietová.”

  • Ľubietová – náučný banský chodník (nevhodné pre kočík). Čas prestávky: minimálne 30 minút až 2 hodiny. Začiatok: Podlipa pri jazierku. Bývalé slobodné kráľovské mesto podľa ktorého pomenovali aj minerál (zásaditý fosforečňan medi libethenit) stojí za návštevu pre krásnu prírodu a možnosť prechádzok. V minulosti sa tu ťažila meď. Minerály sa nesmú zberať, po ceste sú však viaceré krásne fotky, či náučné tabule.
orech_lubietova

,,Na prvej zastávke sú nádherné fotografie minerálov.”

zajac_les

,,Konský gápeľ zaujal aj našeho zajačika.”

ohnisko

,,Ďalší tip na výlet: Hrb.”

Náš zajačik sa vybehal, aj keď bolo úsmevné a jemne desivé, keď nad nami krúžil dravec, či pribehol psík. S novými zážitkami sme ho úspešne doviezli do penziónu.

Jedlo: V Ľubietovej odporúčame reštauráciu Pizzeria Grajciar, kde si oddýchnete v príjemnom prostredí a ochutnáte výbornú pizzu.

Pokračujte vo výlete s nami: Od Spišského hradu po Egreš.

stolna

,,Raj pre minerály a ich milovníkov.”

halda

,,Minerály je zakázané zbierať.”

grajciar

,,Krásna reštaurácia uprostred dediny.”

2. Pre milovníkov histórie:

  • hrad Šášov – celkový čas: 1,5 hodiny (20 minút výstup). Zelená značka, nevhodné pre kočík. Hrad ponúka krásny výhľad a rozcvičenie nožičiek pri výstupe. (Na hrade sme boli dávnejšie, tentokrát sme návštevu vynechali.)
  • obec Hybe – obec preslávil film Pacho, hybský zbojník (1975), ktorého scénar napísal Peter Jaroš – rodák obce (cestou sme si povedali, ale nezastavili). Môžete vidieť sochu Hybského zbojníka na hlavnej ceste. Môžete navštíviť aj pamätný dom Dobroslava Chrobáka.
  • Východná – amfiteáter a rozhľadňa – čas: 15 minút. Vyhliadková veža sa volá Májka, má 28 metrov a vraj je otvorená stále. V čase našej návštevy bola zavretá, bolo 18 hodín, pričom bolo pekné počasie… Z veže je vraj krásny výhľad na Tatry.
rozhladna

,,Východná je fotogenická.”

amfiteater

,,V areáli je aj krásne detské ihrisko.”

zapad_slnka

,,Západ slnka s výhľadom na Tatry.”

  • Gánovce – bol tu nájdený najstarší paleoantropologický nález na Slovensku. My sme išli iba na krátku prechádzku ku gejzíru. Auto zaparkujete pri rampe a po chvíľke chôdze (aj s kočíkom) prídete ku gejzíru, ktorý prýšti vodu každých 30 – 50 minút. Voda z neho je liečivá hlavne na tráviace problémy.
pristupova_cesta

,,Neďaleko rampy je možné zaparkovať.”

tiene_gejzir

,,Vodu sme striekať nevideli, ale aj tak nás okúzlila celková atmosféra.”

Do Gánoviec sme sa vybrali aj o niekoľko dní neskôr, prečítajte si článok: Gánovce s deťmi.

noc_gejzir

,,Ako z Harryho Pottera, kde sú Dementori?”

Plán cesty je na celý deň. Je len na vás, ktoré atrakcie si vyberiete.

Naša cesta pokračuje objavovaním Spiša a okolia. Viac v článkuOd Spišského hradu po Egreš.

:

uverejniť komentár