So psom

S nami

Top
sicilia
4.5/5 - (2 votes)

Naplánujte s nami vašu dovolenku.

Lokalita: Taliansko

Čas: Desať dní.

Dopravný prostriedok: Lietadlo a auto.

Kočík: Bez problémov.

Vek detí: Program sa dá prispôsobiť aj pre menšie deti – zmenšiť okruh a tráviť viac času na jednom mieste.

Služby: Veľa možností na ubytovanie a stravovanie.

Extra: Očakávajte vyššie ceny. Dá sa ušetriť na letenke a požičaní auta. Na spoznávanie ostrova je ideálna jeseň.

Spoznajte krajinu: Taliansko.

Vitajte na najväčšom ostrove v Stredozemí!

Ako naplánovať dovolenku na talianskom ostrove?

Sicília … tajomný názov, čo očakávať? Predovšetkým ideálne spojenie spoznávania s pobytom pri mori. Z každého rožku trošku. Podľa toho, ako bude rodina naladená.

Na začiatok si zvoľte:

 • Dátum – jún až september, kedy je teplejšie more. Práve jún a september sú vhodné mesiace na spoznávanie – nie je horúco.
 • Cestovanie – dá sa zvládnuť autom, či karavanom. Videli sme francúzske, či holandské poznávacie značky. Pri leteckej doprave treba rezervovať letenky čo najskôr (tri – štyri mesiace vopred  a máte lepšiu cenu). Pri požičiavaní auta detto.
 • Ciele – v našich článkoch nájdete inšpirácie na pláže, ako aj na pamiatky a historické centrá miest.

Viac o plánovaní výlet s rodinou v článku: Chceme ísť na Sicíliu.

Trasa po Sicílii

,,Takto približne vyzeral náš okruh.“

Prvý deň

,,Autom sme prešli po Sicílii  tento deň iba 22 kilometrov.“

trh

,,Rybí trh v Katánii.``

kostol_auto

,,Centrum mestečka Belpasso so smiešnym autom.``

Druhý deň

 1. Veľké dobrodružstvo na sopke začíname už skoro ráno (o 9.tej sme pri lanovke do 12:20) : Etna s deťmi.
 2. Nádherné miesto obklopené riekou a krásnou prírodou nájdeme v riečnom parku (od 14.tej do 16.tej hodiny): Alcantara – div Sicílie.
 3. Ubytovanie B&B fragranza di sicilia v Giardini Naxos. Cena pre štyri osoby s malými raňajkami stála 91 eur. Pani ubytovateľka bola veľmi milá. Veľkou výhodou bolo parkovanie vo dvore a blízkosť Taorminy.
 4. Sme na Sicílii a začína nám chýbať more. Na odporúčanie pani domácej sme sa vybrali na pláž San Marco free beach.
 5. Máme radi nočné prechádzky a panuje dobrá nálada. Ideme do nočné mesta (od 20:30 do 22:40). Odporúčanú trasu nájdete v článku: Kam v Taormine?

,,Tento deň sme prešli autom 92 kilometrov a takmer sedem hodín sme precestovali.“

etna

,,Výlet na Etnu bol lepší ako sme čakali.``

rieka-Voda_cadic

,,Alcantara, najväčšie prekvapenie na Sicílii.``

Tretí deň

 1. Ráno vyrážame na sever Sicílie (11:15 – 11:40): Za Krstným otcom – Savoca.
 2. Ďalším známym mestom na zozname je Messina (12:57 – 13:30) tretie najväčšie sicílske mesto. Zaparkovali sme, čo najbližšie k centru (verejné parkovisko na ulici – Piazza Salvatore Pugliatti, 1). Cena: Platili sme za pol hodinu 63 centov. Odporúčame vidieť a posedieť na námestí Piazza Duomo. V Bare Bellini na námestí sme ochutnali typické sicílske jedlá a naháňali holubov.
 3. Posledná zastávka – ubytovanie. Campeggio Sanfilippo poskytuje miesto pre karavany, ale aj ubytovanie v malých domčekoch. Výhodou je more a pláž, ktoré sa nachádzajú dolu kopcom pod kempom. Za dve noci pre štyri osoby sme platili 162 eur.

,,Tento deň sme prešli autom 226 kilometrov.“

bar_vitelli

,,Miesto natáčania jednej zo scén vo filme Krstný otec.``

pristav_messina

,,Prístavné mesto Messina.``

Štvrtý deň

 • Žiadne veľké cestovanie. Deti si zaslúžili oddych a plážové radovánky. Plážový stan sme rozložili Spiaggia di Mazzaforno. Čím nás zaujala? Počas plávania v mori náš pohľad priťahovalo pobrežie – pohoria a zeleň.
 • Využívame blízkosť slávneho sicílskeho mesta Cefalú a užijeme si dobrodružnú nočnú prechádzku mestom (19:40 – 20:40). Inšpirácie na prechádzku nájdete v článku: Cefalù, sicílske mesto s veľkou skalou.

,,Tento deň sme prešli autom 8,7 kilometra, peši len 2,5 kilometra.

Lenivý deň na dovolenke spojený s návštevou kaderníka.“

plaz

,,Vy, more a piesok.``

mesto_cefalu

,,Cefalù - mesto obklopené morom a skalami.``

Piaty deň

 • Cestujeme ďalej na západ. Odporúčame malú zastávku – vyhliadku Belvedere Termini Imeres. Veľa miest na parkovanie a široký výhľad na prístav, mesto až k Cefalú, odkiaľ cestujeme.
 • Veľká výzva – Palermo (12:07 – 14:00). O zážitkoch, parkovaní a spoznávaní hlavného mesta Sicílie ponúkame samostatný článok: Palermo, sicílska výzva.
 • Ubytovanie. Našli sme ubytovanie neďaleko Palerma v Mondello. Konkrétne v prírodnej rezervácii Riserva Naturale di Capo Gallo (Residence _Capo Gallo). Názov je honosnejší ako si zaslúži. Malý apartmán bez raňajok na dve noci pre štyri osoby stál 180 eur. Parkovali sme na ulici (platba možná cez aplikáciu) alebo o niečo ďalej na platenom parkovisku s bránou. Pozrite si článok Mondello, pláž na Sicílii.

,,Tento deň sme prešli autom asi 77 kilometrov.

fontana

,,Tzv. Fontána hanby v Palerme.``

katedrala_plaz

,,Katedrála Monreal a pláž v Mondello.``

Šiesty a siedmy deň

 • Zostávame na pláži a nenecháme si ujsť príležitosť vidieť Palermo v noci.
 • Siedmy deň zbalíme plážový stan a cestujeme autom na juh.

Na zozname máme:

 1. Monreale (10:13 – 10:43) uvidíte slávnu katedrálu vykladanú mozaikami. UNESCO pamiatku sme popísali v článku Palermo, sicílska výzva.
 2. Scala dei Turchi = Turecké schody (13:22 – 14:36). Skalnatý útes bielej farby je jedným z vyhľadávaných bodov na mape Sicílie. Neďaleko je Realmonte Salt Mine. V čase našej návštevy ju nebolo možné navštíviť, ale v okolí boli soľné kamene. Našli sme informácie, že vstup je možný poslednú stredu v mesiaci …
  Samotné Turecké schody zaujali najmä z pohľadu zhora. Po zvládnutí množstva schodov sme zistili, že priamo k bielej skale sa nedostaneme. More je plytké a vďaka kameňom aj veľmi šmykľavé. Na pláži sú viaceré podniky s občerstvením.
 3. Agrigento a jeho Údolie kráľov (18:43 – 20:00). Jedno z najstarším miest na Sicílii prekvapí, hoci ste vopred videli fotky. Tu deti uveria v staroveké civilizácie a budú chcieť vedieť viac. Viac v článku: Agrigento = Atény na Sicílii.

Ubytovanie. Rezervovanú sme mali izbu v neďalekom meste San Leone (asi 10 minút cesty autom). Výhodou bola možnosť navštíviť pláž. Za jenu noc s malými raňajkami sme zaplatili 88 eur v B&B Le –  Dune Beach.

,,Siedmy deň sme precestovali 162 kilometrov.

skaly_Turci_sol

,,Turecké schody a náš nález soli.``

chram_stlpy

,,Agrigento a jeho údolie chrámov.``

Ôsmy deň

 1. Villa Romana del Casale (11:50 – 12:30). Historický výlet do vnútrozemia za rímskymi mozaikami a maľbami, ktoré pozná celý svet.

 2. Riserva naturale orientata Oasi Faunistica di Vendicari (16:45 – 17:15) – prírodná rezervácia, kde môžete pri troche šťastia vidieť karety. My sme pozorovali v diaľke plameniakov. Inšpirujte sa v článku: Riserva Vendicari a pozorovanie zvierat v prírode. Tip: Ak máte čas, prejdite sa po historickom meste Noto. Je vzdialené iba trinásť kilometrov.
 3. Ubytovanie. Vrátili sme sa do Katánie. Tentokrát bývame v prírodnej rezervácii Riserva Naturale Oasi del Simeto. V Casa Azzurra sme platili za tri noci 264,45 eura. Domček je blízko pláže v uzavretom areáli.

,,Jeden z náročnejších dní na cestovanie – 251 kilometrov.

listky_damy_v_bikinach

,,Oplatí sa čítať význam mozaik.``

rezervacia

,,Rezervácia s plameniakmi a karetami.``

Deviaty deň

Katánia sa stala naším východiskovým bodom pre spoznávanie Syrakúz (13:00 – 16:00). Mesto, ktoré je povinnou jazdou. Vydali sme sa na plavbu loďkou, navštívili historické pamiatky. Deťom nevoňali príšerky z rybieho trhu, ale zabavil ich príbeh spojené so starovekým mestom.

Tip na výlet nájdete v článku: Syrakúzy s deťmi.

,,Prešli sme 134 kilometrov, pohodička.“

plavba_lodou

,,Plavba loďou so psíkom a s opunciou v ruke.``

ucho_archimedes

,,Boli ste niekedy v uchu?``

Desiaty deň

Bez zhonu a so zmrzlinou v ruke chodíme po uliciach Katánie. Ochutnávame tradičné jedlá. Obdivujeme bežný kolorit mesta. Pomalé cestovanie, ktoré vyhovovalo každému s rodiny.

Odporúčame tento okruh: Ideme do Katánie.

,,Na druhý deň letíme späť do Viedne. Plný dojmov a zážitkov.“

Zhrnutie

Dĺžka trasy: 1305 km.

Tip: Ak by sme mali ďalšie dni, išli by sme smerom na západ – Trapani a neďaleké ostrovy. Krásne môže byť spoznávanie Stromboli – ostrov sopečného pôvodu (severne od Sicílie).

Boun viaggo – Prajeme krásny výlet!

uverejniť komentár